Dostosowanie trybu zagospodarowania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

UCHWAŁA NR 845
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 października 1955 r.
w sprawie dostosowania trybu zagospodarowywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.

Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Niniejsza uchwała normuje tryb i warunki przekazywania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia, które przeszło na własność Państwa wskutek przepadku, zrzeczenia się, zapisu, darowizny, jako majątek bezdziedziczny, jak również z mocy dekretu z dnia 8 marca 1946 r. o majątkach opuszczonych i poniemieckich (Dz. U. Nr 13, poz. 87 z późniejszymi zmianami) oraz dekretu z dnia 5 września 1947 r. o przejściu na własność Państwa mienia pozostałego po osobach przesiedlonych do ZSRR (Dz. U. Nr 59, poz. 318).
§  2.
Wydziały finansowe Prezydiów Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi oraz prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty przekazują:
1)
nieruchomości, przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części, jak również maszyny, urządzenia techniczne, środki transportowe, będące dla odbiorcy środkami trwałymi - nieodpłatnie właściwym instytucjom państwowym oraz państwowym jednostkom gospodarczym. W razie braku odpowiedniej ze względu na charakter mienia państwowej jednostki gospodarczej, która mogłaby przejąć mienie, lub w razie rezygnacji takiej jednostki z przejęcia mienia - przedsiębiorstwa, zakłady lub ich części oraz maszyny, urządzenia techniczne i środki transportowe mogą być przekazywane odpłatnie właściwym branżowo spółdzielniom;
2)
surowce, półfabrykaty i gotowe wyroby oraz wszelkie ruchomości nadające się do dalszej odsprzedaży, będące dla odbiorcy środkami obrotowymi - odpłatnie właściwym państwowym lub spółdzielczym jednostkom gospodarczym;
3)
przedmioty ruchome, nie nadające się do obrotu handlowego, ze względu zaś na swój stan przedstawiające wartość użytkową - nieodpłatnie miejscowemu referatowi rent i pomocy społecznej lub za jego zgodą bezpośrednio organizacjom charytatywnym;
4)
mienie nie nadające się do użytkowania zgodnie z przeznaczeniem (złom i odpadki) - odpłatnie zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnego Zarządu Przemysłowych Surowców Wtórnych;
5)
przedmioty nadające się do umieszczenia w zbiorach państwowych - nieodpłatnie właściwym muzeom lub bibliotekom;
6)
wierzytelności pieniężne wynikające z przejętych na rzecz Państwa praw majątkowych - Bankowi Gospodarstwa Krajowego, jako właściwemu do zrealizowania i przelania należności na rachunek dochodów budżetu centralnego.
§  3.
1.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem centralnym oraz jednostkom spółdzielczym następuje w uzgodnieniu z tymi jednostkami, a w razie braku uzgodnienia - w porozumieniu z ich organami nadrzędnymi.
2.
Przekazanie mienia właściwym państwowym jednostkom gospodarczym objętym planowaniem terenowym następuje w porozumieniu z właściwym zarządem (wydziałem) prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej. W razie odmowy przyjęcia mienia o wyznaczeniu odbiorcy lub o formie zagospodarowania mienia decyduje ostatecznie prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
3.
Przekazanie mienia następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
§  4.
Wartość przekazywanego mienia ustala się w następujący sposób:
1)
wartość mienia:

-

stanowiącego dla odbiorcy majątek trwały,

-

przekazywanego na cele pomocy społecznej oraz zbiornicom Centralnego Zarządu Gospodarki Złomem lub Centralnemu Zarządowi Przemysłowych Surowców Wtórnych

ustala odbiorca;

2)
wartość mienia stanowiącego dla odbiorcy środki obrotowe ustala się komisyjnie z udziałem przedstawicieli wydziału finansowego i zarządu (wydziału) handlu prezydium właściwej rady narodowej, odbiorcy oraz w miarę potrzeby rzeczoznawcy na poziomie cen skupu lub zbytu zgodnie z obowiązującymi cennikami dla takich lub podobnych towarów biorąc pod uwagę obniżenie wartości ze wzglądu na stan lub stopień zużycia oraz wady przedmiotu;
3)
wartość przejętych praw majątkowych ustala się w wysokości wartości ich realizacji.
§  5.
1.
Mienie przekazywane nieodpłatnie, a stanowiące dla odbiorcy majątek trwały, podlega wpisaniu do inwentarza lub objęciu bilansem jednostki przejmującej w wartości ustalonej w sposób określony w § 4.
2.
Należność za mienie przejęte odpłatnie określa się na podstawie wartości ustalonej według § 4. Odbiorca obowiązany jest do wpłacenia należności za przejęte mienie w wysokości obowiązującej go ceny zakupu (przy zakupie do hurtu - cena zbytu, przy zakupie do detalu - cena hurtowa bądź cena detaliczna zmniejszona o marżę) w ciągu 3 miesięcy od dnia jej ustalenia na rachunek dochodów budżetu centralnego.
§  6.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 29 października 1955 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.109.1437

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dostosowanie trybu zagospodarowania przez wydziały finansowe prezydiów rad narodowych mienia będącego własnością Państwa do ogólnie obowiązujących zasad przekazywania środków majątku trwałego i obrotowego.
Data aktu: 29/10/1955
Data ogłoszenia: 28/11/1955
Data wejścia w życie: 28/11/1955, 29/10/1955