Wywóz za granicę rzeczy osób przesiedlających się.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO
z dnia 14 marca 1957 r.
w sprawie wywozu za granicę rzeczy osób przesiedlających się.

Na podstawie § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 września 1939 r. o zakazie przywozu i wywozu towarów (Dz. U. Nr 87, poz. 555) oraz pkt 8 cz. D tabeli celnych opłat manipulacyjnych, stanowiącej załącznik IIa do § 8 ust. 2 przepisów wykonawczych do prawa celnego w brzmieniu ustalonym rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 7 grudnia 1948 r. (Dz. U. Nr 60, poz. 472) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Upoważnia się urzędy celne do zezwalania osobom przesiedlającym się za granicę na wywóz używanych przedmiotów stanowiących ich własność i służących do ich użytku osobistego, domowego lub zawodowego, a wymienionych w załączniku do niniejszego zarządzenia.
2.
Do zezwalania na wywóz przedmiotów innych niż wymienione w załączniku do niniejszego zarządzenia upoważnia się Centralny Zarząd Ceł.
§  2.
Przedmioty o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej w rozumieniu dekretu z dnia 1 marca 1946 r. o rejestracji i zakazie wywozu dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej (Dz. U. Nr 14, poz. 99) i rozporządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 14 stycznia 1947 r. w sprawie rejestracji dzieł sztuki plastycznej oraz przedmiotów o wartości artystycznej, historycznej lub kulturalnej (Dz. U. Nr 34, poz. 155 z późniejszymi zmianami) mogą być wywiezione tylko po przedstawieniu zezwolenia Ministerstwa Kultury i Sztuki.
§  3.
Przedmioty wymienione w pkt 1-12 załącznika do niniejszego zarządzenia wolne są od celnych opłat manipulacyjnych.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Do przedmiotów określonych w § 1 ust. 1 zarządzenia Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 14 marca 1957 r. zalicza się:
1)
odzież, obuwie, bieliznę osobistą, pościelową i stołową;
2)
pościel - nie więcej niż dwie poduszki, pierzynę lub kołdrę na 1 osobę;
3)
nakrycie stołowe (noże, widelce, łyżki, łyżeczki itp.):
a)
z materiałów pospolitych również platery - komplet na 12 osób na jedną rodzinę,
b)
ze srebra - najwyżej 36 sztuk na rodzinę;
4)
serwis stołowy, śniadaniowy i do czarnej kawy - najwyżej po jednym komplecie na 12 osób na rodzinę;
5)
wyroby ze szkła kryształowego - do 15 kg na rodzinę;
6)
urządzenie domowe (meble, naczynia kuchenne i inne przedmioty domowego użytku) - w ilości odpowiadającej przeciętnym potrzebom i nie przekraczającej normalnie urządzenia mieszkania dwupokojowego z kuchnią;
7)
dywany, kilimy - po 2 na rodzinę;
8)
maszyny do szycia i pisania, lodówki, kuchenki gazowe lub elektryczne, pralki, odkurzacze, wentylatory itp. - po 1 sztuce na rodzinę;
9)
drobne narzędzia i instrumenty lekarskie, dentystyczne, weterynaryjne i rzemieślnicze - wszystko do wykonywania zawodu, o ile dany zawód stwierdzony jest odpowiednim dokumentem;
10)
rowery - nie więcej niż 2 na rodzinę;
11)
aparat fotograficzny, aparat radiowy, adapter, patefon - po 1 sztuce na rodzinę;
12)
książki,
13)
fortepiany, pianina i inne instrumenty muzyczne - po 1 sztuce na rodzinę, z tym że fortepiany, pianina, skrzypce, altówki, wiolonczele i harfy mogą być dopuszczone do wywozu tylko po przedstawieniu zaświadczenia prezydium wojewódzkiej rady narodowej, że nie podlegają one ograniczeniom wywozowym ze względu na ochronę przedmiotów zabytkowych lub dzieł artystycznych oraz po udowodnieniu, że wywożone fortepiany, pianina i harfy służą do wykonywania zawodu;
14)
motocykle i motorowery - po jednej sztuce na rodzinę pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia rejestracji stwierdzającego, że pojazd był przez wyjeżdżającego używany przynajmniej przez 6 miesięcy.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024