Zmiana ramowego planu kont dla działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych gospodarstw rolnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 grudnia 1956 r.
w sprawie zmiany ramowego planu kont dla działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych gospodarstw rolnych.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W ramowym planie kont dla państwowych gospodarstw rolnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego, stanowiącym załącznik nr 1 do zarządzenia Ministra Finansów z dnia 24 września 1952 r. w sprawie ramowego planu kont dla działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych gospodarstw rolnych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-94, poz. 1461, z 1954 r. Nr A-11, poz. 275 i z 1956 r. Nr 15, poz. 231) wprowadza się następującą zmianę:

w rozdziale VI "Rozrachunki" dodaje się symbol i nazwę konta "060 - Faktury nie zgłoszone do rozrachunku".

2.
W ogólnych zasadach funkcjonowania kont, stanowiących załącznik nr 2 do zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, wprowadza się następujące zmiany:
1)
we wstępnych wyjaśnieniach do rozdziału VI "Rozrachunki" dodaje się symbol i nazwę konta:

"060 - Faktury nie zgłoszone do rozrachunku";

2)
po wstępnych wyjaśnieniach do rozdziału VI "Rozrachunki" dodaje się następujące wyjaśnienie, dotyczące zasad funkcjonowania konta 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku":

"060 - Faktury nie zgłoszone do rozrachunku.

Konto 060 obciąża się w końcu okresu sprawozdawczego (miesiąca) za należności wynikające z wystawionych faktur, które nie zostały zgłoszone do rozrachunku (nie złożono wezwania do zapłaty w banku, nie wysłano faktury pozainkasowej do odbiorcy), uznając:

1) odpowiednie konta rozdziału XVI "Sprzedaż" - za sprzedaż wyrobów, towarów, materiałów lub usług;

2) konto 074 "Inne należności i zobowiązania" - za wyłożone koszty obciążające odbiorcę.

Konto 060 uznaje się w następnym okresie sprawozdawczym w momencie zgłoszenia faktury do rozrachunku w ciężar:

1) konta 061 "Należności w inkasie bankowym" - za faktury, na które złożono wezwania do zapłaty w banku;

2) konta 062 "Odbiorcy za faktury pozainkasowe" - za faktury pozainkasowe wysłane do odbiorcy.";

3)
w wyjaśnieniu dotyczącym zasad funkcjonowania konta 061 "Należności w inkasie bankowym" zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Konto 061 obciąża się za należności wynikające z faktur lub innych dokumentów złożonych do inkasa bankowego uznając:

1) odpowiednie konta rozdziału XVI "Sprzedaż" - jeżeli faktura dotycząca sprzedaży wyrobów, towarów, materiałów lub usług wystawiona została w bieżącym okresie sprawozdawczym (miesiącu);

2) konto 074 "Inne należności i zobowiązania" - jeżeli wyłożone koszty obciążające odbiorcę zostały zafakturowane w bieżącym okresie sprawozdawczym (miesiącu);

3) konto 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku" - jeżeli faktura dotycząca sprzedaży wyrobów, towarów, materiałów lub usług, ewentualnie kosztów obciążających odbiorcę, została wystawiona w poprzednim okresie sprawozdawczym (miesiącu).";

4)
w wyjaśnieniu dotyczącym zasad funkcjonowania konta 062 "Odbiorcy za faktury pozainkasowe" pierwsze dwa zdania zastępuje się zdaniem:

"Konto 062 obciąża się za należności wynikające z faktur nie regulowanych w trybie inkasa bankowego, wysłanych do rozrachunku do odbiorcy, uznając odpowiednie konta rozdziału XVI "Sprzedaż", konto 074 "Inne należności i zobowiązania" lub konto 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku.

5)
w wyjaśnieniu dotyczącym zasad funkcjonowania konta 179 "Towary, wysłane i usługi wykonane":
a)
zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Za datę dokonania sprzedaży uważa się datę wystawienia faktury za sprzedane wyroby, towary, materiały lub usługi,",

b)
w zdaniu piątym wyrazy "(wysłania faktury do inkasa lub odbiorcy pozainkasowemu)" zastępuje się wyrazami "(wystawienia faktury)";
6)
w wyjaśnieniach wstępnych do rozdziału XVI "Sprzedaż" zdanie ostatnie otrzymuje brzmienie:

"Księgowania na kontach tego rozdziału dokonywane są w momencie sprzedaży wyrobów, towarów, materiałów lub usług, tj. w momencie wystawienia faktury bądź z chwilą wpłaty pieniędzy przez odbiorcę {przy sprzedaży gotówkowej),";

7)
w wyjaśnieniu dotyczącym zasad funkcjonowania konta 191 "Sprzedaż produkcji roślinnej" w zdaniu trzecim pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) przy sprzedaży na zewnątrz:

a) sumę faktur wystawionych w bieżącym okresie sprawozdawczym (miesiącu) i oddanych do inkasa lub wysłanych odbiorcom obciążając konto 061 "Należności w inkasie bankowym", 062 "Odbiorcy za faktury pozainkasowe" lub 041 "Kasa",

b) sumę faktur wystawionych w bieżącym okresie sprawozdawczym (miesiącu), a do końca okresu sprawozdawczego (miesiąca) nie zgłoszonych do rozrachunku (nie oddanych do inkasa lub nie wysłanych odbiorcom) obciążając konto 060 "Faktury nie zgłoszone do rozrachunku".

§  2.
1.
W związku ze zmianami w ramowym planie kont, o których mowa w § 1, zainteresowani ministrowie wprowadzą odpowiednie zmiany do branżowych planów kont, opracowanych w oparciu o wymieniony wyżej ramowy plan kont.
2.
Zmiany w branżowych planach kont powinny być przeprowadzone w trybie ustalonym w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 1954 r. w sprawie branżowych planów kont (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-67, poz. 851 i z 1956 r. Nr 105, poz. 1219).
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1957 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024