Zm.: zarządzenie z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 czerwca 1955 r.
zmieniające zarządzenie z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) oraz na podstawie § 64 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-53, poz. 592 oraz z 1954 r. Nr A-32, poz. 464, Nr 51, poz. 688 i Nr 55, poz. 753) zarządza się, co następuje:
§  1.
W zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych (Monitor Polski Nr A-18, poz. 324) wprowadza się następujące zmiany:

§§ 13-18 otrzymują brzmienie:

"§ 13.

Organy finansowe otwierają dysponentom kredytów budżetowych jednorazowo na cały rok kredyty budżetowe. Dysponenci kredytów budżetowych wyższego stopnia przekazują kredyty budżetowe jednostkom podległym również jednorazowo na cały rok przez przekazanie dysponentom niższego stopnia i bankom specjalnym planów sfinansowania inwestycji.

§ 14. 1. Banki specjalne uruchamiają dla inwestorów bezpośrednich kredyty budżetowe w wysokości rocznej sumy kredytów budżetowych ustalonych w planach sfinansowania inwestycji. Limity finansowania z różnych środków własnych oraz z amortyzacji banki specjalne uruchamiają dla inwestorów bezpośrednich w miarę faktycznej akumulacji tych środków do wysokości ustalonej w rocznym planie sfinansowania inwestycji.

2. Inwestorzy dokonują księgowań otwartych (przekazanych) im kredytów budżetowych, na podstawie planów sfinansowania inwestycji z chwilą zatwierdzenia tychże planów. Limity finansowania ze środków własnych inwestorzy powinni księgować na podstawie odpowiednich zawiadomień banków specjalnych.

§ 15. 1. Banki specjalne dokonują wypłat obciążających kredyty budżetowe do pełnej wysokości kredytów budżetowych otwartych na dany rok, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w ust. 2.

2. W przypadkach gdy wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej (prezydium rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu) nie dokonuje terminowego przelewania środków budżetowych, banki specjalne mogą dokonywać wypłat jedynie do wysokości faktycznie otrzymanych środków budżetowych i w razie wyczerpania tych środków zaprzestać finansowania inwestycji, objętych danym budżetem jednostkowym. Nie dotyczy to wypłat znajdujących pokrycie w środkach własnych inwestorów, zakumulowanych po dniu, w którym nastąpiło zaprzestanie finansowania.

§ 16. Limity finansowania wygasają z końcem danego roku.

§ 17. 1. Banki specjalne upoważnione są do udzielania inwestorom bezpośrednim kredytów antycypacyjnych na poczet nie zapadłych jeszcze rat amortyzacji indywidualnej, przypadających do zakumulowania w następnych okresach roku.

2. Górną granicę kredytu antycypacyjnego stanowi suma rocznej amortyzacji ustalona w jednostkowym planie sfinansowania inwestycji, pomniejszona o wysokość rat amortyzacji, które zgodnie z planem sfinansowania inwestycji inwestor powinien był odprowadzić przed dniem przyznania kredytu. Bank specjalny może obniżyć górną granicę kredytu, jeżeli stwierdzi, że przewidziana w jednostkowym planie sfinansowania inwestycji akumulacja amortyzacji jest za wysoka.

3. Banki specjalne mogą odmówić udzielenia kredytu, o którym mowa w ust. 1, w przypadku:

1) stwierdzenia niegospodarności inwestora,

2) nieterminowej lub niepełnej akumulacji zapadłych rat amortyzacji,

3) niezłożenia przez inwestora przewidzianych w odpowiednich przepisach okresowych rozliczeń amortyzacji.

4. Udzielone kredyty antycypacyjne podlegają spłacie z rat amortyzacji, na poczet akumulacji których zostały udzielone. W przypadku nieterminowego lub niepełnego przelewania przez inwestora rat amortyzacji banki specjalne obowiązane są przenieść na rachunek kredytu przeterminowanego zapadłe a nie spłacone raty kredytu antycypacyjnego.

5. Kredyty antycypacyjne są oprocentowane według stopy procentowej określonej w odrębnych przepisach.

§ 18. 1. Banki specjalne mogą udzielać kredytu dysponentom rachunków amortyzacji scentralizowanej na poczet przyszłych wpływów zaplanowanych do odprowadzenia na rachunek amortyzacji scentralizowanej przez płatników amortyzacji.

2. Kredyt, o którym mowa w ust. 1, może być udzielony na wniosek dysponenta rachunku amortyzacji scentralizowanej i po udowodnieniu przez tegoż dysponenta, że suma kredytu znajduje pełne pokrycie w zaplanowanej do końca roku akumulacji wpływów na rachunek amortyzacji scentralizowanej.

3. Kredyty, o których mowa w ust. 1, są oprocentowane według stopy procentowej określonej w odrębnych przepisach."

§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.58.712

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zm.: zarządzenie z dnia 31 stycznia 1954 r. w sprawie zasad finansowania przez banki specjalne inwestycji scentralizowanych.
Data aktu: 13/06/1955
Data ogłoszenia: 29/06/1955
Data wejścia w życie: 01/01/1955, 29/06/1955