Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych jednostek podległych Centralnym Zarządom: Zakładów Zbożowych "PZZ", Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi oraz Przemysłu Młynarskiego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKUPU
z dnia 22 sierpnia 1955 r.
w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych jednostek podległych Centralnym Zarządom: Zakładów Zbożowych "PZZ", Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi oraz Przemysłu Młynarskiego.

Na podstawie § 29 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 1955 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 206) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o Centralnych Zarządach - należy przez to rozumieć Centralny Zarząd Zakładów Zbożowych "PZZ", Centralny Zarząd Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi oraz Centralny Zarząd Przemysłu Młynarskiego,
2)
o okręgowych zakładach - należy przez to rozumieć okręgowe zakłady zbożowe "PZZ", okręgowe przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi oraz okręgowe zakłady młynarskie,
3)
o zakładach - należy przez to rozumieć oddziały powiatowe okręgowych zakładów zbożowych "PZZ", rejonowe zakłady zbożowe "PZZ", powiatowe przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi, rejonowe przedsiębiorstwa obrotu zwierzętami rzeźnymi oraz młyny i zespoły młynów,
4)
o zarządzeniu Ministra Finansów - należy przez to rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 26 lutego 1955 r. (Monitor Polski Nr 21, poz. 206).
§  2.
Przepisy zarządzenia Ministra Finansów dotyczące rozliczeń przedsiębiorstw z centralnymi zarządami stosuje się analogicznie do rozliczeń zakładów z okręgowymi zakładami i do rozliczeń okręgowych zakładów z Centralnymi Zarządami ze zmianami podanymi w niniejszym zarządzeniu.
§  3.
Zakłady rozliczają się z Centralnymi Zarządami z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych za pośrednictwem okręgowych zakładów.
§  4.
1.
Okręgowe zakłady otworzą we właściwych terenowo oddziałach banku rachunki pod nazwą "Okręgowy rachunek rozliczeń z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat oraz z tytułu środków obrotowych".
2.
Okręgowe zakłady prowadzą dla rozliczeń z budżetem odpowiednią księgowość zgodnie z zasadami ustalonymi dla Centralnych Zarządów.
§  5.
Podstawę do rozliczeń okręgowych zakładów, zarówno przy rozliczeniach planowych, jak i wynikowych, stanowi suma kwot rozliczeń poszczególnych zakładów.
§  6.
1.
Zakłady dokonują planowych wpłat na okręgowy rachunek rozliczeń (§ 4 ust. 1) w terminie o 2 dni krótszym od terminów ustalonych dla planowych wpłat przedsiębiorstw rozliczających się z centralnymi zarządami.
2.
Okręgowe zakłady dokonują planowych wpłat na rachunek rozliczeń Centralnych Zarządów w terminie o 3 dni dłuższym od terminów ustalonych dla planowych wpłat przedsiębiorstw rozliczających się z centralnymi zarządami.
3.
Centralne Zarządy dokonują planowych wpłat do budżetu i na rzecz innych centralnych zarządów w terminie o 3 dni dłuższym od terminów ustalonych w zarządzeniu Ministra Finansów dla planowych wpłat centralnych zarządów.
§  7.
1.
Okręgowe zakłady obowiązane są przesyłać Centralnemu Zarządowi i właściwemu organowi finansowemu potwierdzone przez oddział banku zawiadomienia - według wzoru nr 1 ustalonego w załączniku - o dokonanych przelewach na rachunek rozliczeń Centralnego Zarządu:
1)
z tytułu wpłat:
a)
zysku,
b)
nadwyżek własnych środków obrotowych na początek roku,
c)
zmniejszenia własnych środków obrotowych w ciągu roku;
2)
z tytułu dotacji udzielonych na sfinansowanie:
a)
strat,
b)
niedoboru własnych środków obrotowych na początek roku,
c)
wzrostu własnych środków obrotowych w ciągu roku.
2.
Przy rozliczeniach wynikowych kwartalnych do zawiadomień, o których mowa w ust. 1, okręgowe zakłady dodatkowo załączają zestawienia według załączonych wzorów nr 2 i 3, a przy rozliczeniach wynikowych rocznych - według załączonych wzorów nr 2, 3, 4 i 4a.
3.
Okręgowe zakłady przedkładają Centralnym Zarządom projekty wynikowych rozliczeń kwartalnych w terminie ustalonym dla przedkładania bilansów księgowych, a projekty wynikowych rozliczeń rocznych - w terminie do dnia 31 marca roku następnego po roku sprawozdawczym.
§  8.
Zakłady sporządzają i przedkładają okręgowym zakładom:
1)
kopię zawiadomień według wzoru ustalonego w załączniku nr 2b do zarządzenia Ministra Finansów,
2)
projekty wynikowych rozliczeń kwartalnych według wzoru ustalonego w załączniku nr 11 do zarządzenia Ministra Finansów,
3)
projekty wynikowych rozliczeń rocznych według wzoru ustalonego w załączniku nr 12 do zarządzenia Ministra Finansów.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.
ZAŁĄCZNIKI

