Środki niezbędne dla podniesienia warunków pracy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

UCHWAŁA Nr 102
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 22 lutego 1956 r.
w sprawie środków niezbędnych dla podniesienia warunków pracy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.

W celu usprawnienia i podniesienia na wyższy poziom pracy w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, zwanych dalej "zakładami", Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Do pracy w zakładach należy kierować pracowników szczególnie doświadczonych i o wysokim poziomie moralnym. Na stanowiska wychowawcze należy dobierać nauczycieli z co najmniej trzyletnią praktyką pedagogiczną.
2.
Zobowiązuje się Ministra Oświaty, Prezesa Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego i Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej, każdego w granicach swojej kompetencji, do kierowania do zakładów pracowników wymienionych w ust. 1, za zgodą zainteresowanych.
3.
Minister Oświaty skieruje do zakładów w terminie do dnia 15 sierpnia 1956 r. jednorazowo 80 nauczycieli na stanowiska wychowawców. Skierowani powinni odpowiadać warunkom ust. 1.
§  2.
1.
Dyrektorom zakładów i kierownikom schronisk przyznaje się miesięczny dodatek za trudną pracę w wysokości od 35 do 50% zasadniczego uposażenia. Wysokość dodatku określa się w zależności od liczby wychowanków, dla których jest przeznaczony zakład lub schronisko.
2.
Zastępcom dyrektorów zakładów oraz personelowi wychowawczemu w zakładach (kierownikom internatów, szkół, świetlic i kwalifikowanym wychowawcom) przyznaje się miesięczny dodatek za trudną pracę w wysokości 35% zasadniczego uposażenia. Nauczycieli kwalifikowanych pełniących funkcje wychowawców obowiązuje wymiar godzin szkolnictwa postawowego.
§  3.
1. 1
(skreślony).
2.
Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Sprawiedliwości rozciągnie na pracowników gospodarstw rolnych prowadzonych przez zakłady zarządzenie nr 141 Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 czerwca 1954 r. o rozciągnięciu mocy obowiązującej uchwały nr 1027 Prezydium Rządu z dnia 30 grudnia 1953 r. w sprawie poprawy organizacji pracy i warunków wynagrodzenia za prace w państwowych gospodarstwach rolnych z odpowiednimi zmianami.
§  4.
1.
Pracownikom zatrudnionym w zakładach w pełnym wymiarze godzin przyznaje się prawo do korzystania z całodziennego wyżywienia według norm ustalonych dla wychowanków; pracownicy ci pokrywają 25% ustalonej stawki wyżywieniowej, pozostałe zaś 75% pokrywa się z kredytów budżetowych.
2.
Pracownicy zatrudnieni w kuchni mają prawo do korzystania z bezpłatnego wyżywienia w zakładzie.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 nie dotyczą pracowników gospodarstw pomocniczych objętych § 3.
§  5. 2
1.
Wychowankom zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i zakładów wychowawczych podległych Ministrowi Sprawiedliwości, zwanych dalej "zakładami dla nieletnich", przyznaje się wynagrodzenie za wykonywane prace produkcyjne. Wysokość oraz zasady wypłaty tego wynagrodzenia określi Minister Sprawiedliwości.
2.
Nadwyżki finansowe uzyskane z działalności przyzakładowych gospodarstw pomocniczych dzieli się w sposób następujący:
1)
65% odprowadza się na centralny rachunek środków specjalnych Ministerstwa Sprawiedliwości na rozbudowę działalności gospodarstw pomocniczych i urządzeń kulturalno-oświatowych zakładów dla nieletnich oraz na cele socjalne pracowników zakładów dla nieletnich, z tym że wydatki na cele socjalne nie mogą przekraczać 15% wygospodarowanej w danym roku nadwyżki,
2)
30% przeznacza się na bieżące wydatki zakładów dla nieletnich, związane ze szkoleniem kursowym wychowanków, na ich potrzeby kulturalne, oświatowe i na nagrody dla wychowanków,
3)
5% przeznacza się na nagrody dla pracowników zakładów dla nieletnich, którzy przyczynili się do zwiększenia nadwyżek.
3.
Wysokość nagród oraz zasady i tryb ich przyznawania określi Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  6. 3
1.
Uchwała nr 789 Prezydium Rządu z dnia 10 września 1952 r. w sprawie opieki higieniczno-lekarskiej nad uczącymi się dziećmi i młodzieżą nie ma zastosowania do zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz zakładów wychowawczych przejętych przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie uchwały nr 206 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r.
2.
Sposób wykonywania opieki higieniczno-lekarskiej w zakładach dla nieletnich wymienionych w ust. 1 określi Minister Sprawiedliwości.
§  7.
1.
Zobowiązuje się Ministra Pracy i Opieki Społecznej do kierowania w porozumieniu z zakładami poprawczymi wychowanków zwolnionych z tych zakładów do pracy poza kolejnością.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości wyda w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie uchwały zarządzenia w przedmiocie wymienionym w ust. 1.
§  8.
1.
Minister Sprawiedliwości określi wysokość i terminy płatności kosztów pobytu nieletnich w zakładach poprawczych, którymi sąd w myśl art. 495 kodeksu postępowania karnego może obciążyć rodziców, o ile poważnie zaniedbali obowiązki w stosunku do nieletniego. Koszty te wpływają na rzecz Skarbu Państwa.
2.
Koszty przewidziane w ust. 1 nie mogą przekraczać stawki ustalonej na utrzymanie wychowanka w zakładzie.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Sprawiedliwości oraz zainteresowanym ministrom i kierownikom centralnych urzędów.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 skreślony przez § 3 uchwały nr 213 Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 1960 r. w sprawie wynagradzania pracowników, zatrudnionych w warsztatach szkolnych szkół zawodowych, podległych Ministrowi Sprawiedliwości (M.P.60.54.260) z dniem 9 lipca 1960 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 17 września 1968 r. (M.P.68.40.278) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 24 września 1968 r.
3 § 6 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 22 sierpnia 1966 r. (M.P.66.44.222) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 31 sierpnia 1966 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.19.257

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Środki niezbędne dla podniesienia warunków pracy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
Data aktu: 22/02/1956
Data ogłoszenia: 09/03/1956
Data wejścia w życie: 09/03/1956