Kierowanie do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.

ZARZĄDZENIE NR 50
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 lutego 1956 r.
w sprawie kierowania do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.

W celu prawidłowego kierowania do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) są obowiązane poczynić wszelkie starania, aby absolwenci zasadniczych szkół zawodowych, położonych na terenie województwa, zostali zatrudnieni na terenie województwa.
§  2.
Ministerstwa (urzędy centralne) są obowiązane w podległych im zakładach pracy przede wszystkim zatrudnić absolwentów prowadzonych przez nich zasadniczych szkół zawodowych.
§  3.
Plany zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych powinny być oparte na:
1)
planie zapotrzebowania absolwentów zgłoszonym przez wszystkie zakłady pracy znajdujące się na terenie danego województwa;
2) 2
danych ilościowych absolwentów, opracowanych przez dyrekcje okręgowe szkolenia zawodowego dla wszystkich szkół zawodowych.
§  4. 3
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) wydadzą polecenie podległym im zasadniczym szkołom zawodowym, aby opracowały w porozumieniu z zakładami pracy, z którymi utrzymują kontakty (szefostwo, umowa o szkolenie itp.), oraz innymi pobliskimi zakładami propozycje dotyczące zatrudnienia absolwentów według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia. W terminie do dnia 15 lutego każdego roku propozycje te zasadnicze szkoły zawodowe przedstawiają właściwym terenowo dyrekcjom okręgowym szkolenia zawodowego.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) wydadzą polecenia podległym im zakładom pracy, aby opracowały plany zapotrzebowania na absolwentów według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia i przedstawiały je w terminie do dnia 1 lutego każdego roku właściwym terenowo organom zatrudnienia prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych.
§  5. 4
1.
Organy zatrudnienia prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych przy współpracy dyrektorów zasadniczych szkół zawodowych przeanalizują plany zapotrzebowania na absolwentów, zgłoszone przez zakłady pracy, położone na terenie powiatu (miasta stanowiącego powiat), i przedstawią do dnia 15 lutego każdego roku te plany organom zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
2.
Na podstawie planów zapotrzebowania przesłanych przez organy zatrudnienia prezydiów powiatowych (miejskich) rad narodowych organy zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przy współpracy dyrekcji okręgowych szkolenia zawodowego, opierając się na danych ilościowych absolwentów zasadniczych szkół zawodowych i propozycjach zatrudnienia absolwentów, podanych przez dyrekcje okręgowe szkolenia zawodowego dla wszystkich zasadniczych szkół zawodowych, opracują w terminie do dnia 15 marca każdego roku wojewódzkie plany zatrudnienia absolwentów i przedstawią do zatwierdzenia prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
3.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) w terminie do dnia 25 marca każdego roku przesyłają do wykonania zakładom pracy i do wiadomości dyrekcjom okręgowym szkolenia zawodowego plany zatrudnienia absolwentów, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia, oraz do Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej - zestawienie nadwyżek absolwentów i nie zrealizowanego zapotrzebowania zakładów pracy według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  6.
Przy opracowywaniu planów zatrudnienia absolwentów należy kierować się następującymi zasadami:
1)
zatrudnienie jest oparte o dobrowolną umowę o pracę;
2)
absolwentów o specjalnościach zawodowych, w których istnieje nadmiar absolwentów w stosunku do zapotrzebowania, należy zatrudniać w zawodach pokrewnych;
3)
należy dążyć do zatrudnienia absolwentów na terenie danego województwa z uwzględnieniem w miarę możliwości miejsca stałego zamieszkania absolwenta;
4)
