Sprzedaż zbędnych artykułów nabytych na cele zaopatrzenia materiałowo-technicznego.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 21 grudnia 1956 r.
w sprawie sprzedaży zbędnych artykułów nabytych na cele zaopatrzenia materiałowo-technicznego.

Na podstawie art. 1 i art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) oraz w związku z § 4 pkt 1 i 2 uchwały nr 704 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień państwowych przedsiębiorstw przemysłowych (Monitor Polski Nr 94, poz. 1047) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy zarządzenia określają zasady sprzedaży przez państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie zbędnych surowców i materiałów nabytych na cele zaopatrzenia materiałowo-technicznego, zwanych dalej "artykułami".
§  2.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie powinny zaoferować sprzedaż zbędnych artykułów właściwym branżowo i terenowo jednostkom zbytu.
§  3.
1.
Obowiązek zaoferowania jednostce zbytu określony w § 2 nie dotyczy zbędnych artykułów niepełnowartościowych i nietypowych oraz innych zbędnych artykułów w ilościach mniejszych od ilości hurtowych.
2.
Artykuł uważa się za niepełnowartościowy, jeżeli nie odpowiada obowiązującym normom lub warunkom technicznym albo posiada mniejszą wartość użytkową od normalnie przyjętej w obrocie, ale mimo to może być wykorzystany zgodnie ze swym przeznaczeniem. Artykuł wykonany według specjalnych wymagań odbiorcy nie objęty cennikiem lub katalogiem uważa się za nietypowy.
3.
Zbędne artykuły w ilościach mniejszych od ilości hurtowych, a zbędne artykuły niepełnowartościowe i nietypowe również w ilościach hurtowych mogą być sprzedawane dowolnym państwowych jednostkom organizacyjnym, a w razie braku nabywców wśród państwowych jednostek organizacyjnych - spółdzielniom, rzemieślnikom i innym osobom prywatnym. Przepis ten nie dotyczy zbędnych artykułów z metali nieżelaznych, które mogą być sprzedawane wyłącznie jednostkom organizacyjnym podporządkowanym Centralnemu Zarządowi Zbytu Metali Nieżelaznych lub jednostkom przez niego wskazanym.
§  4. 1
1.
Państwowa jednostka organizacyjna lub spółdzielnia - w przypadku, gdy jednostka zbytu nie zawiadomiła w ciągu 2 tygodni o przyjęciu oferty sprzedaży zaoferowanych jej artykułów - może sprzedać te artykuły dowolnym państwowym jednostkom organizacyjnym, a w razie braku nabywców - wśród państwowych jednostek organizacyjnych - spółdzielniom, rzemieślnikom i innym osobom prywatnym.
2.
Rzemieślnicy i inne osoby prywatne mogą nabywać artykuły wyłącznie na cele produkcyjne lub dla potrzeb własnego gospodarstwa bez prawa odsprzedaży z zyskiem. Przed zawarciem umowy państwowa jednostka organizacyjna lub spółdzielnia powinna zażądać od nabywcy złożenia oświadczenia na piśmie, dla jakich celów artykuł zostaje nabyty, i uprzedzić go o odpowiedzialności karnej za wprowadzenie artykułu do obrotu (art. 9 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia - Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244).
§  5.
Decyzja o sprzedaży przez państwową jednostkę organizacyjną zbędnych artykułów na rzecz spółdzielni, rzemieślników i innych osób prywatnych może nastąpić tylko na podstawie opinii komisji.
§  6.
Państwowe jednostki organizacyjne i spółdzielnie mogą sprzedać materiały budowlane państwowym jednostkom organizacyjnym, które wykonują dla nich roboty budowlano-montażowe, zawiadamiając o tym właściwe jednostki zbytu.
§  7.
Państwowe jednostki organizacyjne mogą w przypadkach gospodarczo uzasadnionych sprzedawać drobne ilości artykułów innym państwowym jednostkom organizacyjnym.
§  8.
1.
Z chwilą wejścia w życie zarządzenia tracą moc obowiązującą:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 20 maja 1955 r. w sprawie odstępowania przydziałów i materiałów przydzielonych (Monitor Polski Nr 49, poz. 480),
2)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 2 maja 1951 r. w sprawie ujawnienia, upłynnienia i zapobiegania tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych (jednolity tekst w Biuletynie PKPG z 1956 r. Nr 19, poz. 54).
2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 4 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 12 maja 1958 r. (M.P.58.38.221) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 maja 1958 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.105.1211

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Sprzedaż zbędnych artykułów nabytych na cele zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
Data aktu: 21/12/1956
Data ogłoszenia: 29/12/1956
Data wejścia w życie: 29/12/1956