Zapewnienie odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

UCHWAŁA NR 190
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 5 marca 1955 r.
w sprawie zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych.

W celu zapewnienia odpowiednich warunków mieszkaniowych dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych zatrudnionych na podstawie ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. Nr 10, poz. 106) Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Potrzeby mieszkaniowe absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (zwanych w dalszym ciągu "absolwentami"), zatrudnionych poza miejscem stałego zamieszkania bądź w takiej odległości od stałego miejsca zamieszkania, która uniemożliwia codzienny dojazd do miejsca pracy - powinny być zaspokajane przez zakłady pracy z następujących źródeł:
1)
przez zakwaterowanie w pomieszczeniach hotelowych zakładu pracy (hotele robotnicze, pokoje gościnne itp.);
2)
z przydziału mieszkań wolnych, znajdujących się w dyspozycji zakładu pracy;
3)
z przydziału mieszkań przez prezydia rad narodowych na umotywowany wniosek zakładu pracy.
§  2.
Jeżeli przy uwzględnieniu całokształtu zasobów mieszkaniowych znajdujących się w dyspozycji zakładu pracy nie ma możliwości przydzielenia absolwentowi mieszkania z tego zasobu, zakład pracy zgłasza prezydium rady narodowej zapotrzebowanie izb mieszkalnych dla absolwentów, a w miejscowościach, w których nie została wprowadzona publiczna gospodarka lokalami, występuje o przydział mieszkań dla absolwentów w oparciu o przepisy art. 18-20 dekretu o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. z 1950 r. Nr 36, poz. 343).
§  3.
1.
W przypadku zakwaterowania absolwenta w pomieszczeniach, o których mowa w § 1 pkt 1, na jednego absolwenta nie może przypadać mniej niż 5 do 6 m2 pomieszczenia.
2.
Kwatery zbiorowe mogą być urządzane zarówno w lokalach pozostających w dyspozycji zakładu pracy, jak i w przydzielonych na ten cel przez prezydia rad narodowych.
3.
Przeznaczenie lokalu pozostającego w dyspozycji zakładu pracy na kwaterę zbiorową wymaga zezwolenia prezydium właściwej rady narodowej i władzy naczelnej zakładu pracy.
§  4.
1.
Każdy zakład pracy uzupełniający swoją załogę absolwentami kierowanymi w drodze nakazu pracy, a nie posiadający w swojej dyspozycji hotelu robotniczego lub pokojów gościnnych, powinien dążyć do uzyskania niezbędnej ilości pomieszczeń na urządzenie tego rodzaju kwatery dla pomieszczenia absolwentów w okresie bezpośrednim po ich przystąpieniu do pracy.
2.
Za korzystanie z pomieszczenia w hotelu robotniczym absolwent opłaca stawki przewidziane dla hoteli robotniczych w resorcie, w którym zatrudniony jest absolwent. Opłata za korzystanie z pokoju gościnnego powinna obejmować jedynie zwrot rzeczywistych nakładów na używanie sprzętu, pościeli, ogrzewanie, utrzymanie czystości i oświetlenie z wyłączeniem nakładów ponoszonych przez zakład pracy z tytułu czynszu najmu oraz administrowania pokojami gościnnymi.
§  5.
1.
W przypadkach gdy ze względu na małą liczbę absolwentów urządzenie kwatery zbiorowej przez jeden zakład pracy byłoby gospodarczo nieuzasadnione, należy urządzić wspólne kwatery dla kilku zakładów pracy, regulując w drodze umowy udział w kosztach utrzymania kwater oraz zakres korzystania z kwater. Ewentualna różnica pomiędzy faktycznymi kosztami utrzymania wspólnej kwatery a stawką ustaloną dla tej kwatery w resorcie, w którym zatrudniony jest absolwent, obciąża zakład pracy zatrudniający absolwenta.
2.
W przypadku umieszczenia absolwenta w kwaterze zbiorowej (hotelu robotniczym, pokojach gościnnych itp.), prowadzonej przez zakład pracy inny niż zatrudniający danego absolwenta, ewentualną różnicę pomiędzy faktycznymi kosztami utrzymania kwatery zbiorowej a opłatami wnoszonymi przez absolwenta pokrywa ten zakład pracy, przy którym prowadzi się kwaterę zbiorową.
§  6.
1.
W przypadku jeśli absolwent zatrudniony na podstawie wymienionej ustawy pozostaje w związku małżeńskim bądź posiada na swym wyłącznym utrzymaniu dzieci lub rodziców, zakład pracy obowiązany jest przydzielić absolwentowi mieszkanie określone w § 1 pkt 2 lub 3, umożliwiające wspólne mieszkanie z rodziną, w terminie nie późniejszym niż 6 miesięcy od dnia podjęcia pracy bądź zaistnienia wymienionych okoliczności, o ile nastąpiły w czasie trwania obowiązku wynikającego z nakazu pracy.
2.
W przypadku jeśli zakład pracy nie dotrzymał zobowiązania, o którym mowa w ust. 1, absolwentowi przysługuje prawo rozwiązania stosunku pracy na ogólnych zasadach prawa pracy.
3.
Do czasu przydzielenia absolwentowi mieszkania, o którym mowa w ust. 1, przysługuje mu prawo do jednego dnia wolnego w miesiącu dla odwiedzenia rodziny, za zwrotem kosztów przejazdu przez zakład pracy.
4.
W stosunku do absolwentów, określonych w ust. 1, którzy w dniu wejścia w życie uchwały pozostają w stosunku pracy opartym na nakazie pracy, termin 6-miesięczny biegnie od dnia ogłoszenia uchwały.
§  7.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 3 z dnia 3 stycznia 1953 r. w sprawie zabezpieczenia przez uspołecznione zakłady pracy przydziałów mieszkań dla absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Biuletyn PKPG Nr 1, poz. 4);
2)
§ 20 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 maja 1951 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Monitor Polski Nr A-44, poz. 577);
3)
ust. IV okólnika Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 8 z dnia 13 lipca 1951 r. w sprawie stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych i zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 4 maja 1951 r. w sprawie wykonania tej ustawy (Biuletyn PKPG Nr 21, poz. 216).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024