Branżowe plany kont.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 8 czerwca 1954 r.
w sprawie branżowych planów kont.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą:
1)
państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstw i zakładów prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego,
2)
jednostek utrzymywanych z narzutów na koszty własne zakładów prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego,
3)
przedsiębiorstw pod przymusowym zarządem państwowym, sprawowanym przez jednostki państwowe lub spółdzielcze,
4)
jednostek budżetowych, które posiadają niektóre cechy rozrachunku gospodarczego,
5)
przedsiębiorstw mających formę spółek prawa handlowego, w których Państwo lub przedsiębiorstwa państwowe posiadają udziały wynoszące ponad 50% kapitału zakładowego.
2.
Ilekroć w dalszych przepisach zarządzenia użyto określenia "przedsiębiorstwo", oznacza ono jednostki wymienione w ust. 1.
§  2.
1.
Branżowe plany kont dla poszczególnych grup przedsiębiorstw opracowane powinny być na podstawie ramowego planu kont właściwego dla działu gospodarki narodowej, do którego zalicza się daną grupą przedsiębiorstw.
2.
Branżowy plan kont powinien składać się z:
1)
wykazu kont syntetycznych i analitycznych, niezbędnych w danym przedsiębiorstwie lub grupie przedsiębiorstw prowadzących jednakową lub podobną działalność gospodarczą dla ewidencji i kontroli ogółu środków, źródeł ich finansowania i procesów gospodarczych, stanowiących przedmiot ewidencji księgowej zgodnie z ich treścią ekonomiczną, zasadami systemu finansowego, potrzebami sprawozdawczości z wykonania planów gospodarczych i potrzebami ochrony mienia społecznego,
2)
szczegółowe zasady funkcjonowania kont zawartych w wykazie, o którym mowa w pkt 1,
3) 1
(skreślony.
§  3.
1.
Podstawę do opracowania branżowych planów kont stanowią następujące ramowe plany kont:
1)
ramowy plan kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw przemysłu średniego i wielkiego,
2)
ramowy plan kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego,
3)
ramowy plan kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw handlu wewnętrznego,
4)
ramowy plan kont dla działających według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych gospodarstw rolnych,
5)
ramowy plan kont dla państwowych przedsiębiorstw transportu i łączności,
6)
ramowy plan kont dla przedsiębiorstw handlu zagranicznego,
7)
ramowy plan kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego średnich i dużych spółdzielczych przedsiębiorstw handlowych, przemysłowych i usługowych,
8)
ramowy plan kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego państwowych przedsiębiorstw przemysłu drobnego,
9)
ramowy plan kont dla działających według zasad rozrachunku gospodarczego terenowych przedsiębiorstw budowlanych,
10)
ramowy plan kont dla prowadzonych według zasad rozrachunku gospodarczego małych spółdzielczych przedsiębiorstw przemysłowych, handlowych i usługowych.
2.
Określenie w przypadkach wątpliwych, który z ramowych planów kont ma służyć za podstawę opracowania branżowego planu kont dla danego przedsiębiorstwa lub grupy przedsiębiorstw, należy do kompetencji właściwego ministerstwa lub urzędu centralnego działającego w porozumieniu z Ministerstwem Finansów.
3. 2
W uzasadnionych przypadkach właściwe ministerstwa (urzędy centralne) mogą, działając w porozumienia z Ministerstwem Finansów, ustalać branżowe plany kont bez zachowania warunku przewidzianego w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Do opracowania branżowych planów kont obowiązane są centralne zarządy, zarządy central handlowych i jednostki równorzędne podległe bezpośrednio właściwemu ministrowi (kierownikowi urzędu centralnego).
2.
Właściwe ministerstwo (urząd centralny) może zlecić opracowanie branżowych planów kont innym jednostkom niż wymienione w ust. 1.
§  5.
1.
Opracowany i ostatecznie uzgodniony w ramach danego ministerstwa (urzędu centralnego) branżowy plan kont powinien być złożony w 2 egzemplarzach w Ministerstwie Finansów, które w ciągu 30 dni od daty złożenia może zgłosić uwagi lub zlecić wprowadzenie w nim zmian.
2.
Branżowy plan kont powinien być zatwierdzony przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
§  6. 3
1.
Zmiany w branżowych planach kont w części wymienionej w § 2 ust. 2 dokonuje się w trybie określonym w § 5.
2.
Zmiany, o których mowa w ust. 1, wprowadza się również na wniosek Ministerstwa Finansów.
§  7.
1. 4
W zakresie zagadnień wymienionych w § 2 ust. 2 pkt 2 a nie unormowanych przepisami obowiązujących branżowych planów kont, przedsiębiorstwa obowiązane są przestrzegać następujących zasad:
1)
brak przepisów nie może spowodować opóźnień w bieżącym prowadzeniu księgowości, a tym samym nie może spowodować opóźnień w sporządzaniu sprawozdań finansowych,
2)
celem zrealizowania zasady podanej w pkt 1 przedsiębiorstwa powinny rozwiązywać zagadnienia nie unormowane zgodnie z zasadami przyjętymi w nauce księgowości,
3)
rozwiązania, o których mowa w pkt 2 powinny być podane do wiadomości jednostki nadrzędnej przedsiębiorstwa w ciągu 7 dni od daty zastosowania.
2.
Jednostki nadrzędne powinny nadesłane im do wiadomości zawiadomienie o zastosowanych rozwiązaniach (ust. 1 pkt 3) rozpatrzyć w ciągu 3 dni od daty otrzymania i w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości wydać przedsiębiorstwu stosowne polecenia. W przypadku gdy jednostka nadrzędna posiada wątpliwości co do słuszności rozwiązań przyjętych przez przedsiębiorstwo, obowiązana jest przedstawić je do rozpatrzenia jednostce hierarchicznie nadrzędnej (w zasadzie departamentowi księgowości właściwego ministerstwa - urzędu centralnego). W przypadkach szczególnie wątpliwych, w przypadkach spornych oraz we wszystkich przypadkach stanowiących precedens i wymagających urzędowej wykładni ostateczną decyzję co do sposobu prawidłowego rozwiązania wyda Ministerstwo Finansów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 maja 1957 r. (M.P.57.47.290) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 czerwca 1957 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 18 grudnia 1956 r. (M.P.56.105.1219) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
3 § 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 18 grudnia 1956 r. (M.P.56.105.1219) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 maja 1957 r. (M.P.57.47.290) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 czerwca 1957 r.

4 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 21 maja 1957 r. (M.P.57.47.290) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 czerwca 1957 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-67.851

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Branżowe plany kont.
Data aktu: 08/06/1954
Data ogłoszenia: 19/07/1954
Data wejścia w życie: 19/07/1954