Zatrudnienie funkcjonariuszów zwolnionych ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego i ich materialnego zaopatrzenia.

UCHWAŁA NR 707
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 listopada 1956 r.
w sprawie zatrudnienia funkcjonariuszów zwolnionych ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego i ich materialnego zaopatrzenia.

W związku z dokonywaną likwidacją Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego i podległych mu organów terenowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Do funkcjonariuszów zwolnionych ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego po dniu 31 października 1956 r. stosuje się przepisy uchwały nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r. w sprawie zatrudnienia oficerów zawodowych zwolnionych ze służby wojskowej i ich materialnego zaopatrzenia (Monitor Polski Nr 88, poz. 1072) oraz przepisy uchwały nr 581 Prezydium Rządu z dnia 22 września 1956 r. o uzupełnieniu uchwały z dnia 1 października 1955 r. (Monitor Polski Nr 82, poz. 967).
§  2.
1.
Użyte w powołanych w § 1 uchwałach określenie"oficer" oznacza również funkcjonariusza organów bezpieczeństwa publicznego.
2.
Obowiązki nałożone powołanymi w § 1 uchwałami na Ministra Obrony Narodowej wykonuje w stosunku do zwolnionych ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego funkcjonariuszów Minister Spraw Wewnętrznych.
§  3.
W uchwale nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r. wprowadza się następujące uzupełnienia:
1)
w skład komisji, o których mowa w § 2 ust. 1 i w § 7 ust. 2, wchodzą odpowiednio komendanci powiatowi i wojewódzcy Milicji Obywatelskiej bądź ich przedstawiciele; obowiązki nałożone uchwałą na wojskowych komendantów rejonowych oraz wojskowych komendantów wojewódzkich wykonują w stosunku do zwolnionych ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego funkcjonariuszów komendanci powiatowi i wojewódzcy Milicji Obywatelskiej,
2)
zamiast przewidzianego w § 12 ust. 1 uposażenia według posiadanego stopnia wojskowego funkcjonariusze zwolnieni ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego otrzymują:
a)
funkcjonariusze, którzy bezpośrednio po zwolnieniu podejmą pracę niżej wynagradzaną niż służba w organach bezpieczeństwa publicznego - przez okres 6 miesięcy dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między pobieranym ostatnio przed zwolnieniem uposażeniem (łącznie z wartością umundurowania lub ekwiwalentu za umundurowanie) a wynagrodzeniem w nowym zakładzie pracy; dodatek wyrównawczy nie przysługuje funkcjonariuszom, którzy w organach bezpieczeństwa publicznego pracowali w wyuczonym zawodzie i po zwolnieniu zatrudnieni zostali w tym samym zawodzie;
b) 1
funkcjonariusze, którzy po zwolnieniu skierowani zostali na przeszkolenie zawodowe - 50% uposażenia zasadniczego według posiadanej ostatnio grupy uposażenia przez okres trwania przeszkolenia, nie dłużej jednak niż przez 2 lata z tym, że łączna kwota otrzymywanego stypendium wraz z 50% uposażenia zasadniczego według posiadanej ostatnio grupy uposażenia nie może przewyższać pobieranego ostatnio przed zwolnieniem uposażenia;
c)
funkcjonariusze, którzy po zwolnieniu nie zostali zatrudnieni w nowych zakładach pracy lub objęci przeszkoleniem - 50% uposażenia zasadniczego według posiadanej ostatnio grupy uposażenia do czasu podjęcia pracy, nie dłużej jednak niż przez rok; w razie podjęcia pracy przed upływem 6 miesięcy od zwolnienia funkcjonariusze ci otrzymują do końca okresu 6-miesięcznego zamiast 50% uposażenia zasadniczego dodatek wyrównawczy na zasadach i w wysokości określonej pod lit. a).
§  4.
Funkcjonariuszom przeniesionym ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego do służby w Milicji Obywatelskiej na gorsze warunki uposażeniowe przyznaje się na okres roku od przeniesienia dodatek wyrównawczy w wysokości różnicy między uposażeniem pieniężnym otrzymywanym ostatnio w organach bezpieczeństwa publicznego a uposażeniem pobieranym w Milicji Obywatelskiej.
§  5.
Prawo do dodatku wyrównawczego, o którym mowa w niniejszej uchwale, bądź do 50% uposażenia zasadniczego nie przysługuje tym funkcjonariuszom zwolnionym ze służby w organach bezpieczeństwo publicznego, którzy otrzymują zaopatrzenie emerytalne na podstawie przepisów dekretu z dnia 27 lipca 1955 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszów organów bezpieczeństwa publicznego oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 31, poz. 184).
§  6.
Funkcjonariuszom i pracownikom zwolnionym ze służby w organach bezpieczeństwa publicznego po dniu 31 października 1956 r. oraz członkom ich rodzin przyznaje się prawo do leczenia w zakładach Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przez okres 1 roku od dnia zwolnienia.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 uchwały nr 38 z dnia 22 stycznia 1957 r. (M.P.57.8.58) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024