Przechowywanie prób pokarmów w zamkniętych zakładach przemysłu gastronomicznego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ZDROWIA I HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 9 stycznia 1956 r.
w sprawie przechowywania prób pokarmów w zamkniętych zakładach przemysłu gastronomicznego.

Na podstawie art. 49 przepisów z dnia 22 marca 1928 r. o dozorze nad artykułami żywności i przedmiotami użytku (Dz. U. Nr 36, poz. 343 z późniejszymi zmianami), w celu wykonania art. 18 tych przepisów zarządza się, co następuje:
§  1.
Instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze oraz organizacje społeczne prowadzące zamknięte zakłady przemysłu gastronomicznego dla więcej niż 50 osób, a w szczególności szpitale, szkoły, przedszkola, bursy, domy dziecka, domy wczasowe, stołówki pracownicze, studenckie, są obowiązane pobierać codziennie i przechowywać próby wydawanych do spożycia posiłków.
§  2.
1.
Próby należy pobierać w następujących ilościach:
1)
zupy po 100 g (pół szklanki),
2)
potrawy mięsne, rybne po 50 g,
3)
wędliny i wyroby wędliniarskie po 50 g w jednym kawałku,
4)
jarzyny gotowane, sosy, potrawy mączne i mleczne po 50 g (1-2 łyżki stołowe),
5)
wyroby garmażeryjne po 50 g,
6)
lody i leguminy po 50 g.
2.
Próby powinny być pobierane przez osobę wyznaczoną przez kierownika zakładu (stołówki). Osoba ta i kierownik zakładu (stołówki) są odpowiedzialni za właściwe pobieranie i przechowywanie prób.
§  3.
1.
Próby powinny być pobierane bezpośrednio z kuchni przed wydaniem posiłków do spożycia narzędziami metalowymi czystymi i przed użyciem wyparzonymi oraz przechowywane w czystych naczyniach (szklanych, porcelanowych, emaliowanych) zamykanych lub szczelnie przykrywanych. Na naczyniach należy umieszczać napis określający zawartość, datę sporządzenia i wydania posiłku oraz nazwisko i imię osoby pobierającej próbę.
2.
Naczynia z próbami powinny być przechowywane w szafce lub zamykanej skrzynce, przeznaczonej jedynie do tego celu (odpowiednia temperatura, czystość itp.) i zapewniającej utrzymanie próby w stanie świeżości w ciągu 48 godzin. Szafka (skrzynka) powinna być zamknięta na klucz, który powinien przechowywać kierownik zakładu (stołówki).
§  4.
Potrawy o konsystencji stałej, z wyjątkiem potraw z mięsa i ryb, mogą być przechowywane razem w jednym naczyniu. Próby w jednym naczyniu powinny być tak ułożone, aby nie mieszały się ze sobą.
§  5.
1.
W przypadku przeprowadzania badań jakości posiłków lub w przypadku zatrucia pokarmowego próba powinna być oddana do dyspozycji państwowego inspektora sanitarnego bądź osoby upoważnionej przez wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
2.
W innych przypadkach niż określone w ust. 1 próby posiłków należy po upływie 48 godzin od ich pobrania usunąć, a naczynia starannie wymyć wrzącą wodą.
§  6.
Uchyla się zarządzenie Ministrów Zdrowia i Handlu Wewnętrznego z dnia 1 lutego 1951 r. w sprawie przechowywania prób pokarmów w miejscach zbiorowego żywienia (Monitor Polski Nr A-14, poz. 199) oraz pismo okólne nr 14 Ministerstwa Handlu Wewnętrznego z dnia 7 maja 1951 r. nr Z-IV-C-160/30.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024