Dokonywanie skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów spożywczych przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz żywienia zbiorowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU WEWNĘTRZNEGO
z dnia 16 listopada 1955 r.
w sprawie dokonywania skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów spożywczych przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz żywienia zbiorowego.

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz Skarbu Państwa oraz niektórych kategorii osób prawnych (Dz. U. Nr 63, poz. 494) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenia:
1)
"przedsiębiorstwa handlowe" - rozumie się państwowe przedsiębiorstwa prowadzące handel detaliczny oraz żywienie zbiorowe,
2)
"skup zdecentralizowany" - rozumie się skup artykułów rolnych przez przedsiębiorstwa handlowe od indywidualnych producentów rolnych, spółdzielni produkcyjnych, gospodarstw rolnych prowadzonych przez jednostki państwowe, zbieraczy owoców leśnych i grzybów oraz rybaków - uzupełniający zaopatrzenie ze źródeł centralnych.
§  2.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego w ramach swojej działalności dokonują skupu zdecentralizowanego artykułów rolnych wymienionych w § 3 bez potrzeby stosowania wymagań ustawy z dnia 18 listopada 1948 r. (Dz. U. Nr 63, poz. 494) i przepisów wydanych na jej podstawie.
§  3.
Skupem zdecentralizowanym mogą być objęte następujące artykuły:
1)
kasza jaglana i gryczana,
2)
groch, fasola, bób, soczewica,
3)
ryby i raki,
4)
drób, dziczyzna, króliki,
5)
nabiał (masło osełkowe, sery twarogowe, śmietana),
6)
jaja,
7)
owoce świeże i suszone,
8)
owoce leśne,
9)
warzywa oraz kapusta i ogórki kiszone,
10)
ziemniaki jadalne,
11)
grzyby świeże i suszone,
12)
mak,
13)
miód,
14)
zioła przyprawowe (majeranek, kminek, czarnuszka itp.),
15)
kwiaty.
§  4.
Przedsiębiorstwo handlowe może dokonywać skupu zdecentralizowanego wyłącznie:
1)
na terenie powiatu, w którym ma siedzibę,
2)
na terenie innych powiatów tego samego województwa - w razie uzyskania na to zgody prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
3)
na terenie innych województw - w razie uzyskania zezwolenia Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  5.
1.
Skup zdecentralizowany powinien odbywać się na targowiskach (halach targowych, bazarach i placach targowych) oraz w punktach sprzedaży detalicznej i magazynach. Zabrania się dokonywania skupu zdecentralizowanego w zagrodach chłopskich.
2.
Niedozwolone jest prowadzenie w trybie niniejszego zarządzenia skupu artykułów rolnych:
1)
w obrębie czynnych stałych punktów skupu przedsiębiorstw prowadzących skup scentralizowany,
2)
runa leśnego na terenie działalności czynnych punktów, prowadzących skup scentralizowany tego artykułu.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do uruchomionych przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego punktów dokonujących skupu zdecentralizowanego artykułów rolnych na targowiskach (halach targowych, bazarach i placach targowych).
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1953 r. w sprawie zasad dokonywania zakupów niektórych artykułów spożywczych oraz kwiatów przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego i jednostki prowadzące żywienie zbiorowe (Monitor Polski Nr A-110, poz. 1463),
2)
sprzeczne z niniejszym zarządzeniem przepisy zarządzenia nr 661 Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 18 września 1952 r. w sprawie handlu wiejskiego zbożem, przetworami zbożowymi oraz jadalnymi strączkowymi (Dz. Urz. MHW Nr 8, poz. 39), w szczególności przepisy części III i IV.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.109.1441

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dokonywanie skupu zdecentralizowanego niektórych artykułów spożywczych przez przedsiębiorstwa handlu detalicznego oraz żywienia zbiorowego.
Data aktu: 16/11/1955
Data ogłoszenia: 28/11/1955
Data wejścia w życie: 28/11/1955