Rozszerzenie zakresu działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta w Krakowie.

UCHWAŁA NR 109
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 marca 1956 r.
w sprawie rozszerzenia zakresu działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta w Krakowie.

W celu zapewnienia odpowiednich warunków do należytego wypełniania przez Dzielnicową Radę Narodową Nowa Huta w Krakowie jej zadań - na podstawie art. 8 ust. 1, art. 13 ust. 3, art. 20, 23 i 38 ust. 3 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) - Rada Ministrów za zgodą Rady Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zakres działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta w Krakowie powinien obejmować całokształt spraw gospodarki i administracji miejskiej na obszarze dzielnicy Nowa Huta.
2.
W szczególności zakresem działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta należy objąć sprawy:
1)
gospodarki komunalnej i mieszkaniowej,
2)
budownictwa,
3)
komunikacji drogowej,
4)
przemysłu drobnego i rzemiosła,
5)
handlu,
6)
rolnictwa,
7)
oświaty i kultury,
8)
ochrony zdrowia,
9)
kultury fizycznej,
10)
zatrudnienia,
11)
pomocy społecznej,
12)
administracji spraw wewnętrznych,
13)
finansów oraz wymiaru i poboru podatków,
14)
planowania gospodarczego i statystyki.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie naruszają przepisów § 9 ust. 2 pkt 1-4 uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. - Instrukcja nr 15 w sprawie podziału większych miast na dzielnice oraz zakresu działania dzielnicowych rad narodowych i ich organów (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-43, poz. 543 i z 1954 r. Nr 118, poz. 1664).
4.
Szczegółowy zakres działania Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta określi Miejska Rada Narodowa w Krakowie za zgodą Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie.
§  2.
Wojewódzka komisja planowania gospodarczego oraz inne komórki organizacyjne Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie przy ustalaniu dla m. Krakowa ramowych zadań objętych planem gospodarczym obowiązane są wyodrębnić zadania dla dzielnicy Nowa Huta.
§  3.
Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta stanowią: przewodniczący, 2 zastępców przewodniczącego, sekretarz oraz członkowie w liczbie nie przekraczającej 7.
§  4.
1.
Do czasu wydania aktów prawnych w trybie określonym w § 2 pkt 1 i 5 uchwały nr 435 Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 1955 r. w sprawie usprawnienia prac w zakresie organizacji i etatów w aparacie administracji państwowej i gospodarczej oraz uproszczenia trybu ich załatwiania - ustala się następującą strukturę organizacyjną Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta:

Wydziały:

Organizacyjny,

Ogólno-Gospodarczy,

Finansowy,

Gospodarki Komunalnej,

Gospodarki Mieszkaniowej,

Handlu,

Oświaty,

Kultury,

Zdrowia,

Wojskowy,

Społeczno-Administracyjny,

Kontroli Ruchu Ludności;

Referaty:

Komunikacji Drogowej,

Przemysłu,

Zatrudnienia;

stanowiska pracy:

instruktora kadrowego,

referenta rent i pomocy społecznej,

agronoma dzielnicowego,

architekta dzielnicowego.

Przy Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta działają:

Dzielnicowa Komisja Planowania Gospodarczego,

Dzielnicowy Komitet Kultury Fizycznej,

Dzielnicowa Komenda Terenowej Obrony Przeciwlotniczej,

Dzielnicowa Komenda Straży Pożarnych,

Urząd Stanu Cywilnego.

2.
Organizację wewnętrzną i zakres czynności komórek organizacyjnych Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta ustala Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie w oparciu o instrukcję ministrów w sprawie tymczasowego podziału funkcji bądź w sprawie wzorcowego schematu organizacji wewnętrznej i wzorcowego zakresu działania komórek organizacyjnych prezydium rady narodowej.
§  5.
W odniesieniu do pracowników Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Nowa Huta mają zastosowanie tabele stanowisk obowiązujące dla pracowników prezydiów powiatowych rad narodowych.
§  6.
Tracą moc przepisy:
1)
§§ 2-7 uchwały nr 205 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. w sprawie utworzenia Dzielnicy Nowa Huta w m. Krakowie (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-43, poz. 544 i z 1952 r. Nr A-104, poz. 1612),
2)
§ 5 pkt 2 uchwały nr 892 Rady Ministrów z dnia 7 listopada 1955 r. w sprawie składu prezydiów wojewódzkich, powiatowych, miejskich i dzielnicowych rad narodowych oraz rad narodowych osiedli (Monitor Polski Nr 119, poz. 1574) - w zakresie unormowanym § 3 niniejszej uchwały.
§  7.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, zainteresowanym ministrom i kierownikom centralnych urzędów, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów, Przewodniczącym Prezydiów Wojewódzkiej Rady Narodowej i Miejskiej Rady Narodowej w Krakowie.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024