Oświetlenie uliczne w miastach i osiedlach.

INSTRUKCJA
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 16 lutego 1957 r.
w sprawie oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach.

Na podstawie uchwały nr 655 Prezydium Rządu z dnia 16 października 1956 r. w sprawie oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach (Monitor Polski Nr 90, poz. 1019) oraz zarządzenia nr 173 Ministrów Gospodarki Komunalnej i Energetyki z dnia 17 grudnia 1956 r. w sprawie oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach - zakłady sieci elektrycznych przejęły obiekty i urządzenia oświetlenia ulicznego w tych miejscowościach (z wyjątkiem m.st. Warszawy), w których sieć rozdzielcza niskiego napięcia znajduje się w zarządzie i użytkowaniu resortu energetyki.
Dotychczasowy stan oświetlenia ulicznego w miastach jest wysoce niezadawalający. Zachodzi konieczność specjalnego zwrócenia uwagi na to zagadnienie w celu zarówno szybkiego uzyskania poprawy na tym odcinku, jak i wprowadzenia nowoczesnych rozwiązań technicznych.

W związku z powyższym - w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej - polecam, co następuje:

§  1.
Zakłady sieci elektrycznych:
1)
w terminie do dnia 30 czerwca 1957 r. doprowadzą do stanu pełnej używalności własne oraz przejęte w myśl cytowanej uchwały i zarządzenia obiekty i urządzenia oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach oraz zabezpieczą właściwą obsługę i konserwację tych obiektów i urządzeń,
2)
w terminie do dnia 28 lutego 1957 r. ustalą w porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych dodatkowe niezbędne potrzeby oświetlenia ulicznego na rok 1957 i po uzgodnieniu z zarządami energetycznymi okręgów realnych możliwości materiałowych i wykonawczych wprowadzą odpowiednie pozycje do planu inwestycyjnego na 1957 r.,
3)
w terminie do dnia 31 marca 1957 r. uzgodnią z prezydiami wojewódzkich rad narodowych potrzeby oświetlenia ulicznego w roku 1958 i uwzględnią je w projekcie planu inwestycyjnego na 1958 r.
§  2.
Dyrektor Zarządu Biur Projektów Energetycznych zapewni:
1)
skompletowanie oraz uzupełnienie w oparciu o dotychczasową typizację Ministerstwa Gospodarki Komunalnej i nowoczesne rozwiązania krajowe i zagraniczne - typowych i powtarzalnych rozwiązań wsporników i opraw oświetleniowych oraz przedstawienie ich w terminie do dnia 31 marca 1957 r. Zarządowi Techniki Ministerstwa Energetyki,
2)
opracowanie typowych i powtarzalnych układów oświetlenia ulic, sposobów sterowania oraz norm oświetlenia ulicznego, przystosowanych do obecnych warunków, i przedstawienie ich sukcesywnie w terminie do dnia 31 grudnia 1957 r. Zarządowi Techniki Ministerstwa Energetyki,
3)
uzgodnienie z przemysłem państwowym i spółdzielczym możliwości produkcji typowych opraw i elementów oświetlenia ulicznego oraz przedstawienie w terminie do dnia 31 marca 1957 r. Centralnemu Zarządowi Zaopatrzenia Materiałowo-Technicznego wykazu produkowanych przez firmy zagraniczne opraw i elementów, które mają posłużyć za wzorce.
§  3.
Dyrektor Centralnego Zarządu Zaopatrzenia Materiałowo-Technicznego Ministerstwa Energetyki:
1)
wystąpi o szybkie sprowadzenie według wykazu, o którym mowa w § 2 pkt 3, dla zakładu zamawiającego, wskazanego przez Departament Inwestycji Ministerstwa Energetyki:
a)
wzorcowych opraw elementów oświetlenia ulicznego,
b)
wzorcowego urządzenia do automatycznego sterowania oświetlenia ulicznego,
2)
w oparciu o wnioski zarządu Biur Projektów Energetycznych (§ 2 pkt 3) uzgodni dostawy opraw i elementów oświetlenia ulicznego w trybie określonym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016).
§  4.
Dyrektorzy zarządów energetycznych okręgów oraz dyrektorzy zakładów sieci elektrycznych wyznaczą osoby, których zadaniem będzie specjalna opieka nad wszystkimi zagadnieniami, związanymi z oświetleniem ulic w miastach i osiedlach.
§  5.
Nadzór na wykonaniem niniejszej instrukcji powierza się Dyrektorowi Departamentu Inwestycji Ministerstwa Energetyki.
§  6.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lutego 1957 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024