Uzupełnienie uchwały z dnia 1 października 1955 r. w sprawie zatrudnienia oficerów zawodowych zwolnionych ze służby wojskowej i ich materialnego zaopatrzenia.

UCHWAŁA NR 581
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 września 1956 r.
o uzupełnieniu uchwały z dnia 1 października 1955 r. w sprawie zatrudnienia oficerów zawodowych zwolnionych ze służby wojskowej i ich materialnego zaopatrzenia.

W celu jak najpełniejszego włączenia oficerów zawodowych zwalnianych z czynnej służby wojskowej w związku z uchwałą nr 508 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1956 r. w sprawie zmniejszenia liczebności Sił Zbrojnych do pracy w przemyśle i rolnictwie i umożliwienia im nabycia kwalifikacji zawodowych potrzebnych do objęcia stanowisk w różnych gałęziach gospodarki narodowej oraz zapewnienia możliwości dalszego rozwijania nabytych kwalifikacji - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zobowiązuje się wszystkich ministrów i kierowników centralnych urzędów do określenia w podległych im przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach stanowisk, które mogłyby być objęte przez oficerów zwolnionych z wojskowej służby zawodowej po odpowiednim przeszkoleniu zawodowym.
2.
Przy określaniu stanowisk, które zostaną objęte przez przeszkolonych oficerów, należy brać pod uwagę stanowiska pracy przewidziane do obsadzenia w latach 1956 - 1958, mając na uwadze czas potrzebny na odbycie przeszkolenia.
§  2.
1.
Zainteresowani ministrowie zorganizują przeszkolenie oficerów, o którym mowa w § 1, na kursach zawodowych przy wykorzystaniu podległych im technicznych szkół zawodowych i ośrodków szkolenia, planując czas trwania kursów w zależności od specjalności zawodowej.
2.
Do zorganizowania odpowiednich kursów zawodowych zobowiązuje się w szczególności Ministrów: Rolnictwa, Państwowych Gospodarstw Rolnych, Kolei, Górnictwa Węglowego, Energetyki, Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Materiałów Budowlanych, Transportu Drogowego i Lotniczego, Handlu Wewnętrznego, Oświaty, Żeglugi i Łączności. Zorganizowanie kursów zaleca się również Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
3.
Ministrowie wymienieni w ust. 2 ustalą w porozumieniu z Ministrem Oświaty programy poszczególnych kursów oraz warunki uzyskania przez absolwentów odpowiednich tytułów zawodowych.
§  3.
1.
Ilość osób podlegających przeszkoleniu i zatrudnieniu w myśl §§ 1 i 2, czas trwania poszczególnych kursów, miejsce i datę ich rozpoczęcia ustalą poszczególni ministrowie w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz Ministrem Obrony Narodowej w terminie do dnia 30 września 1956 r.
2.
Dobór kandydatów na kursy przeprowadzą komisje dla zatrudnienia oficerów zwolnionych z wojska, wymienione w § 2 uchwały nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r. w sprawie zatrudnienia oficerów zawodowych zwolnionych ze służby wojskowej i ich materialnego zaopatrzenia (Monitor Polski Nr 88, poz. 1072), zwanej w dalszym ciągu "uchwałą nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r.". Tryb postępowania wymienionych komisji w tym zakresie określi Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
3.
Komisje wymienione w ust. 2 obejmą doborem na kursy w miarę wolnych miejsc również oficerów zwolnionych z wojskowej służby zawodowej w okresie od dnia 3 września 1955 r. do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały, mając na względzie przede wszystkim tych, którzy nie uzyskali dotychczas zatrudnienia odpowiadającego warunkom określonym w uchwale nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r. Oficerowie ci mogą zgłosić żądanie skierowania ich na przeszkolenie w terminie do dnia 1 listopada 1956 r.
§  4.
Zobowiązuje się ministrów wymienionych w § 2 ust. 2 do skierowania absolwentów kursów do zakładów pracy na stanowiska odpowiadające nabytym kwalifikacjom zawodowym.
§  5.
Słuchacze kursów otrzymają przez czas ich trwania stypendia w wysokości 1.200 zł miesięcznie, zasiłki rodzinne, bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie, ponadto zaś - umundurowanie i deputaty w naturze w resortach, w których świadczenia te przysługują pracownikom.
§  6.
1.
Po zakończeniu przeszkolenia należy absolwentów, w szczególności mających na utrzymaniu rodziny, zatrudnić w miejscu ich zamieszkania lub w bezpośredniej jego bliskości umożliwiającej stały dojazd do miejsca pracy.
2.
W razie konieczności zatrudnienia absolwentów w miejscowości innej niż określona w ust. 1 zainteresowani ministrowie zobowiążą zakłady pracy do przydzielenia zatrudnionym w pierwszej kolejności mieszkań służbowych lub zakładowych bądź do uzyskania dla nich w pierwszej kolejności mieszkań z przydziału prezydiów rad narodowych.
3.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do przydzielenia w latach 1957 i 1958 zakładom pracy, które zatrudnią absolwentów, dodatkowej ilości izb mieszkalnych na ich zakwaterowanie.
4.
Zobowiązuje się Ministra Obrony Narodowej do zwrotu absolwentom wymienionym w ust. 2 kosztów przejazdu do nowego miejsca zamieszkania dla nich i ich rodzin oraz zwrotu kosztów przewozu urządzenia domowego, niezależnie od daty zwolnienia ze służby wojskowej, lecz nie później niż w ciągu 1 roku od zakończenia przeszkolenia, jeżeli należności tych po zwolnieniu ze służby wojskowej nie otrzymali.
§  7.
1.
Oficerowie zwolnieni ze służby wojskowej, którzy nie zostaną objęci przeszkoleniem zawodowym w trybie określonym w §§ 2 - 6, podlegają zatrudnieniu indywidualnemu w trybie i na zasadach określonych w uchwale nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r.
2.
Zobowiązuje się właściwych ministrów i kierowników centralnych urzędów, a w zakresie gospodarki terenowej - prezydia wojewódzkich rad narodowych, do niezwłocznego wydania podległym im przedsiębiorstwom, zakładom i instytucjom zarządzenia nakazującego ustalenie stanowisk, które mogą być niezwłocznie objęte przez oficerów zwolnionych ze służby wojskowej, i przesłania do dnia 30 września 1956 r. wykazów tych stanowisk do właściwych miejscowo komisji wymienionych w § 2 uchwały nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r. oraz zastrzeżenia tych stanowisk dla oficerów zwalnianych ze służby wojskowej. Oficerom tym przysługuje pierwszeństwo do zatrudnienia na wolnych stanowiskach przed innymi kandydatami.
§  8.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do udzielenia na zasadach pierwszeństwa oficerom zwolnionym ze służby wojskowej, pragnącym osiedlić się w spółdzielniach produkcyjnych lub gospodarstwach indywidualnych, wszelkiej pomocy i przywilejów przewidzianych w przepisach obowiązujących w przedmiocie akcji osiedleńczej.
§  9.
W uchwale nr 782 Prezydium Rządu z dnia 1 października 1955 r. wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 10 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Oficerom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej, którzy zostaną skierowani na kursy zawodowe lub w terminie dwóch miesięcy od zwolnienia ze służby podejmą pracę, zalicza się okres odbytej przez nich czynnej służby wojskowej oraz okres przeszkolenia zawodowego do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień uzależnionych od ciągłości pracy albo od ilości lat pracy w danym zawodzie lub służbie bądź w szczególnych warunkach, od których zależy nabycie tych uprawnień.";

