Likwidacja praktyki poufnego opiniowania pracowników.

ZARZĄDZENIE NR 284
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 października 1956 r.
w sprawie likwidacji praktyki poufnego opiniowania pracowników.

Szeroko rozpowszechniona w zakładach pracy praktyka wydawania poufnych opinii o pracownikach jest sprzeczna z zasadami jawności życia społecznego w Państwie Ludowym. Poufne opinie, wydawane bez kontroli ze strony czynnika społecznego i zainteresowanego pracownika, dają pole do nadużyć i są przyczyną wielu uzasadnionych skarg obywateli. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności i uwzględniając wniosek Centralnej Rady Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Zabrania się wydawania przez zakłady pracy poufnych opinii o pracownikach w związku z rozwiązaniem stosunku pracy, bez względu na formę opinii (pisemna, ustna, telefoniczna).
§  2.
Opinię o pracowniku w związku z rozwiązaniem stosunku pracy zakład pracy wydaje wyłącznie na żądanie pracownika na piśmie i do jego rąk.
§  3.
Jeżeli zakład pracy sporządza okresowe oceny (charakterystyki) pracowników, obowiązany jest udostępniać je do wglądu zainteresowanemu pracownikowi.
§  4.
1.
Znajdujące się w aktach osobowych pracownika poufne opinie dotyczące okresu i charakteru zatrudnienia, jego funkcji, wynagrodzenia i oceny jako pracownika należy ujawnić pracownikowi.
2.
Znajdujące się w aktach osobowych pracownika opinie dotyczące oceny pracownika, wystawione przez inne zakłady pracy lub instytucje (ust. 1), należy zniszczyć, jeżeli pracownik nie wyrazi zgody na pozostawienie tych opinii w aktach.
§  5.
1.
Zakład pracy sporządza opinię o pracowniku lub byłym pracowniku przy udziale przedstawiciela rady zakładowej (miejscowej) lub po uzgodnieniu treści opinii z radą zakładową (miejscową).
2.
W razie rozbieżności zdań pomiędzy kierownikiem zakładu pracy a radą zakładową (miejscową) o opinii decyduje kierownik jednostki nadrzędnej nad zakładem pracy w uzgodnieniu z instancją związkową nadrzędną nad radą zakładową (miejscową).
3.
Pracownik lub były pracownik, który uważa za krzywdzącą opinię wystawioną przez zakład pracy (§§ 2, 3 i 4), może zwrócić się w terminie 4 dni od otrzymania opinii o jej sprostowanie do kierownika jednostki nadrzędnej nad zakładam pracy. Kierownik tej jednostki decyduje o opinii w sposób określony w ust. 2.
4.
Opinia ustalona w sposób określony w ust. 2 lub 3 powinna być wydana pracownikowi przez zakład pracy w ciągu 10 dni od złożenia odwołania.
5.
Jeżeli w zakładzie pracy nie ma rady zakładowej (miejscowej), przepisy ust. 1 - 3 dotyczą delegata związkowego, a jeżeli nie ma również delegata związkowego, przepisy te dotyczą właściwego terenowego zarządu związku zawodowego.
§  6.
Za wykonanie obowiązków określonych zarządzeniem odpowiedzialni są osobiście kierownicy zakładów pracy oraz - w zakresie swojej właściwości - kierownicy komórek kadrowych.
§  7.
Kierownicy jednostek nadrzędnych są obowiązani pociągać do odpowiedzialności służbowej kierowników podległych zakładów pracy winnych naruszenia przepisów niniejszego zarządzenia, a w szczególności:
1)
dopuszczenia się wydania poufnej opinii o pracowniku lub byłym pracowniku (§ 1),
2)
nieudostępnienia pracownikowi do wglądu opinii określonych w § 3 i § 4 ust. 1,
3)
niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązku zniszczenia poufnych opinii (§ 4 ust. 2),
4)
odmowy wydania opinii na żądanie pracownika lub byłego pracownika (§ 2),
5)
odmowy sprostowania opinii zgodnie z zasadami ustalonymi w § 5 ust. 2 i 3.

Analogiczny obowiązek ciąży na kierownikach zakładów pracy w stosunku do kierowników komórek kadrowych.

§  8.
1.
Zarządzenie nie dotyczy:
1)
opinii o pracownikach wydawanych przez zakłady pracy dla celów postępowania karnego na żądanie sądów, prokuratorów oraz organów śledczych i dochodzeniowych,
2)
opiniowania dyrektorów departamentów w ministerstwach (urzędach centralnych) i pracowników zajmujących stanowiska równorzędne lub wyższe w administracji państwowej.
2.
Zarządzenie nie dotyczy trybu opiniowania żołnierzy, funkcjonariuszów bezpieczeństwa publicznego i Milicji Obywatelskiej oraz Służby Więziennej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.86.998

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Likwidacja praktyki poufnego opiniowania pracowników.
Data aktu: 13/10/1956
Data ogłoszenia: 19/10/1956
Data wejścia w życie: 19/10/1956