Organizacja państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty.

UCHWAŁA NR 4
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1955 r.
w sprawie organizacji państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty.

W związku z koniecznością właściwego zorganizowania służby rolnej prezydiów miejskich rad narodowych w miastach stanowiących powiaty - na podstawie art. 20 i 23 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) - Rada Ministrów uchwala, co następuje:

I.

O organizacji i zadaniach państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty.

1.
W celu utworzenia w prezydiach miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty operatywnych organów do bezpośredniego kierowania, organizowania, pomocy i oddziaływania na produkcję rolną, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju produkcji ogrodniczo-warzywniczej i hodowli drobnego inwentarza, przekształca się wydziały (oddziały, referaty) rolnictwa i leśnictwa prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty w miejskie zarządy rolnictwa bądź w jedno- lub kilkuosobowe stanowiska pracy głównych agronomów miejskich.
2.
Miejskie zarządy rolnictwa lub stanowiska pracy głównych agronomów miejskich tworzy Minister Rolnictwa w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów na wniosek przewodniczących prezydiów właściwych terenowo wojewódzkich rad narodowych.
1)
Prezydia miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty jako terenowe organy administracji państwowej ponoszą pełną odpowiedzialność za całokształt rozwoju produkcji rolniczej na swoim terenie.
2)
Miejski zarząd rolnictwa lub główny agronom miejski jest jednostką wykonawczą prezydium miejskiej rady narodowej i przed nią odpowiada za realizację ustalonych uchwałami prezydium zadań w zakresie podnoszenia produkcji rolnictwa.
4.
Miejskie zarządy rolnictwa lub główni agronomi miejscy wykonują bezpośrednio wytyczne właściwych terenowo wojewódzkich zarządów rolnictwa, przed którymi ponoszą odpowiedzialność za ich realizacją.
5.
Ramową organizację i strukturę miejskiego zarządu rolnictwa określa załącznik nr 1.
6.
Do miejskich zarządów rolnictwa w Gdańsku, Stalinogrodzie i Zabrzu włącza się jako zarządy weterynarii istniejące tam miejskie zarządy weterynarii.
7.
Do zadań miejskich zarządów rolnictwa i głównych agronomów miejskich należy zabezpieczenie rozwoju rolnictwa w indywidualnych gospodarstwach chłopskich i spółdzielniach produkcyjnych ze specjalnym uwzględnieniem potrzeb miast w dziedzinie warzywnictwa, sadownictwa i produktów konsumpcyjnych pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim:
1)
opracowywanie wytycznych do planu w rozwoju warzywnictwa i sadownictwa z uwzględnieniem rozmieszczenia produkcji w zależności od warunków i potrzeb lokalnych,
2)
wprowadzanie przez instruktaż najnowszych zdobyczy agrotechniki w zakresie produkcji rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem warzywnictwa,
3)
kwalifikowanie terenów pod ogródki działkowe z uwzględnieniem ich właściwego rozmieszczenia oraz udzielanie pomocy organizacyjnej i fachowej w ich zagospodarowywaniu.
8.
Szczegółowe zadania dla miejskich zarządów rolnictwa i stanowisk pracy głównych agronomów miejskich ustali Minister Rolnictwa.

II.

Etaty, tabele stanowisk i stawki wynagrodzenia oraz dodatek za staż pracy.

9.
Etaty dla miejskich zarządów rolnictwa oraz dla stanowisk pracy głównych agronomów miejskich ustali Prezes Państwowej Komisji Etatów na wniosek Ministra Rolnictwa.
10.
Zatwierdza się z ważnością od dnia 1 stycznia 1955 r. tabelę stanowisk i stawek wynagrodzenia dla:
1)
pracowników fachowych miejskich zarządów rolnictwa oraz stanowisk pracy głównych agronomów miejskich stanowiącą załącznik nr 2,
2)
pracowników administracyjnych miejskich zarządów rolnictwa stanowiącą załącznik nr 3.
11.
W związku z wprowadzeniem nowych zasad płac ustala się, że dotychczasowi pracownicy wydziałów (oddziałów, referatów) rolnictwa i leśnictwa prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, którzy przejdą na stanowiska fachowe w zarządach rolnictwa lub stanowiska pracy głównych agronomów miejskich, zatrzymują ad personam posiadane grupy uposażenia, dodatki funkcyjne, służbowe i ewentualnie specjalne w tym przypadku, gdyby nowe ich wynagrodzenie przywiązane do tych stanowisk było niższe od otrzymywanego dotychczas.
12.
Szczegółowe zasady przeszeregowania pracowników, o których mowa w ust. 10, ustali Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów i Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
13.
Dodatki za staż pracy ustalone uchwałą nr 101 Rady Ministrów z dnia 3 marca 1954 r. w sprawie utworzenia powiatowych i wojewódzkich zarządów rolnictwa (Monitor Polski Nr A-48, poz. 661) obowiązują również w stosunku do pracowników fachowych, zatrudnionych w miejskich zarządach rolnictwa i na stanowiskach głównych agronomów miejskich.

