Oświetlenie uliczne w miastach i osiedlach.

UCHWAŁA Nr 655
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 16 października 1956 r.
w sprawie oświetlenia ulicznego w miastach i osiedlach.

W celu ujednolicenia zasad gospodarowania obiektami oświetlenia ulicznego Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Minister Enegetyki przejmie od Ministra Gospodarki Komunalnej z dniem 1 stycznia 1957 r. w zarząd i użytkowanie obiekty i urządzenia oświetlenia ulicznego w tych miejscowościach, w których sieć rozdzielcza niskiego napięcia znajduje się w zarządzie i użytkowaniu resortu energetyki.
§  2.
1.
Resort energetyki będzie od dnia 1 stycznia 1957 r. inwestorem w zakresie budowy nowych, odbudowy zniszczonych i modernizacji przestarzałych urządzeń i obiektów oświetlenia ulicznego w miejscowościach określonych w § 1 oraz w tych miejscowościach, w których sieć elektryczna niskiego napięcia znajdzie się po zelektryfikowaniu w zarządzie resortu energetyki.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do budownictwa kompleksowego realizowanego przez dyrekcje budowy osiedli robotniczych (ZOR). Obiekty oświetlenia ulicznego wybudowane przez te dyrekcje (ZOR) oddawane są po ukończeniu w zarząd i użytkowanie właściwym terenowo jednostkom resortu energetyki.
§  3.
Przy przejęciu przez resort energetyki urządzeń i obiektów oświetlenia ulicznego w myśl § 1 podlegają również przejęciu odpowiednie wycinki planu inwestycyjnego.
§  4.
Przejęcie i przekazanie nastąpi na zasadach i w trybie określonych w uchwale nr 69 Prezydium Rządu z dnia 6 lutego 1954 r. w sprawie przekazywania zakładów lub ich części między państwowymi jednostkami gospodarczymi (Monitor Polski Nr A-21, poz. 351).
§  5.
1.
Resort energetyki uzgadnia z zainteresowanymi prezydiami rad narodowych plany w zakresie budowy, odbudowy i modernizacji urządzeń oświetlenia ulicznego.
2.
Tryb postępowania przy uzgadnianiu zakresu, wielkości i terminów realizacji planów inwestycyjnych oświetlenia ulicznego ustalą w drodze rozporządzenia Ministrowie Energetyki i Gospodarki Komunalnej.
§  6.
Prezydia właściwych rad narodowych miast i osiedli ponoszą koszty oświetlenia ulic i placów publicznych w wysokości zależnej od dostarczonej ilości jednostek energii elektrycznej według cen taryfowych.
§  7.
Przepisy uchwały nie mają zastosowania do m. st. Warszawy.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Gospodarki Komunalnej i Energetyki.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024