Statut medalu "Za waszą wolność i naszą".

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 10 października 1956 r.
Statut medalu "Za waszą wolność i naszą".

§  1.
1.
Odznakę medalu "Za waszą wolność i naszą" stanowi okrągły srebrzony medal o średnicy 35 mm; na licowej stronie medalu znajduje się płaskorzeźba - podobizna głowy generała broni Karola Świerczewskiego-Waltera, a na obwodzie napis: "Za waszą wolność i naszą"; na odwrotnej stronie medalu znajduje się trójkątna gwiazda antyfaszystowska, osadzona w wieńcu laurowym z szarfami u dołu; wewnątrz gwiazdy umieszczony jest w trzech poziomach napis: "XIII - BI - 1936 - 1939"; w obwodzie znajduje się napis: "Dąbrowszczakom", a w dolnej jego części, między szarfami wieńca, liczba "1956", której cyfry "9" i "5" są większe od pozostałych; medal zawieszony jest przy pomocy uchwytu i kółka na wstążce czerwonej szerokości 35 mm, z pionowym białym paskiem szerokości 4 mm, obie strony medalu, uchwyt i kółko są oksydowane.
2.
Wzór rysunkowy medalu zawiera załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Wnioski o nadanie medalu przedstawiają Radzie Państwa naczelne władze organizacji politycznych i społecznych.
2.
Wniosek o nadanie medalu powinien zawierać:
a)
dokładne dane personalne osoby przedstawionej do odznaczenia,
b)
dane o udziale tej osoby w walkach w Hiszpanii w latach 1936 - 1939 lub o jej zasługach w udzielaniu pomocy jednostkom polskim w Republikańskiej Armii Hiszpańskiej,
c)
krótką charakterystykę pracy zawodowej i działalności społecznej osoby przedstawionej do odznaczenia,
d)
dane o najbliższej rodzinie pozostałej po zmarłym uczestniku walk w Hiszpanii, gdy medal ma być nadany pośmiertnie.
§  3.
1.
Medal wręcza w imieniu Rady Państwa: Przewodniczący Rady Państwa, członek Rady Państwa, członek Rządu, poseł na Sejm, wiceminister, kierownik centralnego urzędu, przewodniczący lub członek prezydium wojewódzkiej albo powiatowej (miejskiej) rady narodowej, a za granicą szef polskiego urzędu dyplomatycznego lub konsularnego.
2.
Żołnierzom Sił Zbrojnych mogą również wręczać medal w imieniu Rady Państwa dowódcy wojskowi upoważnieni przez Ministra Obrony Narodowej, a pracownikom organów bezpieczeństwa publicznego - osoby upoważnione przez Przewodniczącego Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego.
§  4.
W przypadku nadania medalu pośmiertnie wręcza się go najbliższej rodzime pozostałej po zmarłym uczestniku walk w Hiszpanii: małżonkowi, dzieciom lub rodzicom, rodzeństwu lub wnukom.
§  5.
Wręczenie medalu obejmuje wręczenie odznaki medalu oraz dokumentu o jego nadaniu (legitymacji odznaczeniowej).
§  6.
1.
Medal nosi się po lewej stronie piersi, po złotym krzyżu zasługi.
2.
Medal nosi się w dniach świąt państwowych, na uroczystych zebraniach i akademiach oraz przy otrzymywaniu orderu lub odznaczenia. Noszenie medalu w innych okolicznościach zależy od uznania odznaczonego.

ZAŁĄCZNIK 

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024