Tryb i warunki udzielania zezwoleń na wydawanie pocztówek i innych druków okolicznościowych przez spółdzielnie pracy i rzemieślników indywidualnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 28 marca 1955 r.
w sprawie trybu i warunków udzielania zezwoleń na wydawanie pocztówek i innych druków okolicznościowych przez spółdzielnie pracy i rzemieślników indywidualnych.

Na podstawie § 3 uchwały nr 706 Rady Ministrów z dnia 26 października 1954 r. w sprawie wydawania pocztówek i innych druków okolicznościowych przez spółdzielnie pracy i rzemieślników indywidualnych (Monitor Polski Nr 106, poz. 1412) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Spółdzielnie pracy oraz indywidualni rzemieślnicy, zamierzający wydawać pocztówki i inne druki okolicznościowe, obowiązani są uzyskać zezwolenie Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w trybie i na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu.
2.
Obowiązek uzyskania zezwolenia jest niezależny od ujęcia produkcji pocztówek i innych druków w planie przemysłowym.
§  2.
1.
Spółdzielnie i osoby zgłaszające wniosek o udzielenie zezwolenia przewidzianego w § 1 obowiązane są określić we wniosku:
1)
ilość pocztówek (druków), jaką wnioskodawca zamierza wykonać;
2)
format pocztówki (druku);
3)
projektowaną cenę zbytu;
4)
przewidywanych odbiorców.
2.
We wniosku powinien ponadto wnioskodawca podać:
1)
czy zdjęcie fotograficzne lub oryginał stanowi jego wyłączną własność lub czy pozostaje w jego rozporządzeniu z innego tytułu;
2)
czy posiada surowce niezbędne do wykonania pocztówek (druków);
3)
czy posiada zapotrzebowania odbiorców na projektowaną ilość pocztówek (druków).
3.
Do wniosku należy dołączyć:
1)
wzór (wzory) pocztówek (druków);
2)
odpisy posiadanych zapotrzebowań (zamówień).
§  3.
1.
Wnioski powinny być składane do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła za pośrednictwem Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy, gdy wniosek składa spółdzielnia pracy, lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej (wydział przemysłu), gdy wnioskodawca jest indywidualnym rzemieślnikiem.
2.
Jednostki wymienione w ust. 1 przesyłają zgłoszone wnioski do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła wraz z opinią co do celowości udzielenia zezwolenia.
§  4.
Przed rozstrzygnięciem sprawy udzielenia zezwolenia Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła zasięga opinii:
1)
Komisji Opiniodawczej do Spraw Pocztówek Fotograficznych przy Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa", powołanej przez Prezesa Zarządu Głównego Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa" za zgodą Ministra Kultury i Sztuki oraz Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła - w sprawach dotyczących pocztówek fotograficznych;
2)
komisji powołanej przez Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Kultury i Sztuki - w sprawach dotyczących pozostałych pocztówek i innych druków okolicznościowych.
§  5.
Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła odmówi udzielenia zezwolenia, gdy projektowane pocztówki (druki) nie posiadają wymaganego poziomu artystycznego lub gdy wydanie ich byłoby gospodarczo nieuzasadnione.
§  6.
Decyzję rozstrzygającą wniosek przesyła się wnioskodawcy, a w odpisie jednostce wymienionej w § 3.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.30.297

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb i warunki udzielania zezwoleń na wydawanie pocztówek i innych druków okolicznościowych przez spółdzielnie pracy i rzemieślników indywidualnych.
Data aktu: 28/03/1955
Data ogłoszenia: 05/04/1955
Data wejścia w życie: 05/04/1955