Zm.: zarządzenie z dnia 2 maja 1951 r. w sprawie ujawnienia, upłynnienia i zapobiegania tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 11 maja 1956 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 2 maja 1951 r. w sprawie ujawnienia, upłynnienia i zapobiegania tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych.

Na podstawie art. 1 ust. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 2 maja 1951 r. w sprawie ujawnienia, upłynnieniu i zapobiegania tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-46, poz. 602, Nr A-51, poz. 685 i Nr A-87, poz. 1202 oraz z 1953 r. Nr A-3, poz. 34) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Wartość materiałów zaopatrzeniowych nabywanych bieżąco przez urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe nie może przekraczać wyznaczonych na ten cel kwot na dany kwartał w zatwierdzonych planach zaopatrzenia materiałowo-technicznego.";

2)
w § 3 po wyrazie "kto" dodaje się wyrazy "w ciągu 45 dni od daty zgłoszenia";
3)
w § 8:
a)
w ust. 3 pkt 1 wyrazy "jednolitego planu kont" zastępuje się wyrazami "ramowego planu kont",
b)
w ust. 3 pkt 2 wyrazy "w bieżącym roku" zastępuje się wyrazami "na zużycie w określonym czasie";
4)
§ 9 skreśla się;
5)
w § 11 ust. 1 wyraz "Ministrom" zastępuje się wyrazem "Ministrowi" oraz skreśla się wyrazy "oraz Bezpieczeństwa Publicznego".
§  2.
W instrukcji w sprawie zasad i trybu postępowania w zakresie ujawnienia, upłynnienia i zapobieganie tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych, stanowiącej załącznik do zarządzenia wymienionego w § 1, wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2 skreśla się wyraz "maksymalnego";
2)
w § 5 ust. 1 skreśla się wyraz "maksymalnych";
3)
w § 15:
a)
dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1, z tym że po wyrazie "innemu" dodaje się wyraz "państwowemu" oraz w pkt 2 skreśla się wyrazy "przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego (tak zwane materiały ostro deficytowe)",
b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W przypadku gdy hurtownia branżowo właściwej centrali handlowej nie wydają dyspozycji w sprawie zagospodarowania remanentu w terminie 45 dni od daty jego zgłoszenia, zakład pracy może sprzedać:

1) zbędny remanent pełnowartościowego materiału rozdzielanego - wyłącznie innemu państwowemu zakładowi pracy;

2) zbędny remanent materiałów niepełnowartościowych i małowartościowych - również spółdzielniom pracy po uzyskaniu opinii komisji z udziałem przedstawiciela rady zakładowej,

o ile jednostka nadrzędna nie wydała uprzednio w tym zakresie innych dyspozycji.";

4)
§ 16 otrzymuje brzmienie:

"§ 16. Jakiekolwiek dysponowanie - w terminie określonym w § 15 - remanentem zgłoszonym do sprzedaży bez uprzedniej i każdorazowej zgody tej jednostki w której posiadaniu znajduje się karta ewidencyjna, jest zabronione.";

5)
w § 17 dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Zakład pracy ma obowiązek wysłać remanenty w terminie oznaczonym przez nabywcę, a w razie niemożności dotrzymania tego terminu - oznaczyć inny termin wysyłki i powiadomić o tym nabywcę.";

6)
w § 27 po wyrazach "punktowi sprzedaży detalicznej" skreśla się kropkę i dodaje się wyrazy "lub innej jednostce uspołecznionej (§ 15 ust. 2).";
7)
w § 32 pkt 2 wyrazy "centrali handlowej lub innej" skreśla się;
8)
§ 44 skreśla się;
9)
w § 46 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Jeśli hurtownia branżowo właściwej centrali handlowej nie dała dyspozycji co do sposobu zagospodarowania zgłoszonego jej remanentu materiału pełnowartościowego w terminie określonym w § 15, zakład pracy upoważniony jest wystawić fakturę na tę hurtownię albo sprzedać materiał zgodnie z tym przepisem. Uprawnienia tego zakład pracy nie może wykorzystać, jeśli hurtownia we wcześniejszym terminie zwróci kartą ewidencyjną w celu wniesienia odpowiednich poprawek lub w celu skierowania jej do innej właściwej jednostki zbytu.

2. Jeśli zgłoszenie remanentu do hurtowni branżowo właściwej centrali handlowej nastąpiło za pośrednictwem jednostki nadrzędnej (§ 19 ust. 2) lub jeśli hurtownia zwróciła kartę ewidencyjną w celu wniesienia poprawek (§ 22 ust. 1), termin wskazany w ust. 1 zaczyna biec dopiero od daty wysłania nie wykorzystanej karty ewidencyjnej przez jednostkę nadrzędną albo od daty wysłania poprawionej karty ewidencyjnej.";

10)
w § 57 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) aktualnie obowiązujący wzór sprawozdawczy Głównego Urzędu Statystycznego.";

11)
§ 60 otrzymuje brzmienie:

"§ 60. Sposób sporządzania arkusza sprawozdawczego określają przepisy Głównego Urzędu Statystycznego.";

12)
§§ 61 i 63 skreśla się;
13)
użyte w różnych przypadkach wyrazy "złom" i "odpadki użytkowe" zastępuje się wyrazami "surowce wtórne" w odpowiednich przypadkach;
14)
załączniki nr 3-6 skreśla się.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 maja 1956 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.40.509

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie z dnia 2 maja 1951 r. w sprawie ujawnienia, upłynnienia i zapobiegania tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych.
Data aktu: 11/05/1956
Data ogłoszenia: 25/05/1956
Data wejścia w życie: 25/05/1956, 15/05/1956