Wprowadzenie obowiązku trwałego oznaczania przez zakłady rybne towarów rynkowych danymi niezbędnymi dla zabezpieczenia interesów nabywców w obrocie towarowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 28 września 1955 r.
w sprawie wprowadzenia obowiązku trwałego oznaczania przez zakłady rybne towarów rynkowych danymi niezbędnymi dla zabezpieczenia interesów nabywców w obrocie towarowym.

W związku z art. 2 dekretu z dnia 4 marca 1953 r. o ochronie interesów nabywców w obrocie handlowym (Dz. U. Nr 16, poz. 64) oraz uchwałą nr 390 Prezydium Rządu z dnia 28 maja 1955 r. w sprawie wprowadzenia obowiązku trwałego oznaczania towarów rynkowych danymi niezbędnymi dla zabezpieczenia interesów nabywców w obrocie towarowym zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się obowiązek trwałego oznaczania przez zakłady rybne podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Rybnego oraz przedsiębiorstwa podległe Centralnemu Zarządowi Rybołówstwa Morskiego towarów stanowiących przedmiot obrotu rynkowego następującymi danymi:

I.

Przetwory w puszkach i słoikach:

1)
znak tłoczony na wieczku zawierający:
a)
numer zakładu produkcyjnego,
b)
datę produkcji,
c)
symbol nazwy produktu;
2)
etykieta zawierająca:
a)
nazwę zakładu produkcyjnego,
b)
nazwę produktu,
c)
ciężar netto,
d)
napis "produkt krótkotrwały - przechowywać w chłodnym miejscu" - tylko dla produktów nietrwałych,
e)
cenę detaliczną;
3)
naklejka na dnie puszki lub słoika (tylko dla posiadanych remanentów etykiet) zawierająca:
a)
nazwę zakładu produkcyjnego,
b)
cenę detaliczną;
4)
na opakowaniu drewnianym (skrzynce), w którym przewozi się przetwory rybne w puszkach lub słoikach, powinny być umieszczone następujące dane:
a)
nazwa zakładu produkcyjnego,
b)
nazwa produktu,
c)
data produkcji,
d)
znak kontroli technicznej, określający równocześnie jakość produktu,
e)
ilość puszek lub stoików w skrzynce,
f)
ciężar netto jednej puszki lub słoika.

II.

Przetwory w faskach, baryłkach i kubkach parafinowanych:

a)
nazwa zakładu produkcyjnego,
b)
nazwa produktu,
c)
ciężar netto,
d)
data produkcji,
e)
znak kontroli technicznej (nie dotyczy kubków parafinowanych), d)

napis "produkt krótkotrwały".

III.

Ryby wędzone:

dane na skrzynce:
a)
nazwa zakładu produkcyjnego,
b)
nazwa produktu,
c)
data produkcji,
d)
ciężar netto,
e)
znak kontroli technicznej,
f)
cena detaliczna.

IV.

Filety:

1)
dane na opakowaniu bezpośrednim (pergamin, kartoniki):
a)
nazwa produktu,
b)
nazwa zakładu produkcyjnego,
c)
ciężar netto,
d)
cena detaliczna;
2)
dane na opakowaniu zewnętrznym (skrzynki, kartony):
a)
nazwa zakładu produkcyjnego,
b)
nazwa produktu,
c)
znak kontroli technicznej,
d)
ilość kostek oraz ciężar netto 1 kostki,
e)
data produkcji.

V.

Ryby solone:

dane na beczkach:
a)
nazwa zakładu produkcyjnego,
b)
nazwa produktu,
c)
ciężar netto,
d)
miesiąc zakończenia produkcji (dla śledzi słabo solonych data zasolenia - ułożenia w beczkach),
e)
znak kontroli technicznej.
§  2.
Dla przetworów rybnych wymienionych w § 1 pkt II i V, które nie posiadają ceny detalicznej na opakowaniu, obowiązuje podawanie tej ceny w świadectwach jakości wystawianych przez wojewódzkie przedsiębiorstwa hurtu rybnego (inspekcję jakości konserwacji), w przypadkach tranzytu zorganizowanego - w świadectwach jakości wystawianych przez zakłady rybne.
§  3.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów dotyczących oznaczania towarów znakami towarowymi (zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 11 listopada 1954 r. w sprawie oznaczania znakami towarowymi artykułów przeznaczonych do obrotu w kraju oraz używania i zgłaszania do rejestracji tych znaków przez przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej - Monitor Polski z 1954 r. Nr 114, poz. 1633 i z 1955 r. Nr 44, poz. 436).
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 15 października 1955 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.105.1416

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wprowadzenie obowiązku trwałego oznaczania przez zakłady rybne towarów rynkowych danymi niezbędnymi dla zabezpieczenia interesów nabywców w obrocie towarowym.
Data aktu: 28/09/1955
Data ogłoszenia: 15/11/1955
Data wejścia w życie: 15/11/1955