2)
w § 10 ust. 2 skreśla się, a dotychczasowy ust. 3 oznacza się jako ust. 2;
3)
w § 12 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Oficerom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej, niezależnie od przysługującej im odprawy i ewentualnie pobieranego wynagrodzenia za pracę lub stypendium otrzymywanego w związku z przeszkoleniem albo renty emerytalnej lub inwalidzkiej, wypłaca się z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej co miesiąc przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby uposażenie w wysokości ustalonej dla posiadanego stopnia wojskowego w przepisach o uposażeniu żołnierzy.";

4)
w § 12 skreśla się ust. 3;
5)
§ 12 ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Uposażenia określonego w ust. 1 nie wypłaca się oficerom zwolnionym z wojskowej służby zawodowej na własną prośbę albo w trybie karnym lub dyscyplinarnym.";

6)
w § 13 skreśla się ust. 2.
§  10.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do roztoczenia nadzoru nad prawidłowym przebiegiem zatrudnienia przez zakłady pracy osób skierowanych do pracy w trybie niniejszej uchwały.
§  11.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do uruchomienia dodatkowych kredytów dla poszczególnych resortów na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem niniejszej uchwały w roku 1956 i w latach następnych.
§  12.
Zobowiązuje się Ministra Kontroli Państwowej do szczególnego uwzględnienia w toku kontroli ścisłego wykonania przez zainteresowane resorty przepisów niniejszej uchwały.
§  13.
Uchwałę niniejszą stosuje się również do zwolnionych ze służby wojskowej podoficerów nadterminowych.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Obrony Narodowej, Pracy i Opieki Społecznej, Finansów, Kontroli Państwowej oraz innym zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  15.
Uchwala wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 17 sierpnia 1956 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.82.967

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Uzupełnienie uchwały z dnia 1 października 1955 r. w sprawie zatrudnienia oficerów zawodowych zwolnionych ze służby wojskowej i ich materialnego zaopatrzenia.
Data aktu: 22/09/1956
Data ogłoszenia: 28/09/1956
Data wejścia w życie: 17/08/1956, 28/09/1956