Zwrot kosztów przewozu piwa w obrocie towarowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO
z dnia 7 marca 1956 r.
w sprawie zwrotu kosztów przewozu piwa w obrocie towarowym.

W związku z § 5 ust. 2 Ogólnych warunków dostawy piwa, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 14 grudnia 1951 r. w sprawie ogólnych warunków dostaw wyrobów metalowych i piwa (Biuletyn PKPG Nr 33, poz. 334) zarządza się, co następuje:
§  1.
W razie odbioru ze składu sprzedawcy (zakładu przemysłu piwowarsko-słodowniczego) piwa, dla którego cennik przewiduje cenę franco stacja odbiorcza, przysługuje nabywcy (zakładowi hurtowemu podległemu Ministerstwu Handlu Wewnętrznego) zwrot kosztów przewozu według stawek przewidzianych w § 2, niezależnie od rodzaju środka transportowego użytego przez nabywcę.
§  2.
1.
Jeżeli stacja odbiorcza bądź zakład nabywcy znajduje się poza miejscem położenia zakładu sprzedawcy, w promieniu do 30 km od tego zakładu - obowiązuje zwrot kosztów transportu przez sprzedawcę na rzecz nabywcy według stawek taryfy opłat za usługi transportowe branżowych przedsiębiorstw transportowych, podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego, zatwierdzonej uchwałą nr 100 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1955 r.
2.
Jeżeli stacja odbiorcza bądź zakład nabywcy znajduje się w odległości większej niż 30 km od zakładu sprzedawcy, obowiązuje zwrot kosztów transportu przez sprzedawcę na rzecz nabywcy według taryfy PKP dla przewozów przesyłek pośpiesznych przewożonych pociągami ruchu towarowego, a w przypadkach interwencyjnych uzgodnionych między sprzedawcą a nabywcą, w okresie od 1 kwietnia do 31 października - według taryfy wymienionej w ust. 1.
3.
Jeżeli zakład nabywcy znajduje się w odległości większej niż 30 km od zakładu sprzedawcy, a nie ma połączenia kolejowego, sprzedawca obowiązany jest zwrócić nabywcy koszt transportu według taryfy PKP dla przesyłek pośpiesznych przewożonych pociągami ruchu towarowego, licząc odległość do stacji kolejowej położonej najbliżej zakładu nabywcy. Gdy sprzedawca nie ma bocznicy kolejowej, obowiązany jest zwrócić ponadto nabywcy koszt dowozu piwa do wagonu na stacji nadania według taryfy wymienionej w ust. 1 oraz koszt załadunku do wagonu.
§  3.
1.
W przypadkach uzgodnionego odbioru piwa w rejonie zaopatrywanym przez sprzedawcę ze składu sprzedawcy środkami transportu odbiorcy z przeznaczeniem dla jednego do trzech punktów detalicznej sprzedaży lub punktów zbiorowego żywienia - sprzedawca obowiązany jest zwrócić nabywcy koszty transportu według taryfy wymienionej w § 2 ust. 1.
2.
W razie uzgodnionego odbioru piwa w rejonie zaopatrywanym przez sprzedawcę ze składu sprzedawcy środkami transportu odbiorcy z przeznaczeniem do bezpośredniego zaopatrzenia więcej niż trzech punktów detalicznych lub zbiorowego żywienia - obowiązuje zwrot kosztów transportu przez sprzedawcę na rzecz nabywcy w wysokości 12 groszy za przewóz jednego litra piwa.
§  4.
Zasady zwrotu kosztów przesyłek, ustalone niniejszym zarządzeniem, mają odpowiednie zastosowanie do przesyłek zwracanego przez nabywców opakowania, pod warunkiem jednak pełnego wykorzystania drogowych środków przewozowych.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1956 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024