Rozliczanie się z zaliczek w zagranicznych środkach płatniczych na podróże zagraniczne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 lutego 1956 r.
w sprawie rozliczania się z zaliczek w zagranicznych środkach płatniczych na podróże zagraniczne.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby służbowo delegowane lub przeniesione z kraju za granicę, które w związku z tym otrzymują zaliczkę w zagranicznych środkach płatniczych, obowiązane są rozliczyć się z zaliczki w terminie określonym obowiązującymi przepisami o należnościach z tytułu delegacji i przeniesień służbowych zagranicznych.
2.
Rozliczenie z zaliczki powinno być dokonane z zachowaniem przepisów §§ 2 i 3 niniejszego zarządzenia oraz szczegółowego trybu i zasad, które określi w drodze instrukcji Narodowy Bank Polski.
§  2.
1.
Rozliczenie z zaliczki w zagranicznych środkach płatniczych składa się jednostce delegującej lub zarządzającej przeniesienie.
2.
Jednostka delegująca lub zarządzająca przeniesienie po sprawdzeniu rozliczenia przesyła je organowi właściwemu w myśl § 3 do zatwierdzenia. Przesłanie powinno nastąpić w ciągu 15 dni od dnia otrzymania rozliczenia.
§  3.
1.
Rozliczenie z zaliczki w zagranicznych środkach płatniczych wymaga zatwierdzenia.
2.
Rozliczenia zatwierdzają:
1)
resortowo właściwy organ naczelny (ministerstwo, urząd centralny) - gdy zaliczką obciążony jest plan obrotów płatniczych z zagranicą tego organu naczelnego,
2)
Narodowy Bank Polski - gdy zaliczką obciążony jest plan obrotów płatniczych z zagranicą jednostki nie będącej organem naczelnym.
3.
Organ właściwy w myśl ust. 2 pkt 1 obowiązany jest sprawdzić rozliczenie w ciągu 15 dni od dnia otrzymania rozliczenia i w razie zatwierdzenia zawiadomić o tym niezwłocznie Narodowy Bank Polski, a w przypadku gdy rozliczenie nie kwalifikuje się do zatwierdzenia - wystąpić w trybie określonym instrukcją, o której mowa w § 1 ust. 2, do Narodowego Banku Polskiego z wnioskiem o zezwolenie na uznanie rozliczenia.
§  4.
1.
Kontrolę nad terminowością wykonania przepisów § 2 ust. 2 i § 3 ust. 3 sprawuje Narodowy Bank Polski.
2.
Ponadto prawidłowość rozliczeń i zatwierdzeń podlega kontroli właściwych organów kontroli dewizowej.
§  5.
Akta dotyczące rozliczeń z zagranicznych środków płatniczych przydzielonych w związku z podróżami za granicę powinny być przechowywane dla celów kontroli dewizowej przez okres 5 lat, licząc od daty decyzji w sprawie zatwierdzenia rozliczenia.
§  6.
1.
Osoby inne niż delegowane lub przeniesione służbowo, które w związku z podróżą za granicę uzyskały przydział zagranicznych środków płatniczych, obowiązane są rozliczyć się wobec Narodowego Banku Polskiego z wydatkowania tych środków płatniczych, jeżeli zastrzeżono to w zezwoleniu dewizowym.
2.
W razie braku odmiennych zastrzeżeń w zezwoleniu dewizowym na przydział zagranicznych środków płatniczych wydatkowanie przez te osoby oraz rozliczenie z wydatkowania środków płatniczych, jak również odprowadzenie pozostałości powinno odpowiadać zasadom określonym w instrukcji Narodowego Banku Polskiego, o której mowa w § 1 ust. 2.
§  7.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia nie mają zastosowania przepisy:
1)
uchwały generalnej nr 41 Komisji Dewizowej z dnia 20 kwietnia 1948 r. o sposobie rozliczania się z zagranicznych środków płatniczych, przydzielanych przez Komisję Dewizową na cele wyjazdów za granicę, oraz
2)
instrukcji Komisji Dewizowej z dnia 29 października 1951 r. w sprawie wydatkowania oraz sposobu rozliczania zagranicznych środków płatniczych, przydzielanych przez Komisję Dewizową na podróże zagraniczne.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024