Wydawanie zaświadczeń o odbyciu służby wojskowej przez obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 lipca 1954 r.
w sprawie wydawania zaświadczeń o odbyciu służby wojskowej przez osoby stale zamieszkałe za granicą. 1

W celu unormowania sprawy wydawania zaświadczeń o odbyciu przez obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą służby wojskowej w b. armiach zaborczych oraz w Wojsku Polskim w latach 1918-1939, niezbędnych do uzyskania za granicą rent z tytułu ubezpieczenia na starość, na wypadek niezdolności do pracy lub na wypadek śmierci, zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Osoby stale zamieszkałe za granicą, ubiegające się w myśl obowiązujących umów międzynarodowych i innych aktów prawnych u państw obcych o przyznanie im rent z tytułu ubezpieczenia na starość, na wypadek niezdolności do pracy lub na wypadek śmierci, które odbyły służbę w b. armiach zaborczych, w Wojsku Polskim w latach 1918-1939 lub w Ludowym Wojsku Polskim po dniu 13 maja 1943 r., mogą uzyskać zaświadczenie o odbyciu przez nich tej służby w trybie określonym w niniejszym zarządzeniu.
§  2. 3
Zaświadczenia określone w § 1 mogą otrzymać również członkowie rodzin osób wymienionych w § 1 dla udowodnienia swych praw do przysługujących im świadczeń, zależnych od odbycia służby wojskowej przez osoby wymienione w § 1.
§  3.
Zaświadczenie wymienione w § 1 wydają urzędy konsularne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej właściwe ze względu na miejsce zamieszkania za granicą osób zainteresowanych.
§  4.
Dla uzyskania zaświadczenia wymienionego w § 1 osoby zainteresowane (§§ 1 i 2) powinny zgłosić wniosek do właściwego urzędu konsularnego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  5.
1.
Wniosek o wydanie zaświadczenia powinien zawierać:
1)
nazwisko, imię i adres osoby wnoszącej podanie,
2)
nazwisko, imię, imiona rodziców oraz datę i miejsce urodzenia osoby, której służba wojskowa ma być potwierdzona,
3)
możliwie dokładny przebieg służby wojskowej odbytej przez osobę wymienioną w pkt 2, nazwę jednostki wojskowej (pułk, kompania), miejsce odbywania służby wojskowej, czas trwania tej służby (od .... do ....) oraz stopień wojskowy,
4)
stałe miejsce zamieszkania lub pobytu osoby wymienionej w pkt 2 przed rozpoczęciem odbywania służby wojskowej oraz ostatnie jej miejsce zamieszkania (pobytu) przed wyjazdem za granicę,
5)
nazwę powiatowej komendy uzupełnień, w której ewidencji osoba ta ostatnio figurowała przed wyjazdem za granicę,
6)
określenie celu, w jakim zaświadczenie ma być wydane.
2.
Do wniosku powinny być dołączone wszelkie posiadane dokumenty lub ich uwierzytelnione odpisy, dotyczące odbytej służby wojskowej, jak np. książeczki wojskowe, wyciągi z rozkazów itp.
3.
W razie braku oryginalnych dokumentów do wniosku o wydanie zaświadczenia można dołączyć dokumenty zastępcze w postaci oświadczeń dwóch osób zamieszkałych w kraju, stwierdzających odbycie przez osobę zainteresowaną służby wojskowej i czas jej odbycia. Osoby te powinny w tych oświadczeniach wskazać źródło posiadanych wiadomości. Podpisy tych osób na oświadczeniach powinny być stwierdzone w sposób urzędowy (np. przez notariusza, prezydium rady narodowej lub inny organ urzędowy).
§  6.
Wniosek wraz z dokumentami właściwe urzędy konsularne Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przesyłają za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, do Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
§  7. 4
Szef Centralnego Archiwum Wojskowego po dokładnym zbadaniu sprawy na podstawie dołączonych do wniosku dokumentów (oryginalnych i zastępczych) oraz akt znajdujących się w Centralnym Archiwum Wojskowym i w innych archiwach państwowych w kraju, w razie stwierdzenia prawdziwości danych zawiadamia właściwy urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, że osoba wymieniona we wniosku pełniła służbę wojskową w armii zaborczej (austriackiej, rosyjskiej, niemieckiej) lub w Wojsku Polskim albo w Ludowym Wojsku Polskim w okresie od dnia ...... do dnia ...... r. ...
§  8.
W przypadku gdy osoba wymieniona we wniosku w aktach podanej jednostki wojskowej nie figuruje lub gdy akt tej jednostki wojskowej - na podstawie których można by stwierdzić fakt i czas odbycia służby wojskowej - w ogóle w archiwach państwowych w kraju nie tną, a do wniosku nie dołączono dokumentów zastępczych, Szef Centralnego Archiwum Wojskowego zawiadamia właściwy urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych o niemożności wypowiedzenia się, czy osoba wymieniona we wniosku odbyła służbę wojskową; jeżeli zaś do wniosku dołączono dokumenty zastępcze, Szef Centralnego Archiwum Wojskowego wydaje opinię, czy na podstawie tych dokumentów istnieje prawdopodobieństwo odbycia służby wojskowej.
§  9.
Na podstawie zawiadomienia (opinii) Szefa Centralnego Archiwum Wojskowego (§§ 7 i 8) właściwy urząd konsularny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo:
a)
wydaje osobie zainteresowanej zaświadczenie o odbyciu służby wojskowej według wzoru podanego w załączniku,
b)
odmawia wydania zaświadczenia z podaniem przyczyny odmowy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Minister Obrony Narodowej: K. Rokossowski

Marszałek Polski

ZAŁĄCZNIK  5

.......................................................

Nazwa urzędu konsularnego P.R.L.

dnia ................................................

Ldz. ...............................................

ZAŚWIADCZENIE

Zaświadcza się, że ........................................................................................................................

(nazwisko, imię, imiona rodziców)

urodzony dnia ..................... 19 .. r. .............................................................................................

(gromada, gmina, powiat, województwo)

pełnił służbę w armii zaborczej (austriackiej, niemieckiej, rosyjskiej)*), w Wojsku Polskim*) w Ludowym Wojsku Polskim*) od dnia .............................. 19 .. r. do dnia .............................. 19 .. r. ........................................

Zaświadczenie niniejsze wydaje się w celu przedstawienia ........................................................

Pieczęć urzędu konsularnego

P.R.L.

.............................................................................

Podpis kierownika urzędu konsularnego P.R.L.

*) Niepotrzebne skreślić.

1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 lipca 1957 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 lipca 1957 r.
3 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 lipca 1957 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 lipca 1957 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 27 czerwca 1957 r. (M.P.57.54.340) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 lipca 1957 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-69.866

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wydawanie zaświadczeń o odbyciu służby wojskowej przez obywateli polskich stale zamieszkałych za granicą.
Data aktu: 08/07/1954
Data ogłoszenia: 24/07/1954
Data wejścia w życie: 24/07/1954