Wzór nr 1.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach

.

(datownik banku o dokonanym przelewie)

ZAWIADOMIENIE O WYSOKOŚCI PRZELEWU DOKONANEGO Z OKRĘGOWEGO RACHUNKU ROZLICZEŃ NA RACHUNEK ROZLICZEŃ CENTRALNEGO ZARZĄDU

Do

Centralnego Zarządu ..........

w ..........

Okręgowe Zakłady .......... w .......... zawiadamiają, że w dniu .......... zgodnie z przepisami zarządzenia Ministra Skupu z dnia 22 sierpnia 1955 r. (Monitor Polski Nr 94, poz. 1205) została przelana z okręgowego rachunku rozliczeń w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w .......... na rachunek rozliczeń Centralnego Zarządu .......... w Oddziale Narodowego Banku Polskiego w Warszawie za miesiąc (kwartał) .......... 1955 r.

kwota zł ..........

z tytułu ..........

Rozliczenie:

Wpłaty:

a) dotacje otrzymane z Centralnego Zarządu do końca miesiąca sprawozdawczego (kwartału) ..........

b) wpłaty od zakładów .......... ..........

Wypłaty:

a) dotacje wypłacone zakładom ..........

b)
przelewy na rachunek Centralnego Zarządu do końca ubiegłego miesiąca (kwartału) .......... ..........

Przelano na rachunek Centralnego Zarządu dnia .......... ..........

.........., dnia ..... 195 .. r.

..........

(podpisy)

Wzór nr 2.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się raz na kwartał w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach.

ZESTAWIENIE

dotyczące rozliczeń kwartalnych (rocznych) z tytułu wpłat z zysku i pokrycia strat

za okres od .......... do ..........

Lp. (nazwa i adres zakładu) Planowany(a) Wykonanie Straty ponadplanowe i nie planowane Potrącenie z ponadplanowego zysku dokonane przez zakłady Okręgowy rachunek
wpłaty z zysku
według planu od początku roku należne na podstawie dokonane przelewy zwroty na rzecz zakładu stan wpłat (rubryka 16-17)
zysk strata zysk bilansowy strata bilansowa na fundusz zakładowy na inne cele 25% od zysku ponadplanowego (I, II i III kwartał) ostatniego bilansu kwartalnego (cała należność) planu za kwartał(y), za który(e) bilansu nie sporządzono 10% planowej wpłaty kwartalnej w myśl § 26 ust. 2 zarządzenia Ministra Finansów razem (rubryka 12+13+14)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Razem

Wzór nr 2. (cd)

(w tysiącach złotych)

rozliczeń Przelano do centralnego zarządu Stan okręgowego rachunku rozliczeń (rubryka 20-27-28) Zaległe wpłaty z zysku od zakładów (rubryka 15-18) Nadpłacone wpłaty z zysku przez zakłady (rubryka 18-15) Nadmierne udzielone dotacje zakładom (rubryka 27-24) Uwagi
Dotacje otrzymane z Centralnego Zarządu Razem wpłaty na okręgowy rachunek rozliczeń (rubryka 18+19) Dotacje na pokrycie strat
według planu od początku roku przysługujące na podstawie przelane zakładom zwrócone przez zakłady stan udzielonych dotacji (rubryka 25-26)
ostatniego bilansu kwartalnego planu za okres, za który bilansu nie sporządzono razem rubryka 22+23
19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33

Uwagi: a)

W rubryce 2 wykazuje się kolejno wszystkie zakłady rozliczające się za pośrednictwem okręgowego rachunku rozliczeń okręgowych zakładów,

b)
Rozliczenie obejmuje okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego,
c)
W razie gdy plan danego zakładu przewiduje w jednych kwartałach zysk, a w drugich stratę (kwartały mieszane), należy w rubryce 11 wykazać tylko sumę kwartałów rentownych, w rubr. zaś 12 do 18 - kwoty należne w tych kwartałach w wyniku dokonanego rozliczenia; kwartały planowo-deficytowe rozliczane są w rubr. 21 do 27.

