Przekazanie Ministrowi Górnictwa uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 28 maja 1954 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Górnictwa uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów, należy przez to rozumieć uchwałę nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytwarzane przez przemysł wielki i średni oraz opłat za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
§  2.
1.
Przekazuje się Ministrowi Górnictwa uprawnienia do ustalania cen zbytu niżej wymienionych artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Górnictwa, jeżeli na artykuły te nie zostały ustalone ceny obowiązujące wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego), a mianowicie:
1)
maszyn górniczych,
2)
materiałów podsadzkowych,
3)
wyrobów betonowych specjalnych o profilu nie znormalizowanym,
4)
wyrobów drzewnych (drewno kopalniane i wyroby toczne przeznaczone dla potrzeb resortu) z wyjątkiem tarcicy liściastej i iglastej,
5)
gryzerów nowych i regenerowanych,
6)
półproduktów w obrocie międzyrafineryjnym.
2.
Ceny artykułów, o których mowa w ust. 1, z wyjątkiem artykułów sprzedawanych wyłącznie w ramach resortu, ustalane będą w porozumieniu z ministrami, którym podlegają odbiorcy. W razie nieosiągnięcia porozumienia cenę ustala Państwowa Komisja Planowania Gospodarczego.
§  3.
1.
Ceny zbytu artykułów określonych w § 2 ustalane będą zgodnie z przepisami §§ 2-4 uchwały Rady Ministrów.
2.
W przypadkach ustalenia cen nowowytwarzanych (wytwarzanych po raz pierwszy) artykułów wyłącznie w oparciu o koszt własny (§2 uchwały Rady Ministrów) Minister Górnictwa po upływie kwartału a przed upływem 7 miesięcy od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny przeprowadzi rewizję tych cen w oparciu o kalkulację wynikową.
§  4.
1.
Przekazuje się Ministrowi Górnictwa uprawnienia do ustalania cen robót (usług) o charakterze przemysłowym, wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa.
2.
Ceny robót, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami § 7 uchwały Rady Ministrów.
§  5.
Zobowiązuje się Ministra Górnictwa:
1)
do ustalenia w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. wykazu rodzajów robót (usług) o charakterze przemysłowym (§4), na które mają być stosowane ceny jednolite;
2)
do ustalenia w terminie do dnia 30 września 1954 r. cen jednolitych robót o charakterze przemysłowym oraz bieżącego ich uzupełniania.
§  6.
Minister Górnictwa wyda w terminie do dnia 31 lipca 1954 r. w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zarządzenie ustalające szczegółowy tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie cen, o których mowa w §§ 2, 3 i 5 (tryb składania wniosków o ustalenie ceny, ich rozpatrywania oraz uzgadniania wraz z wzorami kalkulacji, wniosku i decyzji o ustaleniu ceny).
§  7.
Odpisy decyzji o ustaleniu cen, o których mowa w § 2, należy bieżąco przesyłać Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen). W odpisach decyzji o ustaleniu cen należy podać kryteria, na podstawie których ustalone zostały ceny (na podstawie kosztu własnego, w relacji do cen innych artykułów lub na podstawie kryteriów wymienionych w § 4 uchwały Rady Ministrów).
§  8.
Ministerstwo Górnictwa prowadzić będzie rejestr ustalonych cen, o których mowa w § 2, ze wskazaniem dokładnego określenia nazwy artykułu, nazwy wytwórcy, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny, określenia ceny jednostkowej i daty, od jakiej cena obowiązuje.
§  9.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 30 września 1953 r. w sprawie przekazania właściwym ministrom uprawnień do ustalania cen produktów nietypowych i opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami) wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1311).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-65.839

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie Ministrowi Górnictwa uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.
Data aktu: 28/05/1954
Data ogłoszenia: 14/07/1954
Data wejścia w życie: 14/07/1954