Tryb zatwierdzania etatów osobowych i funduszu płac oraz warunki odmowy rejestracji w jednostkach administracji centralnej i terenowej oraz w jednostkach wymiaru sprawiedliwości.

UCHWAŁA NR 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 1954 r.
w sprawie trybu zatwierdzania etatów osobowych i funduszu płac oraz warunków odmowy rejestracji w jednostkach administracji centralnej i terenowej oraz w jednostkach wymiaru sprawiedliwości.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Rada Ministrów zatwierdza corocznie ogólną ilość etatów osobowych i kwotę funduszu płac z rozbiciem w administracji centralnej i wymiarze sprawiedliwości na resorty, a w administracji terenowej na poszczególne szczeble rad narodowych.
§  2.
W ramach zatwierdzonej przez Radę Ministrów ogólnej ilości etatów osobowych Prezes Państwowej Komisji Etatów ustala etaty osobowe dla poszczególnych jednostek (jednostkowo) i dla grup jednostek (zbiorczo).
§  3.
1.
W ramach etatów osobowych ustalonych zbiorczo przez Prezesa Państwowej Komisji Etatów zatwierdza się etaty osobowe jednostkowo lub zbiorczo w trybie przewidzianym w ust. 2-7.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zatwierdzają etaty osobowe:
1)
jednostkowo dla podległych im bezpośrednio jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych;
2)
zbiorczo dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 oraz dla jednostek podległych centralnym zarządom przedsiębiorstw i jednostkom równorzędnym, jak również dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
3.
Kierownicy jednostek podległych bezpośrednio ministrom (kierownikom urzędów centralnych) w ramach zbiorczych zatwierdzeń (ust. 2 pkt 2) zatwierdzają etaty osobowe jednostkowo dla podległych im jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) zatwierdzają etaty osobowe:
1)
jednostkowo:
a)
dla prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty,
b)
dla swych wydziałów i jednostek równorzędnych wydziałom,
c)
dla prowadzonych przez jednostki wymienione pod lit. b) gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
d)
dla wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw;
2)
zbiorczo:
a)
dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 lit. b) oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
b)
dla gmin i miast nie stanowiących powiatów z uwzględnieniem podziału na powiaty.
5.
Prezydia powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty w ramach zbiorczych zatwierdzeń (ust. 4 pkt 2) zatwierdzają etaty osobowe:
1)
jednostkowo:
a)
dla swych wydziałów i jednostek równorzędnych oraz dla prowadzonych przez te wydziały (jednostki równorzędne) gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
b)
dla prezydiów rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów;
2)
zbiorczo:
a)
dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 lit. a) oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
b)
dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 lit. b).
6.
Wydziały prezydiów rad narodowych (wojewódzkich, m. st. Warszawy i m. Łodzi, powiatowych i miast stanowiących powiaty) oraz jednostki równorzędne - w ramach zatwierdzeń zbiorczych, dokonanych przez prezydia właściwych rad narodowych - zatwierdzają etaty osobowe jednostkowo dla podległych im jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
7.
Prezydia rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów - w ramach zbiorczych zatwierdzeń (ust. 5 pkt 2 lit. b) - zatwierdzają etaty osobowe jednostkowo dla podległych im jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
§  4.
Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio do zatwierdzania funduszu płac przy zastosowaniu stawek ustalonych obowiązującymi przepisami bądź przy zastosowaniu stawek lub średnich płacy ustalonych przez Prezesa Państwowej Komisji Etatów.
§  5.
1.
Zatwierdzenie etatów osobowych i funduszu płac następuje w formie wydania przez zatwierdzającego zaświadczenia o zatwierdzeniu etatów osobowych i funduszu płac według wzorów ustalonych przez Ministra Finansów w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
2.
Zaświadczenie o zatwierdzeniu etatów osobowych i funduszu płac stanowi podstawę do dokonania rejestracji przewidzianej w uchwale nr 322 Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 1951 r. w sprawie rejestracji oraz kontroli przestrzegania dyscypliny finansowej w zakresie etatów, stawek, funduszu płac i wydatków administracyjno-gospodarczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 773) oraz w przepisach wydanych na jej podstawie.
§  6.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przesyłają rozdzielniki zatwierdzonych w trybie § 3 ust. 2 i § 4 etatów osobowych i funduszu płac Państwowej Komisji Etatów oraz Ministerstwu Finansów, które podaje ten rozdzielnik - w zakresie jednostek podlegających rejestracji przez organy rejestrujące prezydiów rad narodowych - do wiadomości wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
2.
Kierownicy jednostek podległych bezpośrednio ministrom (kierownikom urzędów centralnych) przesyłają rozdzielniki zatwierdzonych w trybie § 3 ust. 3 i § 4 etatów osobowych i funduszu płac jednostek objętych budżetem centralnym właściwym wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi). Wydziały te podają do wiadomości właściwym organom rejestrującym zatwierdzone etaty i fundusz płac.
§  7.
1.
Odmowa rejestracji następuje w przypadku, gdy organ rejestrujący stwierdzi niezgodność zaświadczenia o zatwierdzeniu etatów osobowych i funduszu płac z rozdzielnikiem (§ 6) lub niezgodność zaświadczenia z obowiązującymi przepisami.
2.
Przez niezgodność, o której mowa w ust. 1, rozumie się niezgodność zarówno co do ilości etatów osobowych, jak i ich zaszeregowania do grup uposażenia, stawek poszczególnych składników płacy, średnich płacy oraz sum funduszu płac i poszczególnych jego składników.
§  8.
Upoważnia się Ministra Finansów do rozciągnięcia w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów przepisów niniejszej uchwały na:
1)
pozostałe jednostki budżetowe;
2)
jednostki gospodarcze państwowe i spółdzielcze, utrzymywane z narzutu na koszty podległych im przedsiębiorstw i zakładów (jednostki budżetowane);
3)
instytucje społeczne wymienione w wykazie ustalonym przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie § 1 pkt 4 uchwały nr 322 Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 1951 r. w sprawie rejestracji oraz kontroli przestrzegania dyscypliny finansowej w zakresie etatów, stawek, funduszu płac i wydatków administracyjno-gospodarczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 773).
§  9.
Upoważnia się Ministra Finansów i Prezesa Państwowej Komisji Etatów, każdego w jego zakresie działania, do wydawania we wzajemnym porozumieniu zarządzeń dotyczących trybu zatwierdzania funduszu płac i etatów osobowych.
§  10.
Uchwała nie dotyczy jednostek budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów i zainteresowanym ministrom.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-9.193

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Tryb zatwierdzania etatów osobowych i funduszu płac oraz warunki odmowy rejestracji w jednostkach administracji centralnej i terenowej oraz w jednostkach wymiaru sprawiedliwości.
Data aktu: 13/01/1954
Data ogłoszenia: 27/01/1954
Data wejścia w życie: 27/01/1954