Ustanowienie państwowych nagród sportowych.

UCHWAŁA NR 422
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 lipca 1954 r.
w sprawie ustanowienia państwowych nagród sportowych.

§  1.
Dając wyraz szczególnej opiece Państwa nad rozwojem wychowania fizycznego i sportu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz w celu wyróżnienia sportowców za wybitne osiągnięcia sportowe ustanawia się medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".
§  2.
Medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" dzieli się na trzy stopnie: złoty, srebrny i brązowy.
§  3.
Medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" może być nadany w następujących przypadkach:
1)
medal złoty: za zdobycie tytułu mistrza świata, mistrza olimpijskiego lub mistrza Europy, pobicie rekordu światowego lub rekordu Europy;
2)
medal srebrny: za zdobycie wicemistrzostwa świata lub Europy, za zdobycie drugiego lub trzeciego miejsca w igrzyskach olimpijskich, za uzyskanie tytułu akademickiego mistrza świata lub za uzyskanie innego wybitnego sukcesu międzynarodowego;
3)
medal brązowy: za pobicie rekordu Polski przewyższającego normę klasy Mistrza Sportu lub uzyskania znacznego sukcesu międzynarodowego.
§  4.
1.
Medal "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" nadaje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
2.
Tryb przedstawiania wniosków o nadanie i wręczanie medali ustali Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  5.
1.
Osoba nagrodzona medalem "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" traci medal w razie utraty praw publicznych i obywatelskich praw honorowych.
2.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej po zasięgnięciu opinii zainteresowanych organizacji sportowych może pozbawić medalu "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe", jeżeli nagrodzony zachowuje się w sposób niegodny sportowca Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  6.
1.
Za osiągnięcia sportowe przyznawane będą ponadto we wszystkich dyscyplinach sportu indywidualne i zespołowe nagrody:
1)
honorowe w postaci żetonów i dyplomów;
2)
specjalne w postaci sprzętu sportowego.
2.
Zasady przyznawania nagród ustali Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w drodze instrukcji zatwierdzonej przez Prezesa Rady Ministrów.
§  7.
1.
Koszty wykonania medali "Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe" oraz wydatki połączone z ich nadawaniem pokrywane będą z budżetu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
2.
Koszty wykonania i nadawania żetonów i dyplomów ponosi jednostka nadająca.
3.
Wydatki związane z przyznaniem nagród obciążają jednostkę organizacyjną, która nagrodą ufundowała.
§  8.
Wzory rysunkowe medalu określi Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w drodze zarządzenia wydanego za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024