..........

(podpisy)

Wzór nr 3.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się raz na kwartał w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach.

ZESTAWIENIE

dotyczące rozliczeń z tytułu wzrostu lub zmniejszenia środków obrotowych w ciąga roku za okres od .......... do ..........

(w tysiącach złotych)

Lp. ..........

..........

(nazwa i adres zakładu)

Wzrost Zmniejszenie Stan okręgowego rachunku rozliczeń
plan przelane na rachunek zakładu plan przelane na okręgowy rachunek rozliczeń Wpłaty Wypłaty Stan okręgowego rachunku rozliczeń rubryka 9-12)
otrzymano z centralnego zarządu otrzymano od zakładu wpłaty razem (rubryka 7+8) przelew na rachunek centralnego zarządu przelew na rachunek zakładu wypłaty razem (rubryka 10+11)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Razem:

.........., dnia 195 .. r.

..........

(podpisy)

Wzór nr 4.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach.

ZESTAWIENIE

dotyczące wstępnego - ostatecznego rozliczenia nadwyżek i niedoborów środków obrotowych na dzień 1 stycznia 19 .. r. na podstawie bilansu rocznego.

(w tysiącach złotych)

Lp. ..........

.......... (nazwa i adres zakładu)

Nadwyżka na 1.I. ....... Niedobór na 1.I. ....... Stan okręgowego rachunku rozliczeń
plan faktyczny stan plan faktyczny stan Wpłaty Wypłaty Stan okręgowego rachunku rozliczeń (9-12)
otrzymano z centralnego zarządu otrzymano od zakładu wpłaty razem (7+8) przelew na rachunek centralnego zarządu przelew na rachunek zakładu wypłaty razem (10+11)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13
Razem:

.........., dnia .......... 195 .. r.

..........

(podpisy)

Wzór nr 4a.

..........

(nazwa i adres okręgowych zakładów)

Sporządza się w 3 egzemplarzach, z których:
1 otrzymuje organ finansowy,
1 otrzymuje centralny zarząd,
1 pozostaje w okręgowych zakładach

.

ZESTAWIENIE

wynikowego rozliczenia rocznego za okres od 1.I.195 .. r. do 31.XII.195 .. r.

Lp. ..........

..........

(nazwa i adres zakładu)

Fundusze własne w obrocie Pasywa stałe Fundusze własne i zrównane z własnymi (3+4) Normatywy środków obrotowych na 3 1.XII.195 .. r. w granicach pokrycia Normatywy środków obrotowych na 1.I. 195.. r. w granicach pokrycia Nadwyżka (+) lub niedobór (-) środków obrotowych Pozycje korygujące z tytułu: Nadwyżka (+) lub niedobór (-) środków obrotowych po korekcie W tym niedobór z tytułu: Faktycznie odprowadzona nadwyżka środków obrotowych do budżetu Faktycznie otrzymana dotacja na niedobory środków obrotowych z budżetu Różnica (14-18 lub 14-19) nadpłata (-) niedopłata (+) lub zwrot (-) Adnotacje o zatwierdzeniu bilansów (zatwierdzenie prowizoryczne)
nadpłaty wpłat z zysku niedopłaty wpłat z zysku odpisów na fundusz zakładowy odpisów na inne cele razem pozycje korygujące pogorszenia wyników unieruchomienia środków obrotowych w nielegalnych inwestycjach innych przyczyn
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

.........., dnia ..... 195 .. r.

..........

(podpisy)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.94.1205

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Rozliczenia z budżetem centralnym z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych jednostek podległych Centralnym Zarządom: Zakładów Zbożowych "PZZ", Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi oraz Przemysłu Młynarskiego.
Data aktu: 22/08/1955
Data ogłoszenia: 24/10/1955
Data wejścia w życie: 24/10/1955, 01/01/1955