Pobór w 1955 roku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 lipca 1955 r.
o poborze w 1955 roku.

Na podstawie art. 21 ust. 1, art. 27 ust. 2, art. 28 ust. 2, art. 29 i 41 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25, Nr 22, poz. 172, z 1953 r. Nr 27, poz. 104, i z 1955 r. Nr 6, poz. 37) zarządza się, co następuje:
§  1.
W okresie od dnia 10 września do dnia 15 października 1955 r. rejonowe i wojewódzkie komisje poborowe przeprowadzą pobór mężczyzn urodzonych:
1)
w roku 1935;
2)
w latach 1934, 1933, 1932 i 1931, którzy dotychczas korzystali z odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na:
a)
stan zdrowia (czasową niezdolność do służby wojskowej),
b)
wykonywanie zawodu,
c)
odbywanie studiów,
d)
utrzymywanie rodziny;
3)
w latach 1934, 1933, 1932 i 1931, zaliczonych do ponadkontyngentu;
4)
mężczyzn bez względu na rok urodzenia, którzy z jakichkolwiek powodów nie stawali dotychczas do poboru i nie mają ustalonego stopnia zdolności do służby wojskowej, a nie ukończyli 50 lat życia.
§  2.
1.
Poborowych, wymienionych w § 1 pkt 1 i 2, uznanych za zdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którzy nie posiadają warunków do odroczenia im tej służby w 1955 r., należy powołać do odbycia zasadniczej służby wojskowej za pomocą kart powołania (wcielenia).
2.
Do odbycia zasadniczej służby wojskowej należy powołać za pomocą kart powołania (wcielenia) również tych poborowych - ponadkontyngentowych roczników 1934, 1933, 1932 i 1931, którzy nie posiadają warunków do odroczenia im tej służby w 1955 r., oraz tych mężczyzn, wymienionych w § 1 pkt 4, uznanych za zdolnych do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którzy nie ukończyli 28 lat życia.
§  3.
1.
Odroczeń zasadniczej służby wojskowej na okres jednego roku należy udzielić poborowym w 1955 r. ze względu na:
1)
stan zdrowia (czasową niezdolność do służby wojskowej) - z urzędu;
2)
wykonywanie zawodów, w zakresie ustalonym osobnym zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej - na podstawie indywidualnych wniosków przedłożonych przez właściwe dyrekcje (zarządy) zakładów pracy;
3)
odbywanie studiów określonych w osobnym zarządzeniu Ministra Obrony Narodowej - na podstawie indywidualnych zaświadczeń wystawionych przez właściwe zakłady naukowe;
4)
utrzymywanie rodziny na wniosek prezydium rady narodowej miejskiej, dzielnicowej, gromadzkiej lub osiedla, zaopiniowany przez prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
2.
Wnioski i zaświadczenia w sprawie odroczenia zasadniczej służby wojskowej ze względu na utrzymywanie rodziny i odbywanie studiów powinny być wniesione do wojskowej komendy rejonowej lub rejonowej komisji poborowej najpóźniej w dniu wyznaczonym danemu poborowemu do stawienia się do poboru.
3.
Wnioski o odroczenie zasadniczej służby wojskowej ze względu na wykonywanie zawodu powinny być wniesione przez kierowników (dyrektorów) przedsiębiorstw, zakładów i instytucji do wojskowej komendy rejonowej najpóźniej w terminie do dnia 3 września 1955 r.
§  4.
1.
Poborowych-duchownych i zakonników wyznań prawnie uznanych należy bez poddawania przeglądowi lekarskiemu zaliczyć do rezerwy z zakwalifikowaniem do pomocniczej służby wojskowej.
2.
Poborowych-uczniów seminariów duchownych wyznań prawnie uznanych należy bez poddawania ich przeglądowi lekarskiemu zaliczyć do ponadkontyngentu.
§  5.
Szczegółowe zarządzenie o przeprowadzeniu poboru i powołaniu do odbycia zasadniczej służby wojskowej wyda Szef Sztabu Generalnego.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024