Gospodarowanie odpadkami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 31 grudnia 1956 r.
w sprawie gospodarowania odpadkami w jednostkach gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz w wykonaniu § 1 uchwały nr 741 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie usprawniania gospodarki surowcami wtórnymi oraz zwiększenia wykorzystania tych surowców w przemyśle drobnym, spółdzielczości pracy i w rzemiośle zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie obowiązane są sprzedawać następujące odpadki:
1)
złom stalowy i żeliwny z wyjątkiem złomu, który może być zużyty bez przetapiania,
2)
złom i inne odpadki metali nieżelaznych,
3)
makulaturę,
4)
oddziałki skórzane,
5)
odpadki poubojowe,
6)
kości,
7)
szmaty i inne odpadki włókiennicze z wyjątkiem resztek tkanin (metrażowych i kilogramowych) powstających w przemyśle odzieżowym -

- jednostkom prowadzącym skup odpadków, których wykaz ustali Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i ogłosi w Monitorze Polskim.

2.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie, w których powstają odpadki wymienione w ust 1 w większych ilościach, obowiązane są zawrzeć z właściwymi jednostkami prowadzącymi skup tych odpadków długoterminowe umowy dostawy. Do umów tych stosuje się odpowiednio postanowienia zawarte w ogólnych warunkach dostawy w obrocie krajowym, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 15 października 1956 r. w sprawie przydziałów, rozdzielników, uzgodnień dostaw i ogólnych warunków dostawy (Monitor Polski Nr 89, poz. 1016).
§  2.
1.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie powinny oferować odpadki inne niż wymienione w § 1, ust. 1 do skupu jednostkom organizacyjnym prowadzącym skup odpadków. Obowiązek zaoferowania jednostce skupu nie dotyczy drobnych ilości tych odpadków.
2.
Drobne ilości odpadków innych niż wymienione w § 1 mogą być sprzedawane na cele produkcyjne dowolnym państwowym jednostkom organizacyjnym, spółdzielniom, rzemieślnikom i innym drobnym wytwórcom.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się również w przypadkach, gdy jednostka skupu odpadków (ust. 5) odmówi skupu lub nie zawiadomi o przyjęciu otarty sprzedaży zaoferowanych odpadków w ciągu 14 dni od daty wysłania oferty, albo jeżeli na terenie województwa, na którym ma siedzibę jednostka organizacyjna posiadająca odpadki, nie jest prowadzony skup tych odpadków.
4.
Decyzja co do sprzedaży odpadków spółdzielniom, rzemieślnikom i innym drobnym wytwórcom oraz co do ceny powinna być komisyjnie ustalona.
5.
Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła ustali w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami wykaz jednostek prowadzących skup odpadków innych niż wymienione w § 1 i ogłosi ten wykaz w Monitorze Polskim.
§  3.
1.
Jako odpadki mogą być również sprzedawane materiały i wyroby gotowe nie nadające się do wykorzystania przez posiadacza wskutek zużycia, zniszczenia, uszkodzenia lub wady.
2.
Zakwalifikowanie do sprzedaży jako odpadków - materiałów i wyrobów gotowych następuje komisyjnie.
§  3a. 1
Rzemieślnicy i inne osoby prywatne mogą nabywać odpadki, a także materiały i wyroby gotowe nie nadające się do wykorzystania przez posiadacza wskutek zużycia, zniszczenia, uszkodzenia lub wady wyłącznie na cele produkcyjne lub dla potrzeb własnego gospodarstwa bez prawa odsprzedaży z zyskiem. Przed zawarciem umowy jednostka gospodarki uspołecznionej powinna zażądać od nabywcy złożenia oświadczenia na piśmie, do jakich celów artykuł zostaje nabyty, i uprzedzić go o odpowiedzialności karnej za wprowadzenie artykułu do obrotu (art. 9 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia - Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244).
§  4.
Odpadki oraz przedmioty określone w § 3, na które nie można znaleźć nabywcy i których zużycie w okresie późniejszym nie jest przewidywane (odpadki bezużyteczne), mogą ulec zniszczeniu lub usunięciu z terenu danej jednostki. Podejmowanie decyzji o zniszczeniu (usunięciu) odpadków następuje komisyjnie.
§  5.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie, w których w chwili wejścia w życie zarządzenia powstają odpadki wymienione w § 1 ust. 1 w większych ilościach, powinny zawrzeć umowy, o których mowa w § 1 ust. 2, w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  6.
Z dniem wejścia w życie zarządzenia tracą moc przepisy w sprawie gospodarowania odpadkami (surowcami wtórnymi) wydane na podstawie:
1)
dekretu z dnia 23 stycznia 1947 r. o obrocie i gospodarowaniu odpadkami użytkowymi (Dz. U. Nr 27, poz. 105),
2)
dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o obrocie i gospodarowaniu materiałami pochodzącymi z rozbiórki budynków (Dz. U. Nr 36, poz. 247),
3)
dekretu z dnia 5 sierpnia 1949 r. o reglamentacji niektórych surowców, półfabrykatów i wyrobów gotowych (Dz. U. z 1949 r. Nr 46, poz. 341 i z 1950 r. Nr 49, poz. 447),
4)
dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3a:

- dodany przez § 1 zarządzenia z dnia 21 marca 1958 r. (M.P.58.19.124) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 marca 1958 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 20 maja 1958 r. (M.P.58.43.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 czerwca 1958 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024