Używanie samochodów prywatnych w sprawach służbowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 25 czerwca 1956 r.
w sprawie używania samochodów prywatnych w sprawach służbowych.

Na podstawie § 21 ust. 3 zarządzenia nr 44 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1955 r. w sprawie zasad używania samochodów osobowych jednostek organizacyjnych administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych oraz kontroli ich stosowania (Monitor Polski Nr 19, poz. 193, Nr 74, poz. 915 i Nr 116, poz. 1522) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia stosuje się do przypadków, w których z braku służbowych samochodów osobowych w jednostkach organizacyjnych administracji państwowej, gospodarki uspołecznionej i organizacji społecznych, zwanych dalej w skróceniu "jednostkami organizacyjnymi", używa się w sprawach służbowych samochodów osobowych lub motocykli, stanowiących własność osobistą pracowników tych jednostek, zwanych dalej w skróceniu "pojazdami prywatnymi".
§  2.
Przy używaniu pojazdów prywatnych w sprawach służbowych mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 5, 6 i 7 zarządzenia nr 44 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1955 r. (Monitor Polski Nr 19, poz. 193, Nr 74, poz. 915 i Nr 116, poz. 1522) oraz przepisy okólnika nr 40 Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1952 r. w sprawie zasad używania środków lokomocji do przejazdów miejscowych we władzach, urzędach i przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr A-20, poz. 249), a ponadto przepisy niniejszego zarządzenia.
§  3.
1.
Użycie pojazdu prywatnego w sprawach służbowych może nastąpić na podstawie karty drogowej samochodu osobowego, wydanej używającemu pojazd przez przełożonego jednostki organizacyjnej, a w przypadkach przejazdów na dalekich odcinkach - ponadto na podstawie delegacji służbowej na samochód, wydanej zgodnie z § 7 powołanego w § 2 zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1955 r.
2.
Przy przejazdach na dalekich odcinkach pojazd powinien być użyty do równoczesnego przewozu kilku pracowników, jeżeli udają się w tym samym kierunku w podróż służbową, chyba że z uzasadnionych powodów przełożony jednostki delegującej wyda inne polecenie.
3.
W karcie drogowej (ust. 1) w rubryce przeznaczonej do wpisywania numeru inwentarzowego pojazdu jednostka organizacyjna wpisuje słowo "prywatny"; rubryk dotyczących rozliczenia paliwa nie wypełnia się. W uzasadnionych przypadkach przełożony jednostki organizacyjnej może zaznaczyć na karcie drogowej limit przebiegu pojazdu w kilometrach, niezbędnego do wykonania danego zadania służbowego. Dane dotyczące poszczególnych jazd wpisuje do karty drogowej pracownik używający pojazdu prywatnego w sprawach służbowych. Jest on odpowiedzialny za właściwe i zgodne ze stanem faktycznym dokonanie tych wpisów.
§  4.
1.
Dla celów kontroli wyjazdów w sprawach służbowych pojazdami prywatnymi jednostka organizacyjna obowiązana jest założyć i prowadzić osobną książkę "kontroli wydanych kart drogowych samochodu osobowego na pojazdy prywatne", w której powinny być kolejno wpisywane wydane karty drogowe. Stronice książki powinny być ponumerowane, przesznurowane, a końce sznurów opatrzone odciskiem pieczęci jednostki, pod którym powinien być zamieszczony podpis przełożonego.
2.
Książka (ust. 1) powinna zawierać następujące rubryki: liczbę porządkową, nazwisko i imię korzystającego z własnego pojazdu w sprawach służbowych, nr i datę wydanej karty drogowej, cel i miejsce docelowe jazdy oraz uwagi.
§  5.
1.
Za użycie pojazdu prywatnego w sprawach służbowych właścicielowi pojazdu przysługuje od jednostki organizacyjnej zwrot kosztów użycia pojazdu w wysokości ustalonej osobnym zarządzeniem.
2.
Zwrot kosztów użycia pojazdu prywatnego przysługuje za przejazd drogą nadającą się do przejazdu samochodem, ustaloną przez przełożonego jednostki organizacyjnej, chyba że ze wskazań licznika kilometrowego wynika, iż faktyczny przejazd został wykonany drogą krótszą.
§  6.
Używanie pojazdów prywatnych w sprawach służbowych może odbywać się tylko w ramach posiadanych przez jednostkę organizacyjną rocznych limitów finansowych na podróże służbowe.
§  7.
Za niecelowe, niezgodne z przepisami i nieekonomiczne używanie pojazdu prywatnego w sprawach służbowych ponosi odpowiedzialność przełożony jednostki organizacyjnej.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.59.723

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Używanie samochodów prywatnych w sprawach służbowych.
Data aktu: 25/06/1956
Data ogłoszenia: 16/07/1956
Data wejścia w życie: 16/07/1956