Wydziały rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 147
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 1955 r.
w sprawie wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Przemianowuje się dotychczasowe wydziały (referaty) pracy i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych na wydziały (samodzielne stanowiska pracy) rent i pomocy społecznej.
§  2.
Ustala się następującą organizację wewnętrzną wydziałów rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi):
Oddział Zakres działania
1 2
1. ogólny administracyjny Sprawy organizacyjne, budżetowo-rachunkowe i gospodarcze wydziału i samodzielnego oddziału zatrudnienia, sprawy planowania, inwestycji, remontów i zaopatrzenia materiałowego, sprawozdawczości i statystyki, osobowe i szkolenia oraz nie należące do zakresu działania innych oddziałów.
2. przyznawania rent i zaopatrzeń Sprawy wniosków o renty z powszechnego zaopatrzenia emerytalnego, o renty górnicze i inne wypłacane z tytułu pracy i postanowień przepisów specjalnych, wniosków o zaopatrzenie dla inwalidów wojskowych i ich rodzin oraz sprawy komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
3. wypłaty rent i zaopatrzeń Sprawy wypłaty i obsługi finansowej, ewidencji oraz kontroli przyznanych rent i zaopatrzeń.
4. pomocy społecznej Sprawy zakładów pomocy społecznej, pomocy pozazakładowej i gospodarstw pomocniczych.
5. wojewódzki inspektor produktywizacji inwalidów Sprawy pomocy dla inwalidów, a w szczególności sprawy szkolenia, zatrudnienia i protezowania inwalidów, nadzoru nad terenowymi organizacjami społecznymi niewidomych i głuchoniemych oraz współdziałania z zakładami pracy w zakresie zatrudnienia inwalidów.
§  3.
1.
W Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie zamiast oddziałów wymienionych w § 2 poz. 2 i 3 tworzy się:
a)
Zespół Radców i Inspektorów do Spraw Rentowych z zakresem działania obejmującym sprawy zastępstwa sądowego, przedstawicielstwa w wojewódzkich komisjach lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnieniu oraz obsługi administracyjnej tych komisji, nadzoru i instruktażu nad oddziałami przyznawania, wypłaty i ewidencji rent wymienionymi pod lit. b), współpracy z administracją i urzędami górniczymi w zakresie górniczych wniosków rentowych,
b)
oddziały:

-

przyznawania rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 2,

-

wypłaty rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 3,

-

ewidencji rent z zakresem działania wymienionym w § 6

z siedzibą w Chorzowie, Zabrzu i Tarnowskich Górach,

c)
oddziały:

-

przyznawania rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 2,

-

wypłaty rent z zakresem działania wymienionym w § 2 poz. 3

z siedzibą w Bielsku-Białej, Częstochowie, Rybniku i Sosnowcu.

2.
Zakres działania oddziałów wymienionych w ust. 1 nie obejmuje spraw zaopatrzenia dla inwalidów wojskowych i ich rodzin, z wyjątkiem Oddziału Wypłaty Rent w Sosnowcu, który załatwia sprawy wypłat tych zaopatrzeń dla terenu całego województwa stalinogrodzkiego.
3.
W przypadkach gdy oddziały obok spraw rent obejmują sprawy zaopatrzeń inwalidów wojskowych, noszą one nazwę: "rent i zaopatrzeń."
§  4.
1.
W Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu poza organizacją przewidzianą w § 2 tworzy się oddziały:
a)
przyznawania rent,
b)
wypłaty rent

z siedzibą w Wałbrzychu.

2.
Zakres działania oddziałów wymienionych w ust. 1 obejmuje sprawy wymienione w § 2 poz. 2 i 3 z wyjątkiem spraw zaopatrzeń dla inwalidów wojskowych i ich rodzin.
§  5.
W Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie, Koszalinie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Stalinogrodzie, Warszawie, Wrocławiu oraz w Prezydium Rady Narodowej m. st. Warszawy tworzy się oddziały przyznawania zaopatrzeń inwalidów wojskowych z zakresem działania obejmującym sprawy wniosków o zaopatrzenie inwalidów wojskowych i ich rodzin.
§  6.
W Prezydiach Wojewódzkich Rad Narodowych w Bydgoszczy, Krakowie, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie oraz w Prezydiach Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi tworzy się poza organizacją przewidzianą w § 2 oddział ewidencji rent i zaopatrzeń z zakresem działania obejmującym sprawy rejestracji i ewidencji wniosków o renty i zaopatrzenia. W pozostałych prezydiach wojewódzkich rad narodowych zakres działania tych oddziałów włącza się do zakresu działania oddziałów przyznawania rent i zaopatrzeń.
§  7.
Na wniosek prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej m. st. Warszawy i m. Łodzi) Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów może łączyć dotychczasowe lub powoływać nowe oddziały.
§  8.
1.
Pracownicy b. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy przechodzą do pracy w wydziałach rent i pomocy społecznej prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) otrzymują wynagrodzenie według zasad obowiązujących w b. Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych z zaszeregowaniem według tabeli stanowisk podanej w załączniku.
2.
Pozostali pracownicy wydziału rent i pomocy społecznej prezydiów rad narodowych (oraz powiatowi, miejscy, dzielnicowi referenci rent i pomocy społecznej) otrzymują wynagrodzenie według zasad obowiązujących w administracji państwowej.
§  9.
1.
Pracownicy oddziałów przyznawania, wypłaty i ewidencji rent i zaopatrzeń mogą otrzymywać ponadto indywidualne premie uzależnione od stopnia wydajności pracy określonej na podstawie norm pracy i terminowego wykonania zadań.
2.
Zasady premiowania oraz szczegółowe normy pracy określi zarządzenie Ministra Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych.
§  10.
1.
W zakresie uregulowanym niniejszą uchwałą zmienia się przepisy:
a)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami),
b)
uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami),
c)
uchwały Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 1 marca 1955 r.

Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz

ZAŁĄCZNIK

do uchwały nr 147 Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1955 r. (poz. 192).

TABELA STANOWISK PRACOWNIKÓW B. ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ZATRUDNIONYCH W WYDZIAŁACH RENT I POMOCY SPOŁECZNEJ PREZYDIÓW WOJEWÓDZKICH RAD NARODOWYCH (RAD NARODOWYCH M. ST. WARSZAWY I M. ŁODZI)
Lp. Stanowisko Grupa Dodatki
funkcyjne służbowe
1 Kierownik wydziału 3-1 493-454
2 Zastępca kierownika wydziału 4-2 454-378-265
3 Kierownik oddziału, starszy inspektor, starszy radca 6-4 265-189 152
4 Starszy instruktor, inspektor 7-5 189 152-114
5 Starszy likwidator, starszy kontroler 7-5 189 152-114
6 Instruktor 7-5 152-114-76
7 Starszy referent, starszy księgowy 7-5 114-76
8 Referent, księgowy, likwidator, kontroler, starszy rejestrator, starszy adremista 8-6 76
8a Starsza maszynistka 8-6
9 Pomocnik referenta, starszy kancelista, starszy archiwista, pracownik rachunkowy, adremista, maszynistka 9-7
10 Kancelista-rejestrator, archiwista, praktykant rachunkowy, starszy woźny, informator 11-9
11 Woźny 11-10

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024