Zezwolenie na sprzedaż za złote usług przewozu osób na trasach zagranicznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 11 lutego 1957 r.
w sprawie zezwolenia na sprzedaż za złote usług przewozu osób na trasach zagranicznych.

Na podstawie art. 9 ust. 1 i art. 10 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
Użyte w niniejszym zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
"usługi przewozu" - przewóz osób drogą lądową, powietrzną i wodną oraz usługi z tym przewozem związane, jak np. przewóz bagażu, miejsca w wagonach sypialnych, rezerwowanie miejsc;
2)
"trasa zagraniczna" - trasę w międzynarodowej komunikacji lądowej, powietrznej i wodnej od miejsca rozpoczęcia przewozu do miejsca jego zakończenia;
3)
"przedsiębiorstwa przewozu" - przedsiębiorstwa przewozu i biura obsługi podróżnych, posiadające uprawnienia do sprzedaży usług przewozu na trasach zagranicznych;
4)
"paszporty zagraniczne" - ważne paszporty zagraniczne lub inne ważne dokumenty uprawniające do wyjazdu z Polski, zaopatrzone nie przeterminowanymi wizami.
§  2.
Ceny usług przewozu na trasach zagranicznych, ustalone w walutach zagranicznych, powinny być przeliczane przez przedsiębiorstwa przewozu na złote zgodnie z ustaleniami dotyczącymi sprzedaży dewiz, zawartymi w obowiązującej tabeli kursów dewiz i pieniędzy zagranicznych.
§  3. 1
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie w złotych w kraju należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób legitymujących się paszportami zagranicznymi dyplomatycznymi i służbowymi wystawionymi przez władze polskie w kraju oraz osób legitymujących się dowodami osobistymi wystawionymi przez władze polskie w kraju z ważną klauzulą paszportową na wyjazd za granicę.
§  3a. 2
1.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu na przyjmowanie za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób legitymujących się zagranicznymi paszportami zwyczajnymi wystawionymi przez władze polskie w kraju należności w złotych pochodzących z odsprzedaży dopuszczonych do skupu na ten cel:
1)
dewiz przekazanych z zagranicy,
2)
dewiz lub pieniędzy zagranicznych posiadanych w kraju przez wyjeżdżającego, których uzyskanie zgodne z przepisami dewizowymi stwierdzone zostanie jego oświadczeniem złożonym na odpowiednim formularzu.
2.
Należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych osób legitymujących się zagranicznymi paszportami zwyczajnymi wystawionymi przez władze polskie w kraju mogą być również przyjmowane przez przedsiębiorstwa przewozu w formie przedpłat w zagranicznych środkach płatniczych dokonywanych za pośrednictwem agentów tych przedsiębiorstw.
§  3b. 3
Sprzedaż za złote zleceń wymiennych (zleceń "XO" w komunikacji lotniczej itp. zleceń), uprawniających do uzyskania dokumentów na świadczenie określonych usług przewozu na wyszczególnionych trasach zagranicznych, osobom legitymującym się paszportami zagranicznymi wystawionymi przez władze polskie w kraju wymaga osobnego zezwolenia dewizowego.
§  4.
Zezwala się przedsiębiorstwom przewozu, na warunkach określonych w § 5, na przyjmowanie w kraju należności za usługi przewozu osób legitymujących się paszportami zagranicznymi wystawionymi za granicą lub wystawionymi w kraju przez placówki państw obcych, a mianowicie:
1)
przewozu dokonywanego na trasach zagranicznych - w komunikacji lądowej, powietrznej i wodnej - w złotych pochodzących z odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych krajów, z którymi Polska nie rozlicza się w clearingu w rublach,
2)
przewozu dokonywanego na trasach zagranicznych:
a)
w komunikacji powietrznej między portami polskimi i portami krajów, z którymi Polska rozlicza się w clearingu w rublach, oraz
b)
w komunikacji lądowej za odcinki na terytorium tych krajów

– również w złotych pochodzących z odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych tych krajów.

§  5.
1.
Przedsiębiorstwa przewozu mogą przyjmować w złotych należności, o których mowa w § 4, pod warunkiem:
1)
przedłożenia im oryginalnych imiennych pokwitowań, rachunków lub zaświadczeń Narodowego Banku Polskiego lub innych banków i instytucji posiadających uprawnienia dewizowe, stwierdzających fakt odprzedaży dewiz lub pieniędzy zagranicznych na równowartość w złotych wystarczającą co najmniej na całkowite pokrycie należności,
2)
odnotowania przez przedsiębiorstwa przewozu w sposób trwały i wyraźny na pokwitowaniach itp. dowodach odprzedaży kwoty w złotych przyjętej na zapłatę.
2.
Należności za usługi przewozu mogą być przyjmowane również czekami wystawionymi na Narodowy Bank Polski lub inny bank posiadający uprawnienia dewizowe, płatnymi w ciężar rachunków zagranicznych wolnych, a mianowicie:
1)
w przypadkach określonych w § 4 pkt 2 - czekami oznaczonymi literą A,
2)
w przypadkach określonych w § 4 pkt 1 - czekami oznaczonymi literą B.
§  6.
Przyjmowanie w złotych należności za usługi przewozu na trasach zagranicznych w przypadkach lub na warunkach innych niż wymienione w niniejszym zarządzeniu wymaga zezwolenia Narodowego Banku Polskiego.
§  7.
Z dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania postanowienia zarządzenia Komisji Dewizowej nr 61 z dnia 6 listopada 1950 r. w sprawie sprzedaży biletów kolejowych i lotniczych oraz kart okrętowych na trasy zagraniczne (Monitor Polski Nr A-128, poz. 1592).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 11 lutego 1957 r.
1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 19 października 1957 r. (M.P.57.85.509) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1957 r.
2 § 3a dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 19 października 1957 r. (M.P.57.85.509) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 1957 r.
3 § 3b dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 10 stycznia 1958 r. (M.P.58.10.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 lutego 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.14.102

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zezwolenie na sprzedaż za złote usług przewozu osób na trasach zagranicznych.
Data aktu: 11/02/1957
Data ogłoszenia: 22/02/1957
Data wejścia w życie: 22/02/1957, 11/02/1957