Zm.: Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

UCHWAŁA NR 115
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lutego 1955 r.
o zmianie Instrukcji nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
W uchwale Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami) wprowadza się następujące zmiany:

w § 1 pkt 9 otrzymuje brzmienie:

Wydział Oddział Zakres spraw
9. Kultury 1. Administracji i Planowania Sprawy: administracyjne, organizacyjne, planowania, zatrudnienia i płac, finansowe i księgowości, inwestycji, zaopatrzenia, gospodarcze, statystyki i sprawozdawczości.
2. Upowszechniania Kultury Sprawy: organizacji, nadzoru, pomocy i instruktażu artystycznego i oświatowego dla świetlic gromadzkich, powiatowych domów kultury, parków kultury i wiejskich ognisk artystycznych; organizacji opieki nad twórczością amatorską; kontroli repertuaru, imprez i obchodów artystycznych; estetyki wystaw, dekoracji i form propagandy wizualnej; kontroli publicznych imprez artystyczno-widowiskowych i zabaw, sprawy związane z pobytem gości zagranicznych, koordynacji całokształtu pracy kulturalno-oświatowej, wniosków kadrowych i sprawozdawczości.
3. Szkolnictwa Artystycznego (lub Samodzielny Referat Szkolnictwa Artystycznego) Sprawy: organizacji i wizytacji szkół artystycznych I i II stopnia, ognisk artystycznych, liceów bibliotekarskich, liceów kulturalno-oświatowych oraz nadzoru programowego, pedagogicznego i administracyjnego nad nimi, wniosków w zakresie doboru i szkolenia kadr pedagogicznych, ideologiczne i bytowe młodzieży oraz sprawozdawczości.
4. Samodzielny Referat Bibliotek i Czytelnictwa Sprawy: organizacji i nadzoru sieci publicznych bibliotek powszechnych oraz nadzoru i koordynacji działalności bibliotek wszystkich typów; organizacji i propagandy czytelnictwa, wnioskowanie w zakresie doboru i szkolenia zawodowego i ideologicznego pracowników bibliotek; sprawozdawczości.
5. Wojewódzki Konserwator Zabytków (stanowisko pracy) Sprawy: rejestracji, konserwacji, dokumentacji, inwentaryzacji i orzecznictwa w zakresie ochrony zabytków, opiniowania i zatwierdzania planów rozbudowy miast i odbudowy obiektów zabytkowych od strony konserwatorskiej; opieki nad dziełami sztuki, kontroli punktów złomu, składnic archiwalnych i antykwariatów oraz pracy konserwatorów prywatnych, współpracy z muzeami w zakresie upowszechniania zabytków muzealnych; realizacji planów inwestycyjnych i usługowych w swoim zakresie oraz inspekcji i sprawozdawczości konserwatorskiej.
§  2.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz Ministrowi Kultury i Sztuki.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Prezes Rady Ministrów: J. Cyrankiewicz

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024