zakłady pracy sprawujące szefostwo nad zasadniczymi szkołami zawodowymi mają prawo pierwszeństwa w przydziale dla nich absolwentów tych zasadniczych szkół zawodowych, nad którymi sprawują szefostwo.
§  7. 5
Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej po otrzymaniu planów wymienionych w § 5 ust. 3 sporządzi plan przerzutów absolwentów w ramach nie pokrytego zapotrzebowania poszczególnych województw na absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.
§  8.
1.
Dyrektorzy zasadniczych szkół zawodowych po otrzymaniu planów zatrudnienia z dyrekcji okręgowej szkolenia zawodowego dla ułatwienia kontaktów absolwentów z przedstawicielami zakładów pracy mających zatrudnić absolwentów powołują komisje kierowania absolwentów do pracy.
2.
W skład komisji wchodzą:
1)
dyrektor szkoły jako przewodniczący;
2)
przedstawiciel zakładu pracy;
3)
nauczyciele zawodu, którzy uczyli absolwentów praktycznej nauki zawodu w ostatniej klasie;
4)
przedstawiciel samodzielnego oddziału (referatu) zatrudnienia prezydium właściwej terenowo rady narodowej;
5)
przedstawiciel komitetu rodzicielskiego lub opiekuńczego szkoły;
6) 6
przedstawiciel szkolnej organizacji młodzieżowej.
§  9.
Dyrektor szkoły na 15 dni przed rozpoczęciem prac komisji zawiadomi o jej powołaniu te zakłady pracy, w których mają być zatrudnieni absolwenci.
§  10.
Kierownicy zakładów pracy, które mają zatrudniać absolwentów, obowiązani są do delegowania na komisję w terminie określonym przez dyrektora szkoły przedstawiciela upoważnionego do zawierania umów o pracę.
§  11.
1.
Po wyrażeniu przez absolwenta zgody na zatrudnienie w zakładzie pracy wskazanym przez komisję przedstawiciel zakładu pracy, który ma zatrudnić absolwenta, zawiera z absolwentem w obecności dyrektora szkoły umowę o pracę według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia.
2.
Z posiedzenia komisji należy sporządzić protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do zarządzenia i przesłać w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku właściwej terenowo dyrekcji okręgowej szkolenia zawodowego.
§  12.
W przypadku konieczności zatrudnienia absolwenta poza stałym miejscem jego zamieszkania, w miejscowości, z której niemożliwy jest codzienny dojazd do pracy, zakład pracy obowiązany jest:
1)
zwrócić absolwentowi koszty jednorazowego przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca pracy;
2)
przydzielić odpłatnie zakwaterowanie w hotelu robotniczym, w domu młodego robotnika lub w innych kwaterach;
3)
wypłacić na żądanie absolwenta w ciągu trzech dni od jego zgłoszenia się do pracy zaliczkę w wysokości miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, którą należy absolwentowi potrącić z należnego mu wynagrodzenia w ratach w ciągu 6 następnych miesięcy.
§  13. 7
(uchylony).
§  14. 8
(uchylony).
§  15.
1.
Kierownik zakładu pracy jest obowiązany zatrudnić absolwentów przydzielonych mu przez komisję kierowania do pracy absolwentów zgodnie ze zgłoszonym przez zakład zapotrzebowaniem.
2. 9
(uchylony).
§  16.
1.
Zakład pracy wyznaczy pracownika, któremu zostanie powierzona opieka nad sprawami socjalno-bytowymi absolwentów.
2.
Zaleca się, aby rady zakładowe, zgodnie z wytycznymi Centralnej Rady Związków Zawodowych, otoczyły opieką absolwentów zasadniczych szkół zawodowych szczególnie w okresie pierwszych trzech miesięcy ich pracy w zakładzie i współdziałały z kierownictwem zakładu pracy w wykonywaniu przepisów niniejszego zarządzenia.
§  17.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy absolwentów zasadniczych szkół górniczych podległych Ministrowi Górnictwa Węglowego.
§  18. 10
Nadzór nad właściwym zatrudnieniem absolwentów zasadniczych szkół zawodowych sprawują: Minister Pracy i Opieki Społecznej, Minister Oświaty oraz ministrowie (kierownicy urzędów centralnych), którym podlegają zakłady pracy.
§  19.
Wszystkie terminy ustalone w zarządzeniu przedłuża się w 1956 r. o 6 tygodni.
§  20.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

