Zatwierdzenie przepisów porządkowych w sprawie przewozu osób i bagażu taksówkami oraz dorożkami samochodowymi i konnymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU DROGOWEGO I LOTNICZEGO
z dnia 16 marca 1955 r.
o zatwierdzeniu przepisów porządkowych w sprawie przewozu osób i bagażu taksówkami oraz dorożkami samochodowymi i konnymi.

Na podstawie art. 5 pkt 5 ustawy z dnia 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. z 1921 r. Nr 89, poz. 656, z 1928 r. Nr 18, poz. 151 i Nr 23, poz. 202, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1948 r. Nr 10, poz. 73) i w związku z § 23 pkt 2 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. Nr 64, poz. 442) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zatwierdza się "Przepisy porządkowe w sprawie przewozu osób i bagażu taksówkami oraz dorożkami samochodowymi i konnymi", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PRZEPISY PORZĄDKOWE W SPRAWIE PRZEWOZU OSÓB I BAGAŻU TAKSÓWKAMI ORAZ DOROŻKAMI SAMOCHODOWYMI I KONNYMI

1.
Osoby uprawiające publiczny przewóz osób i bagażu taksówkami bądź dorożkami samochodowymi lub konnymi (kierowcy samochodów i powożący pojazdami konnymi) oraz osoby korzystające z tego przewozu powinny ściśle przestrzegać obowiązującymi przepisów, regulujących publiczny przewóz osób i bagażu.
2.
Zachowanie się kierowcy bądź powożącego, jak również osób korzystających z przewozu powinno być zarówno w czasie jazdy, jak i postoju pojazdu kulturalne i uprzejme.
3.
Kierowcę (powożącego) powinna cechować schludność i czystość osobista oraz dbałość o czystość i estetyczny wygląd eksploatowanego pojazdu.
4.
Kierowcy (powożącemu) w czasie pełnienia obowiązków nie wolno używać alkoholu lub innego podobnie działającego środka. W czasie jazdy kierowca (powożący) powinien wstrzymać się od palenia tytoniu, spożywania pokarmów lub napojów.
5.
W razie przewożenia kilku przygodnych pasażerów kierowcy (powożącemu) wolno pobrać tylko jedną opłatę zgodnie z obowiązującą taryfą.
6.
Na postojach pierwszy w kolejności kierowca bądź powożący obowiązany jest znajdować się w swoim pojeździe, dalsi kierowcy (powożący) mogą znajdować się obok swoich pojazdów.
7.
Na postojach nie wolno kierowcy (powożącemu) oczekiwać z licznikiem wskazującym, iż pojazd jest zajęty.
8.
Osoby, pragnące korzystać z przewozu i zajmujące pojazd na postoju, mają prawo wyboru pojazdu. Poza postojem zatrzymanie pojazdu w celu jego zajęcia następuje przez podniesienie ręki.
9.
Osoby pragnące korzystać lub korzystające z przewozu mogą zająć bądź opuścić pojazd tylko po uprzednim powiadomieniu o tym kierowcy (powożącego) i po całkowitym zatrzymaniu się pojazdu.
10.
Kierowca (powożący) obowiązany jest udostępnić pierwszeństwo jazdy inwalidzie, kobiecie ciężarnej lub osobie z nieletnim dzieckiem.
11.
Kierowca (powożący) jest obowiązany udostępnić jazdę w pierwszej kolejności, tj. także przed osobami wymienionymi w ust. 10:
1)
osobie, która uległa nieszczęśliwemu wypadkowi lub nagłemu zachorowaniu;
2)
lekarzowi, który okaże zaświadczenie wystawione według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia oraz oświadczy, że udaje się do chorego;
3)
organom Milicji Obywatelskiej.
12.
Kierowca (powożący) nie może odmówić jazdy:
1)
osobie pragnącej korzystać z przewozu, z wyjątkiem przypadków wymienionych w ust. 13, 14, 15, 16, 24 i 25;
2)
osobie pragnącej przewieźć bagaż podręczny do 45 kg (teczki, walizki itp.); łączna waga bagażu podręcznego osób, zajmujących miejsca w pojeździe, nie może przekraczać 45 kg;
3)
osobie pragnącej przewieźć psa, pod warunkiem jednak, że osoba ta jest zobowiązana pokryć wszelkie szkody wynikające z ewentualnego zanieczyszczenia lub uszkodzenia pojazdu przez psa.
13.
Kierowca (powożący) może odmówić jazdy:
1)
osobom będącym w stanie wyraźnie nietrzeźwym (pijanym), mogącym zanieczyścić lub uszkodzić pojazd;
2)
osobom pragnącym przewozić nadmierne ilości bagażu, jak worki, skrzynie, kosze itp., bądź bagaż mogący zanieczyścić wnętrze pojazdu lub je uszkodzić.
14.
Kierowca (powożący) obowiązany jest odmówić przewozu:
1)
jeżeli ilość osób pragnących korzystać z przewozu przekracza zarejestrowaną ilość miejsc w pojeździe;
