Zasady i tryb uznawania chlewni za zarodowe i reprodukcyjne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 27 sierpnia 1955 r.
w sprawie zasad i trybu uznawania chlewni za zarodowe i reprodukcyjne.

Na podstawie art. 4 i 5 dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o organizacji hodowli zwierząt zarodowych (Dz. U. Nr 6, poz. 34) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zadaniem chlewni zarodowych i reprodukcyjnych jest doskonalenie pogłowia trzody chlewnej i produkowanie zarodowych knurków i loszek wysokiej jakości dla potrzeb masowej hodowli.
§  2.
1.
Chlewnie uznaje się za zarodowe lub reprodukcyjne, jeżeli odpowiadają następującym warunkom:
1)
w chlewniach, które mają być uznane za zarodowe:
a)
co najmniej 80% loch stada podstawowego jest wpisanych do wojewódzkiej księgi, a pozostałe lochy stada podstawowego - do powiatowej księgi zarodowej trzody chlewnej,
b)
knury są wpisane przynajmniej do wojewódzkiej księgi zarodowej trzody chlewnej;
2)
w chlewniach, które mają być uznane za reprodukcyjne:
a)
co najmniej 50% loch stada podstawowego jest wpisanych do wojewódzkiej księgi, a pozostałe lochy stada podstawowego - do powiatowej księgi zarodowej trzody chlewnej,
b)
knury są wpisane przynajmniej do wojewódzkiej księgi zarodowej trzody chlewnej;
3)
wszystkie zwierzęta są zdrowe (bez klinicznych objawów chorobowych) oraz systematycznie szczepione przeciw różycy i pomorowi i w chlewni nie występują choroby o charakterze stacjonarnym;
4)
zwierzęta żywione są racjonalnie, a gospodarstwo zabezpiecza w pełni pokrycie zapotrzebowania na paszę dla trzody chlewnej;
5)
zapewnione są zdrowe warunki bytowania zwierząt i budynki chlewni posiadają okólniki o powierzchni odpowiedniej w stosunku do liczebności zwierząt;
6)
średnia wartość użytkowa lochy stada podstawowego odpowiada następującym wskaźnikom:
w chlewniach, które mają być uznane za:
zarodowe reprodukcyjne
rasy białe rasa puławska rasy białe rasa puławska
ilość miotów w ciągu roku 1,7 1,7 1,5 1,5
plenność (ilość prosiąt odchowanych od lochy w ciągu roku) 14 13 12 11
7)
osoby zajmujące się prowadzeniem i obsługiwaniem chlewni posiadają odpowiednie kwalifikacje.
2.
Uznanie chlewni za zarodową może nastąpić po upływie co najmniej 2-letniego okresu, a uznanie chlewni za reprodukcyjną - po upływie co najmniej 1-rocznego okresu przeprowadzania oceny wartości użytkowej loch (ust. 1 pkt 6).
3.
Ocenę wartości użytkowej loch (ust. 1 pkt 6) przeprowadza personel chlewni pod kontrolą personelu zootechnicznego powiatowego zarządu rolnictwa.
§  3.
1.
O uznaniu chlewni za zarodowe lub reprodukcyjne orzekają prezydia wojewódzkich rad narodowych na podstawie opinii wydanej przez komisję.
2.
Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji chlewni.
3.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje chlewni, które mają być uznane za zarodowe, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik trzody chlewnej prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
2)
jako członkowie - przedstawiciel Instytutu Zootechniki oraz lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
4.
Ministerstwo Rolnictwa może delegować do komisji (ust. 3) swego przedstawiciela, który pełni wówczas funkcję przewodniczącego.
5.
W skład komisji przeprowadzającej lustracje chlewni, które mają być uznane za reprodukcyjne, wchodzą:
1)
jako przewodniczący - starszy zootechnik hodowli trzody chlewnej prezydium wojewódzkiej rady narodowej;
2)
jako członkowie - główny zootechnik prezydium powiatowej rady narodowej oraz lekarz weterynarii, wyznaczony przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
6.
W przypadku gdy przeprowadza się lustrację chlewni podległej Ministrowi Państwowych Gospodarstw Rolnych, w skład komisji wchodzi również zootechnik właściwego zjednoczenia państwowych gospodarstw rolnych lub zespołu hodowli zarodowej.
§  4.
1.
Posiadacze chlewni uznanych za zarodowe lub reprodukcyjne obowiązani są - po zabezpieczeniu odnowienia własnego stada loch - odchować od każdej wpisanej do księgi lochy stada podstawowego corocznie na sprzedaż następującą przeciętnie ilość knurków i loszek nadających się do dalszej hodowli:
1)
w chlewniach uznanych za zarodowe - 2 knurki i 3 loszki;
2)
w chlewniach uznanych za reprodukcyjne - 1,5 knurka i 2,5 loszki.
2.
Kwalifikację knurków i loszek do dalszej hodowli przeprowadza zootechnik wojewódzkiego zarządu rolnictwa.
§  5.
Chlewnie uznane za zarodowe i reprodukcyjne pozostają pod nadzorem i szczególną opieką służby zootechnicznej prezydiów rad narodowych oraz korzystają z bezpłatnej opieki weterynaryjnej, której zakres ustali odrębne zarządzenie.
§  6.
1.
W przypadku gdy chlewnia uznana za zarodową lub reprodukcyjną przestała odpowiadać warunkom podanym w § 2, uznanie zostaje cofnięte przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej na podstawie opinii komisji określonej w § 3. Komisja wydaje opinię po przeprowadzeniu lustracji chlewni.
2.
W przypadku gdy posiadacz chlewni nie dopełnia obowiązku określonego w § 4, prezydium wojewódzkiej rady narodowej może cofnąć uznanie chlewni za zarodową lub reprodukcyjną.
§  7.
Aktualny wykaz wszystkich chlewni uznanych za zarodowe i reprodukcyjne podaje się do publicznej wiadomości w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej dwa razy do roku:
1)
za pierwsze półrocze roku kalendarzowego - w sierpniu;
2)
za drugie półrocze - w lutym następnego roku.
§  8.
Do 1957 r. mogą być uznane za reprodukcyjne chlewnie, w których ilość loch, wpisanych do wojewódzkich ksiąg zarodowej trzody chlewnej, wynosi tylko 25%.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024