Ustalenie wykazu instytutów naukowych i innych placówek naukowych uprawnionych do nadawania stopni kandydata nauk.

UCHWAŁA NR 79
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lutego 1956 r.
w sprawie ustalenia wykazu instytutów naukowych i innych placówek naukowych uprawnionych do nadawania stopni kandydata nauk.

Na podstawie art. 42 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Instytuty naukowe i inne placówki naukowe umieszczone w wykazie, stanowiącym załącznik do niniejszej uchwały, uprawnione są do nadawania stopni naukowych kandydata nauk z zakresu nauk określonych w § 1 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych (Dz. U. z 1952 r. Nr 24, poz. 164 i z 1954 r. Nr 13, poz. 47), jeżeli temat pracy kandydackiej mieści się w zakresie specjalności zakładu, działu lub pracowni danej placówki naukowej kierowanej przez samodzielnego pracownika nauki.
§  2.
1.
Instytuty naukowe i inne placówki naukowe, o których mowa w § 1, nadają stopień kandydata nauk przy ścisłym zachowaniu warunków i trybu określonych w ustawie z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1952 r. w sprawie warunków i trybu nadawania stopni naukowych (Dz. U. z 1952 r. Nr 24, poz. 164 i z 1954 r. Nr 13, poz. 47).
2.
Równocześnie z wyznaczeniem referentów pracy przedłożonej dla uzyskania stopnia kandydata nauk rada naukowa zawiadamia o tym Centralną Komisję Kwalifikacyjną dla Pracowników Nauki, która wyznaczy dalszego referenta spośród samodzielnych pracowników nauki - w zasadzie spośród pracowników innego instytutu naukowego, placówki naukowej lub szkoły wyższej. Referent ten ma takie same prawa i obowiązki jak referent wyznaczony przez radę naukową.
3.
O wyznaczeniu publicznej rozprawy kandydackiej rada naukowa zawiadamia niezwłocznie Centralną Komisję Kwalifikacyjną, która może delegować na rozprawę swojego przedstawiciela spośród samodzielnych pracowników nauki. Przedstawiciel ten bierze udział w naradzie bez prawa głosu. Centralna Komisja Kwalifikacyjna może delegować przedstawiciela również wtedy, gdy wyznaczyła referenta zgodnie z ust. 2.
§  3.
Upoważnia się Prezydium Polskiej Akademii Nauk do wprowadzenia za zgodą Prezesa Rady Ministrów na wniosek ministrów, którym podlegają instytuty naukowe i inne placówki naukowe, zmian w załączniku do niniejszej uchwały w przypadkach powstania rozbieżności pomiędzy wykazem a stanem faktycznym, spowodowanych zmianami organizacyjnymi wynikłymi z połączenia, przemianowania, wyodrębnienia albo przeniesienia instytutu naukowego lub innej placówki naukowej.
§  4.
Traci moc uchwała nr 997 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1953 r. w sprawie ustalenia wykazu instytutów naukowych uprawnionych do nadawania stopnia kandydata nauk (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-3, poz. 146) oraz uchwała nr 623 Rady Ministrów z dnia 18 września 1954 r. w sprawie uzupełnienia wykazu instytutów naukowych uprawnionych do nadawania stopnia kandydata nauk (Monitor Polski Nr 92, poz. 1019).
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Prezydium Polskiej Akademii Nauk i zainteresowanym ministrom.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  1

WYKAZ INSTYTUTÓW NAUKOWYCH I INNYCH PLACÓWEK NAUKOWYCH UPRAWNIONYCH DO NADAWANIA STOPNIA KANDYDATA NAUK

I

Placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk

1.
Instytut Badań Literackich,
2.
Instytut Historii,
3.
Instytut Historii Kultury Materialnej,
4.
Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego,
5.
Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej,
6.
Instytut Zoologiczny,
7.
Instytut Botaniki,
8.
Zakład Biochemii,
9.
Zakład Parazytologii,
10.
Instytut Matematyczny,
11.
Instytut Badań Jądrowych,
12.
Instytut Fizyki,
13.
Instytut Chemii Fizycznej,
14.
Instytut Geografii,
15.
Zakład Geofizyki,
16.
Instytut Podstawowych Problemów Techniki,
17.
Instytut Budownictwa Wodnego,
18.
Zakład Maszyn Wirnikowych.
19.
Instytut Nauk Prawnych,
20.
Instytut Filozofii i Socjologii,
21.
Zakład Ochrony Przyrody,
22.
Zakład Syntezy Organicznej,
23.
Zakład Hodowli Doświadczalnej Zwierząt.

II

Placówki naukowe podlegające ministrom (urzędom centralnym)

1.
Instytut Pedagogiki,
2.
Państwowy Zakład Higieny,
3.
Instytut Onkologii,
4.
Instytut Gruźlicy,
5.
Instytut Matki i Dziecka,
6.
Instytut Naukowy Kultury Fizycznej,
7.
Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa,
8.
Instytut Zootechniki,
9.
Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin,
10.
Instytut Ekonomiki Rolnej,
11.
Instytut Geologiczny,
12.
Instytut Chemii Ogólnej,
13.
Instytut Elektrotechniki,
14.
Instytut Urbanistyki i Architektury,
15.
Główny Instytut Górnictwa,
16.
Instytut Lotnictwa.
17.
Państwowy Instytut Sztuki,
18.
Instytut Badawczy Leśnictwa,
19.
Instytut Metalurgii w Gliwicach.
1 Załącznik:

-zmieniony przez § 1 uchwały nr 434 z dnia 4 lipca 1956 r. (M.P.56.59.711) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 16 lipca 1956 r.

- zmieniony przez § 1 uchwały nr 221 z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.338) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 12 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024