Tryb ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót o charakterze przemysłowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 5 kwietnia 1957 r.
w sprawie trybu ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 6 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 20 lipca 1950 r. w sprawie przekazania Ministrowi Kolei, Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego i Ministrowi Żeglugi uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 751) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przed rozpoczęciem produkcji artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych albo robót (usług) typowych, powtarzalnych o charakterze przemysłowym, na które nie ma ustalonych cen zbytu, przedsiębiorstwa sporządzają kalkulację wstępną zgodnie z obowiązującymi zasadami i przesyłają ją w 4 egzemplarzach do nadzorującego centralnego zarządu.
2.
Kalkulacje wstępne artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych należy sporządzać na formularzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia, a kalkulacje robót - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2.
3.
W objaśnieniach do formularza kalkulacji artykułów należy podać:
1)
nazwę oraz jakie zastosowanie ma produkt (opis produktu z podaniem, jego cech charakterystycznych),
2)
dla jakich przedsiębiorstw produkt jest przeznaczony i kto będzie jego głównym nabywcą,
3)
czy produkt jest przewidziany na eksport,
4)
czy produkcja danego produktu jest ciągła, seryjna, na zlecenie itp.,
5)
czy produkcja wymaga w pierwszym okresie specjalnych nakładów ze względu na trudności technologiczne,
6)
datę rozpoczęcia produkcji,
7)
uzasadnienie proponowanej ceny.
4.
W formularzu kalkulacji robót (usług) o charakterze przemysłowym należy podać:
1)
dokładny opis roboty (usługi),
2)
dla kogo robota jest wykonywana,
3)
uzasadnienie proponowanej ceny.
5.
Formularz, na którym sporządzona została kalkulacja, podpisują kierownik działu planowania, główny księgowy i dyrektor.
§  2.
1.
Nadzorujący centralny zarząd w ciągu 5 dni po otrzymaniu kalkulacji przeprowadza jej wstępną analizę i przesyła ją wraz z załącznikami oraz ewentualnymi uwagami do uzgodnienia:
1)
jeżeli wyrób zbywany jest przedsiębiorstwu podległemu Ministrowi Komunikacji - zainteresowanym centralnym zarządom,
2)
jeżeli wyrób zbywany jest przedsiębiorstwu spoza resortu komunikacji - ministerstwu (centralnemu zarządowi), któremu podlegają główni nabywcy.
2.
Przesyłając kalkulację należy poinformować adresata, że niezgłoszenie zastrzeżeń w terminie 20 dni od daty jej otrzymania uznaje się za zaakceptowanie proponowanej ceny.
§  3.
1.
Po otrzymaniu opinii, o której mowa w § 2, nadzorujący centralny zarząd zatwierdza cenę w ramach uprawnień posiadanych na podstawie § 5 uchwały nr 513 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień dyrektorów centralnych zarządów przemysłu (Monitor Polski Nr 83, poz. 975).
2.
Kalkulacje dotyczące cen, których zatwierdzenie należy do kompetencji Ministra Komunikacji, centralny zarząd po wprowadzeniu ewentualnych poprawek (czerwonym atramentem) przesyła w 3 egzemplarzach w ciągu 3 dni od otrzymania uwag do Departamentu Finansowo-Księgowego Ministerstwa Komunikacji z wnioskiem o zatwierdzenie ceny.
§  4.
Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji przedstawia wniosek wraz z opinią Ministrowi Komunikacji do zatwierdzenia, jeżeli cena dotyczy artykułu, na który cenę zgodnie z przekazanymi uprawnieniami ustala Minister Komunikacji.
§  5.
W razie gdy Minister Komunikacji nie jest uprawniony do ustalenia ceny, Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji kieruje wniosek do właściwego organu upoważnionego do ustalania cen.
§  6.
Jeżeli jednostki określone w § 2 ust. 1 pkt 2 nie dojdą do porozumienia co do wysokości ceny, Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji kieruje sprawę do rozpatrzenia do właściwego organu upoważnionego do ustalania cen.
§  7.
We wnioskach dotyczących zmiany ceny kalkulację planowanego kosztu własnego sporządza się na podstawie faktycznych kosztów wynikowych.
§  8.
Składane przez przedsiębiorstwa wnioski o zmianę ceny powinny zawierać uzasadnienie proponowanej zmiany ceny.
§  9.
Odpisy decyzji Ministra Komunikacji o ustaleniu ceny Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji przesyła:
1)
właściwemu organowi upoważnionemu do ustalania cen;
2)
właściwemu centralnemu zarządowi.
§  10.
Departament Finansowo-Księgowy Ministerstwa Komunikacji prowadzi rejestr ustalonych cen.
§  11.
1.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą trybu ustalania cen zbytu wyrobów (robót) wykonywanych wyłącznie na zaopatrzenie sił zbrojnych.
2.
Przepisy zarządzenia nie naruszają trybu ustalania cen na produkty nietypowe wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe b. Ministrowi Kolei oraz b. Ministrowi Transportu Drogowego i Lotniczego, świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej, unormowanego zarządzeniami Ministra Kolei z dnia 5 lutego 1955 r. (Monitor Polski Nr 18, poz. 188), oraz Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 17 września 1954 r. (Monitor Polski Nr 90, poz. 1003).
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

KALKULACJA WSTĘPNA KOSZTÓW PRODUKCJI WYROBU

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

KALKULACJA WSTĘPNA USŁUG PRZEMYSŁOWYCH

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024