..........................................................................

(nazwa i adres zasadniczej szkoły zawodowej)

Załącznik wypełniają w 2 egzemplarzach wszystkie zasadnicze

szkoły zawodowe w porozumieniu z kierownictwem

zakładów pracy i przesyłają 1 egzemplarz do dnia 15 lutego

każdego roku do dyrekcji okręgowych szkolenia

zawodowego, drugi zaś egzemplarz pozostawiają w aktach szkoły.

Dnia .............................................. 195... r.

PROPOZYCJE ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ W SPRAWIE ZATRUDNIENIA ABSOLWENTÓW W 195... R.

Nr i nazwa specjalności zawodowej według nomenklatury szkolenia Przewidywana liczba absolwentów w szkole w 195... r. Nazwa i adres zakładu pracy, który pragnie zatrudnić absolwentów szkoły Liczba absolwentów, których zatrudni zakład wymieniony w rubryce 3 Liczba absolwentów, dla których nie uzyskano zapotrzebowania zakładów pracy Uwagi
1 2 3 4 5 6
Ogółem Ogółem

................................................................ ...............................................................

(podpisy dyrektorów zakładów pracy) (podpis dyrektora zasadniczej

szkoły zawodowej)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

...................................................................

(nazwa i adres zakładu pracy)

Załącznik wypełnia zakład pracy i przedkłada do dnia 1 lutego

każdego roku powiatowej komisji planowania gospodarczego.

...................................................................

(nazwa resortu, któremu podlega zakład)

PLAN ZAPOTRZEBOWANIA NA ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH W 195... R.

Nr i nazwa specjalności zawodowej według nomenklatury szkolenia w zasadniczych szkołach zawodowych ustalonej przez Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego Potrzebna zakładowi liczba absolwentów do zatrudnienia w 195... r. Ilość wolnych miejsc w hotelu robotniczym, domu młodego robotnika lub innych kwaterach zakładu dla absolwentów Propozycje zakładu pracy dotyczące pokrycia zapotrzebowania na absolwentów zasadniczych szkół zawodowych Uwagi
Nazwa i adres szkoły, której absolwentów pragnie zakład zatrudnić Liczba absolwentów szkoły wymienionej w rubryce 4, których zakład zatrudni Niedobór w pokryciu zapotrzebowania zakładu na absolwentów zasadniczych szkół zawodowych (rubryka 2 - rubryka 5)
1 2 3 4 5 6 7
Ogółem Ogółem

Uwaga: Rubryki 1, 2 i 3 wypełniają wszystkie zakłady, w których istnieje zapotrzebowanie, ponadto rubryki 4, 5 i 6 - zakłady pragnące zatrudnić absolwentów określonej szkoły.

.....................................................

(podpis dyrektora zakładu pracy)

ZAŁĄCZNIK  Nr 3.

Załącznik przesyłają prezydia wojewódzkich rad

narodowych do dnia 25 marca każdego roku do

zakładów pracy i w odpisie do dyrekcji

okręgowej szkolenia zawodowego.

.....................................................................................

(nazwa zakładu pracy)

w .................................................................................

ul. ................................................................................

Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w .............................. przesyła do wykonania poniższy plan zatrudnienia absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w 195... r.

Lp. Nazwa i adres zasadniczej szkoły zawodowej, której absolwentów ma zatrudnić zakład pracy Przewidywana liczba absolwentów do zatrudnienia przez zakład pracy Liczba miejsc w hotelu robotniczym, domu młodego robotnika lub innych kwaterach, którą powinien zakład zapewnić absolwentom Liczba przydzielonych absolwentów według ich specjalności zawodowych
1 2 3 4 5 6 7 8 9
Ogółem

ZAŁĄCZNIK  Nr 4.

Załącznik wypełniają prezydia wojewódzkich rad narodowych

i przesyłają w terminie do dnia 25 marca każdego roku

do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego

(Departament Zatrudnienia).

ZESTAWIENIE NADWYŻEK ABSOLWENTÓW I NIE ZREALIZOWANEGO ZAPOTRZEBOWANIA ZAKŁADÓW PRACY NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ....................................................

I.

Zestawienie nie zrealizowanego planu zapotrzebowania zakładów pracy na absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.

Lp. Nazwa i adres zakładu pracy Nr i nazwa specjalności zawodowej absolwentów według nomenklatury szkolenia w zasadniczych szkołach zawodowych ustalonej przez Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego Liczba absolwentów, których należy skierować do zakładu z terenu innych województw Liczba wolnych miejsc w hotelu robotniczym, domu młodego robotnika i innych kwaterach Uwagi
1 2 3 4 5 6
Ogółem

II.

Zestawienie nadwyżek absolwentów zasadniczych szkół zawodowych w stosunku do zapotrzebowania zakładów pracy.

Lp. Nazwa i adres zasadniczej szkoły zawodowej Nr i nazwa specjalności zawodowej absolwentów według nomenklatury szkolenia w zasadniczych szkołach zawodowych ustalonej przez Centralny Urząd Szkolenia Zawodowego Liczba absolwentów, dla których nie uzyskano zapotrzebowania z zakładów pracy na terenie województwa Uwagi
1 2 3 4 5
Ogółem

ZAŁĄCZNIK  Nr 5. 11

UMOWA O PRACĘ

Dnia .......................... 195... r. pomiędzy zakładem pracy ...........................................................

(nazwa i adres zakładu pracy)

reprezentowanym przez ob. ....................... pracownika tegoż zakładu i ob. ...............................

zamieszkałym w ........................................ kończącym szkołę ....................................................