III.

Przepisy ogólne.

14.
W związku z przepisami niniejszej uchwały tracą moc obowiązującą odpowiednie przepisy dotyczące wydziałów (oddziałów, referatów) rolnictwa i leśnictwa prezydiów miejskich rad narodowych miast stanowiących powiaty, zawarte w:
1)
uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami),
2)
uchwale Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami),
3)
uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami),
4)
uchwale nr 589 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1952 r. w sprawie organizacji terenowej służby weterynaryjnej (Monitor Polski Nr A-65, poz. 996).
15.
Zmiany w organizacji i zadaniach miejskich zarządów rolnictwa oraz głównych agronomów miejskich mogą być dokonywane przez Ministra Rolnictwa w uzgodnieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
16.
Upoważnia się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do dokonywania zmian w tabelach stanowisk i stawek wynagrodzenia pracowników miejskich zarządów rolnictwa i stanowisk pracy głównych agronomów miejskich w przypadku zmian organizacyjnych, które wynikną po wejściu w życie niniejszej uchwały.
17.
Zobowiązuje się Ministra Finansów do zabezpieczenia w budżetach terenowych właściwych rad narodowych na rok 1955 niezbędnych kwot na pokrycie kosztów wynikających z przepisów niniejszej uchwały.
18.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów, Ministrowi Rolnictwa oraz Prezesowi Państwowej Komisji Etatów.
19.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1955 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

RAMOWY MAKSYMALNY SCHEMAT ORGANIZACYJNY MIEJSKIEGO ZARZĄDU ROLNICTWA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

TABELA STANOWISK I STAWEK WYNAGRODZENIA PERSONELU FACHOWEGO MIEJSKICH ZARZĄDÓW ROLNICTWA W PREZYDIACH MIEJSKICH RAD NARODOWYCH MIAST STANOWIĄCYCH POWIATY

Lp. Stanowisko Wynagrodzenie miesięczne w złotych
od do
1. Kierownik zarządu rolnictwa 1.250 1.450
2. Główny lekarz weterynarii, główny agronom - z wyższym wykształceniem 1.120 1.320
3. Główny agronom 1.000 1.150
4. Agronom, zootechnik - z wyższym wykształceniem 950 1.050
5. Agronom, zootechnik 800 930
6. Lekarz weterynarii (epizoocjolog) 950 1.050
7. Miejski inżynier do spraw urządzeń rolnych 950 1.050
8. Inspektor agropropagandy, inspektor ochrony i kwarantanny roślin 800 930
9. Terenowy instruktor ochrony roślin 550 680
10. Sanitariusz weterynarii (dezynfektor) 500 600
TABELA STANOWISK I STAWEK WYNAGRODZENIA PERSONELU FACHOWEGO DLA STANOWISK PRACY GŁÓWNYCH AGRONOMÓW MIEJSKICH
Lp. Stanowisko Wynagrodzenie miesięczne w złotych
od do
1. Główny agronom miejski z wyższym wykształceniem 1.120 1.320
2. Główny agronom miejski 1.000 1.150
3. Agronom, zootechnik - z wyższym wykształceniem 950 1.050
4. Agronom, zootechnik 800 930

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

TABELA STANOWISK DLA PRACOWNIKÓW ADMINISTRACYJNYCH MIEJSKICH ZARZĄDÓW ROLNICTWA W PREZYDIACH MIEJSKICH RAD NARODOWYCH MIAST STANOWIĄCYCH POWIATY

Kolejność Stanowisko służbowe Grupa uposażenia miesięcznego Dodatki
służbowy specjalny kontrolny
1. Inspektor statutowy spółdzielni produkcyjnych VII-VI - 2 "k"
2. Administrator Państwowego Funduszu Ziemi VII-VI b-a -
3. Planista - sprawozdawca, starszy księgowy, referent osadnictwa VIII-VI b-a -
4. Samodzielny księgowy VIII-VI b -
5. Referent zaopatrzenia materiałowego VIII-VI c-b -
6. Księgowy VIII-VI - -
7. Instruktor rachunkowości spółdzielni produkcyjnych VIII-VII - 2 "k"
8. Młodszy instruktor rachunkowości spółdzielni produkcyjnych, starsza maszynistka VIII-VII - -
9. Referent administracyjno-gospodarczy, kasjer IX-VII c -
10. Starszy kancelista IX-VIII - -
11. Kancelista, maszynistka XI-IX - -

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.5.63

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Organizacja państwowej służby rolnej w miastach stanowiących powiaty.
Data aktu: 07/01/1955
Data ogłoszenia: 26/01/1955
Data wejścia w życie: 26/01/1955, 01/01/1955