Zasady ustalania cen detalicznych oraz tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.

ZARZĄDZENIE
PREZESA PAŃSTWOWEJ KOMISJI CEN
z dnia 9 lipca 1954 r.
w sprawie zasad ustalania cen detalicznych oraz trybu postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.

Na podstawie § 16 uchwały nr 352 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie uruchomienia oddziałów produkcji artykułów powszechnego użytku z odpadów w kluczowych przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-59, poz. 791) zarządza się, co następuje:
§  1.
Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) - wydziały handlu, zwane dalej "wydziałami handlu PWRN", do ustalania cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.
§  2.
Wnioski o ustalenie ceny detalicznej artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej składają przedstawiciele przemysłu łącznie z wzorami (próbkami) do wydziału handlu PWRN właściwego dla miejsca siedziby producenta.
§  3.
Przy ustalaniu cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej uwzględnia się następujące zasady:
1)
ceny detaliczne artykułów powszechnego użytku identycznych co do gatunku, jakości i rodzaju z artykułami produkowanymi z surowców i materiałów pełnowartościowych powinny być ustalane w wysokości równej cenom artykułów wytwarzanych z pełnowartościowych surowców i materiałów;
2)
ceny detaliczne artykułów powszechnego użytku nie posiadających swoich odpowiedników w produkcji przemysłu kluczowego powinny być ustalane, w relacji do cen artykułów podobnych lub zbliżonych, z tym że poziom cen musi być zgodny z sytuacją rynkową tak aby nie dopuścić do powstawania nadmiernych remanentów bądź też spekulacji;
3)
od zasad ustalania cen podanych w ust. 1 i 2 odstąpić można tylko w przypadku, gdy chodzi o artykuły wybitnie deficytowe na rynku. Wówczas można ustalić ceny na poziomie wyższym od cen takich samych artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego z pełnowartościowych surowców, lecz nie wyższym niż wynikający z kalkulacji producenta;
4)
na identyczne artykuły powszechnego użytku niezależnie od zakładu produkcyjnego ustala się jedną cenę.
§  4.
1.
W decyzji ustalającej ceny detaliczne należy podawać obowiązujące dla danego artykułu rabaty: hurtowy i detaliczny.
2.
Wydziały handlu PWRN przesyłają odpisy decyzji ustalających ceny detaliczne do wiadomości Państwowej Komisji Cen.
3.
Za opiniowanie kalkulacji na artykuły powszechnego użytku nie pobiera się żadnych opłat.
4.
Wydziały handlu PWRN prowadzą ewidencję ustalonych cen detalicznych z uwzględnieniem krótkiego opisu technicznego danego artykułu.
§  5.
1.
W rozliczeniach pomiędzy zakładami przemysłowymi a odbiorcą producent fakturuje towar po cenach detalicznych pomniejszonych o odpowiednie rabaty:

dla detalu o rabat detaliczny,

dla hurtu o rabat detaliczny i hurtowy.

2.
Oddziały zaopatrzenia robotniczego otrzymują towar po cenach detalicznych pomniejszonych o rabat detaliczny.
§  6.
Od decyzji wydziału handlu PWRN ustalającej ceny detaliczne przysługuje zakładowi produkcyjnemu odwołanie do Państwowej Komisji Cen za pośrednictwem wydziału handlu PWRN w ciągu 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1954 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-67.853

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady ustalania cen detalicznych oraz tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen detalicznych artykułów powszechnego użytku wytwarzanych w ramach produkcji ubocznej.
Data aktu: 09/07/1954
Data ogłoszenia: 19/07/1954
Data wejścia w życie: 01/08/1954