(nazwa i adres zasadniczej szkoły zawodowej)

.......................................................................................................................................................

została zawarta umowa treści następującej:

§ 1. Ob. ...................................................... zobowiązuje się pracować w wymienionym wyżej zakładzie w charakterze ........................................... od dnia .................... 195... r. oraz

1) przestrzegać socjalistycznej dyscypliny pracy;

2) podporządkowywać się zarządzeniom i regulaminom wewnątrzzakładowym;

3) sumiennie wykonywać polecenia przełożonych;

4) strzec i szanować społeczną własność w zakładzie pracy.

§ 2. Zakład pracy zobowiązuje się do następujących świadczeń na rzecz absolwenta:

1) (uchylony);

2) (uchylony);

3) otoczyć absolwenta opieką socjalno-bytową.

§ 3. W kwestiach nie unormowanych niniejszą umową obowiązują ogólne przepisy ustawodawstwa pracy oraz postanowienia układu zbiorowego.

§ 4. Umowa została spisana w 2 jednobrzmiących egzemplarzach, z których po jednym otrzymują zakład pracy i absolwent.

Przedstawiciel zakładu pracy Absolwent szkoły

............................................................... ...........................................................

(podpis) (podpis)

(pieczęć zakładu pracy)

ZAŁĄCZNIK  Nr 6. 12

Załącznik wypełniają komisje kierowania do pracy

absolwentów i przesyłają do dyrekcji szkolenia

zawodowego w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA KOMISJI KIEROWANIA DO PRACY ABSOLWENTÓW ZASADNICZYCH SZKÓŁ ZAWODOWYCH, DZIAŁAJĄCEJ PRZY ..................................

(nazwa i adres szkoły)

W dniu .................... 195... r. komisja w składzie:

1)
przewodniczący .....................................................................................................................

(nazwisko i imię)

2)
przedstawiciel zakładu pracy ................................................................................................

(nazwa zakładu pracy, imię i nazwisko przedstawiciela)

3)
nauczyciel zawodu, który uczył absolwentów ......................................................................

(imię i nazwisko)

4)
przedstawiciel komitetu rodzicielskiego lub opiekuńczego szkoły ......................................

(imię i nazwisko)

5)
przedstawiciel samodzielnego oddziału (referatu) zatrudnienia prezydium właściwej terenowo powiatowej lub miejskiej rady narodowej .............................................................

(imię i nazwisko)

6)
przedstawiciel szkolnej organizacji Związku Młodzieży Polskiej ........................................

skierowała absolwentów do pracy w następujących zakładach:

Lp. Nazwa i adres zakładu pracy, z którym absolwenci zawarli umowę o pracę Nazwa ministerstwa, któremu podlega zakład wymieniony w rubryce 2 Specjalność zawodowa określona w świadectwie ukończenia szkoły Liczba absolwentów, którzy zawarli umowy o pracę Uwagi
ogółem w tym: dziewcząt
1 2 3 4 5 6 10

................................................................

(podpisy członków komisji)

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 142 z dnia 19 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.320) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1957 r.
2 § 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 142 z dnia 19 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.320) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1957 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 142 z dnia 19 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.320) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1957 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 142 z dnia 19 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.320) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1957 r.
5 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 142 z dnia 19 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.320) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1957 r.
6 § 8 ust. 2 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 142 z dnia 19 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.320) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1957 r.
7 § 13 uchylony przez § 22 pkt 2 uchwały nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących. (M.P.58.47.273) z dniem 23 czerwca 1958 r.
8 § 14 uchylony przez § 22 pkt 2 uchwały nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących. (M.P.58.47.273) z dniem 23 czerwca 1958 r.
9 § 15 ust. 2 uchylony przez § 22 pkt 2 uchwały nr 196 Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących. (M.P.58.47.273) z dniem 23 czerwca 1958 r.
10 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr 142 z dnia 19 czerwca 1957 r. (M.P.57.51.320) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 czerwca 1957 r.
11 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 22 pkt 2 uchwały nr 196 Rady Ministrówz dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących. (M.P.58.47.273) z dniem 23 czerwca 1958 r.
12 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 22 pkt 2 uchwały nr 196 Rady Ministrówz dnia 13 czerwca 1958 r. o wstępnym stażu pracy absolwentów zasadniczych i średnich szkół zawodowych oraz średnich szkół ogólnokształcących. (M.P.58.47.273) z dniem 23 czerwca 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.16.236

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Kierowanie do pracy absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.
Data aktu: 17/02/1956
Data ogłoszenia: 29/02/1956
Data wejścia w życie: 29/02/1956