Wolne od opłat przesyłki pocztowe wysyłane przez żołnierzy lub pod ich adresem.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 21 listopada 1955 r.
w sprawie wolnych od opłat przesyłek pocztowych wysyłanych przez żołnierzy lub pod ich adresem.

Na podstawie art. 16 dekretu z dnia 11 marca 1955 r. o łączności (Dz. U. Nr 12, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
Każdy szeregowiec i podoficer w służbie czynnej z wyjątkiem podoficerów nadterminowych ma prawo wysłać pocztą, bez uiszczenia opłaty pocztowej, w ciągu miesiąca 2 listy zwykłe do wagi 20 g każdy lub 2 zwykłe kartki pocztowe. Przesyłki szeregowców i podoficerów, wysyłane w ilości większej niż 2 miesięcznie, listy o wadze ponad 20 g oraz listy i kartki pocztowe polecone lub z innymi szczególnymi żądaniami nadawców (ekspres, poświadczenie doręczenia itd.) - podlegają taryfowym opłatom pocztowym.
§  2.
1.
Na każdym wolnym od opłaty liście i na każdej kartce pocztowej, w prawym górnym rogu strony adresowej, umieszcza jednostka wojskowa odcisk stempla z napisem "Wojskowa-bezpłatna". Przesyłki te nadaje jednostka wojskowa w placówce pocztowej za pomocą pocztowej książki nadawczej, podając w niej ogólną ilość przesyłek.
2.
Listy i kartki pocztowe z napisem "Wojskowa-bezpłatna", wrzucone do skrzynek pocztowych, zwraca poczta nadawcy, a w razie niemożności zwrotu obciąża dopłatą, którą pobiera się od adresata.
§  3.
1.
Każdy szeregowiec i podoficer zasadniczej służby wojskowej w ciągu całego okresu odbywania tej służby ma prawo wysłać pocztą z jednostki wojskowej do rodziny, bez uiszczenia opłaty pocztowej, jedną paczkę ubraniową o wadze do 20 kg.
2.
Na paczce i na przynależnym adresie pomocniczym umieszcza jednostka wojskowa odcisk stempla z napisem "Wojskowa-bezpłatna". Paczki te nadaje jednostka wojskowa w placówce pocztowej na podstawie listy nadanych paczek z ubraniami cywilnymi (załącznik nr 1). Placówka pocztowa wystawia dowód nadania na każdą paczkę oddzielnie. Pracownik pocztowy umieszcza na liście numery nadawcze paczek, odcisk datownika i swój podpis, po czym zwraca listę wraz z dowodami nadania nadającemu.
§  4.
1.
Do każdego szeregowca i podoficera zasadniczej służby wojskowej w ciągu całego okresu odbywania przez niego tej służby może jego rodzina wysłać pocztą do jednostki wojskowej, bez uiszczenia opłaty pocztowej, jedną paczkę o wadze do 20 kg.
2.
W tym celu jednostka wojskowa wydaje każdemu uprawnionemu żołnierzowi zezwolenie na bezpłatne wysłanie paczki (załącznik nr 2). Po otrzymaniu od żołnierza zezwolenia nadawca paczki wręcza je wraz z paczką pracownikowi pocztowemu. Pracownik pocztowy dołącza zezwolenie do księgi przyjęć paczek.
3.
Na adresie pomocniczym i na paczce powinien nadawca umieścić napis "Wojskowa-bezpłatna".
§  5.
Zakłady pracy i organizacje społeczne mogą wysyłać pocztą, bez uiszczania opłaty pocztowej, paczki z podarunkami dla żołnierzy w jednostkach wojskowych. Waga jednej paczki nie może przewyższać 20 kg. Na każdej paczce i na przynależnym adresie pomocniczym powinien nadawca umieścić napisy "Wojskowa-bezpłatna" i "Podarunek dla żołnierza" oraz napisy te podkreślić kolorowym ołówkiem.
§  6.
1.
Zwolnienie od opłat pocztowych dotyczy tylko paczek zwykłych wysyłanych przez uprawnionych do tego żołnierzy i pod ich adresem bez szczególnych żądań nadawców. Podanie wartości i dodatkowe świadczenia poczty (ekspres, ostrożnie, składowe itp.) podlegają taryfowym opłatom pocztowym.
2.
Adresy pomocnicze do paczek wolnych od opłat zakupują nadawcy po cenie ustalonej w cenniku druków pocztowych.
3.
Paczki muszą być mocno opakowane i zamknięte w ten sposób, aby nie można było naruszyć ich zawartości bez widocznego śladu uszkodzenia opakowania lub zamknięcia.
4.
Do środka każdej paczki powinien nadawca włożyć kartkę z odpisem adresu nadawcy i odbiorcy.
5.
Wolnych od opłat paczek nie doręcza się. Odbierają je adresaci w placówkach pocztowo-telegraficznych.
§  7.
Jednostki wojskowe obowiązane są dopilnować, aby wolne od opłat przesyłki pocztowe były wysyłane z jednostek wojskowych tylko przez uprawnionych do tego szeregowców i podoficerów oraz aby ilość wysyłanych przez nich przesyłek nie przekraczała ilości dopuszczonej przepisami.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem do przesyłek wolnych od opłat mają zastosowanie ogólnie obowiązujące przepisy o przesyłkach pocztowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

LISTA NADANYCH PACZEK Z UBRANIAMI CYWILNYMI

Lp. Nazwisko i imię nadawcy Placówka nadawcza Numer paczki Pokwitowanie odbioru dowodu nadania
^ ^ ^ ^ ^
Datownik placówki pocztowej.

..........

(podpis pracownika pocztowego)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

ZEZWOLENIE Nr ... NA BEZPŁATNE WYSŁANIE PACZKI

zezwala się na bezpłatne wysłanie jednej paczki o wadze do 20 kg na nazwisko ..........

Zezwolenie ważne jest od .... do ....

M.p.

Dowódca Jednostki Wojskowej

..........

(podpis)

Uwaga: Z prawej strony zezwolenia w górnym rogu umieszcza się pieczęć "Wojskowa-bezpłatna". Na zezwoleniu umieszcza się numer porządkowy, pod którym zostało ono wpisane do ewidencji wydanych zezwoleń. Zezwolenie podpisuje dowódca jednostki wojskowej. Obok podpisu umieszcza się okrągłą pieczęć z numerem jednostki wojskowej. Zezwolenie może być wykonane odręcznie lub na maszynie do pisania.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.1.8

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wolne od opłat przesyłki pocztowe wysyłane przez żołnierzy lub pod ich adresem.
Data aktu: 21/11/1955
Data ogłoszenia: 13/01/1956
Data wejścia w życie: 13/01/1956