2)
poza obszar, na którym uprawniony jest do wykonywania przewozów.
15.
Nie wolno przewozić przedmiotów grożących niebezpieczeństwem, jak broni nie zabezpieczonej, materiałów wybuchowych, samozapalnych, łatwopalnych, żrących, budzących odrazę, wydzielających niemiłą woń itp.
18.
Nie wolno przewozić zwłok ludzkich i osób zakaźnie chorych.
17.
W razie zatargu z osobami, którym może lub ma obowiązek odmówić przewozu, kierowca (powożący) powinien kulturalnie zlikwidować zatarg we własnym zakresie. Gdyby to było niemożliwe lub utrudnione, powinien zwrócić się o interwencję do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej.
18.
Zabrania się pasażerom zanieczyszczania wnętrza pojazdu.
19.
Zabrania się pasażerom w czasie jazdy otwierania drzwi pojazdu oraz prowadzenia dłuższych rozmów z kierowcą (powożącym).
20.
Osobę, która zachorowała podczas jazdy, należy odwieźć do najbliższego miejsca, gdzie może otrzymać szybką i fachową pomoc.
21.
W razie zatrzymania pojazdu przez organy kontroli drogowej, np. przez funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, w celu sprawdzenia dokumentów itp. kierowca (powożący) powinien niezwłocznie wręczyć żądane dokumenty kontrolującemu. Odpowiedzi i wszelkie uwagi powinny być podane w formie uprzejmej i nie nasuwającej powodów do sporów.
22.
Kierowca (powożący) obowiązany jest wystawić na żądanie pasażera pokwitowanie z wymienieniem kwoty pobranej opłaty i z podaniem numeru pojazdu.
23.
Kierowca (powożący) po zakończeniu każdej jazdy i opuszczeniu pojazdu przez pasażera powinien sprawdzić, czy pasażer nie pozostawił w pojeździe jakichś rzeczy; w razie znalezienia rzeczy pasażera należy przekazać je najbliższemu komisariatowi Milicji Obywatelskiej lub złożyć je we właściwym terytorialnie biurze Zrzeszenia Prywatnego Handlu i Usług P.R.L. - Sekcja Transportu Osobowego.
24.
W razie nagłej i koniecznej potrzeby przeprowadzenia doraźnej naprawy pojazdu kierowca (powożący) może odmówić jazdy osobie pragnącej korzystać z przewozu, powinien jednak wywiesić na widocznym miejscu pojazdu tabliczką z napisem "pojazd w naprawie" i zjechać z postoju.
25.
Kierowca (powożący) udający się po zakończeniu pracy do miejsca garażowania samochodu lub postoju pojazdu konnego wywiesza na przedzie pojazdu tabliczkę z numerem bocznym pojazdu i nazwą dzielnicy miasta, do której się udaje. W tym przypadku nie obowiązuje go jazda w innym kierunku niż wskazany na tabliczce, z wyjątkiem jazdy w celu przewiezienia osób wymienionych w ust. 11.
26.
Reklamacje z tytułu niewłaściwie pobranych opłat lub nienależytej obsługi pasażerów należy zgłaszać w wydziałach komunikacji drogowej prezydiów właściwych rad narodowych.
27.
W razie naruszenia niniejszych przepisów przez kierowcę (powożącego) bądź przez osobę korzystającą z przewozu będą zastosowane sankcje, przewidziane w art. 21 ustawy z dnia 7 października 1921 r. o przepisach porządkowych na drogach publicznych (Dz. U. z 1921 r. Nr 89, poz. 656, z 1928 r. Nr 18, poz. 151 i Nr 23, poz. 202, z 1934 r. Nr 110, poz. 976 i z 1948 r. Nr 10, poz. 73) oraz w innych obowiązujących przepisach.
23.
Osobom, posiadającym zezwolenie na wykonywanie publicznego transportu drogowego, nie stosującym się do niniejszych przepisów, może być odebrane to zezwolenie w trybie przewidzianym w § 27 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 27 listopada 1951 r. w sprawie udzielania zezwoleń na publiczny transport drogowy (Dz. U. Nr 64, poz. 442).
29.
Wzajemne pretensje kierowcy (powożącego) i osoby korzystającej z przewozu, jak np. w razie przerwy w jeździe z winy kierowcy (powożącego) lub z powodu złego stanu pojazdu bądź przeszkód niezależnych od kierowcy (powożącego) albo stanu pojazdu itp., oraz wynikające z naruszenia umowy o przewóz, podlegają dochodzeniu na ogólnych zasadach prawa lub przepisów szczególnych (przewozowych).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.41.405

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatwierdzenie przepisów porządkowych w sprawie przewozu osób i bagażu taksówkami oraz dorożkami samochodowymi i konnymi.
Data aktu: 16/03/1955
Data ogłoszenia: 14/05/1955
Data wejścia w życie: 14/05/1955