Wprowadzenie w 1954 r. prawidłowych podstaw rozliczeń w budownictwie.

UCHWAŁA NR 415
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 7 lipca 1954 r.
w sprawie wprowadzenia w 1954 r. prawidłowych podstaw rozliczeń w budownictwie.

Realizacja postanowień uchwały nr 202 Prezydium Rządu z dnia 18 maja 1954 r. w sprawie usprawnienia prac w zakresie sporządzania dokumentacji kosztorysowej oraz uchwały nr 401 Rady Ministrów z dnia 22 czerwca 1954 r. w sprawie zasad ustalania cen jednostkowych na roboty budowlano-montażowe, na które nie ma opracowanych kosztorysów całkowitych lub częściowych (Monitor Polski Nr A-61, poz. 809), umożliwi polepszenie podstaw rozliczeń w budownictwie przez usunięcie z nich elementów szacunku.
W celu wprowadzenia w sposób planowy prawidłowego systemu rozliczeń wszystkich budów bez zakłóceń postępu robót oraz finansowania budownictwa - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) nadzorujących inwestorów i innych zleceniodawców robót budowlano-montażowych oraz ministrów nadzorujących przedsiębiorstwa budowlano-montażowe do zapewnienia dla wszystkich budów od dnia 1 sierpnia 1954 r. niezbędnych podstaw do prawidłowych rozliczeń robót budowlano-montażowych w postaci: kosztorysów, kosztorysów częściowych lub wykazów uzgodnionych między inwestorem a wykonawcą cen jednostkowych.
§  2.
W przypadku niemożności stworzenia na niektórych budowach właściwych podstaw do rozliczeń, o których mowa w § 1, upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) nadzorujących inwestorów i innych zleceniodawców robót do udzielania indywidualnych zezwoleń na rozliczanie robót budowlano-montażowych na poszczególnych obiektach w oparciu o umowne kosztorysy uproszczone (tabele scalonych elementów budowy) w trybie uchwały nr 17 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad rozliczeń za roboty budowlano-montażowe i prace projektowe w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-6, poz. 59 i Nr A-106, poz. 1642). W zezwoleniu należy określić zakres robót, których zezwolenie dotyczy, oraz termin, do którego należy stworzyć podstawy do prawidłowych rozliczeń (§1). Termin ten nie może przekraczać dnia 30 września 1954 r.
§  3.
Dalsze przedłużenie terminu ustalonego w § 2 może nastąpić przez właściwego wiceprezesa Rady Ministrów.
§  4.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów i zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  5.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 30 czerwca 1954 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024