Warunki wypłaty premii za wykonanie planów produkcyjnych.

UCHWAŁA NR 356
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 maja 1954 r.
o warunkach wypłaty premii za wykonanie plenów produkcyjnych.

§  1.
1.
Wypłata premii należnej pracownikom inżynieryjno-technicznym i administracyjnym, zatrudnionym w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych, z tytułu wykonania i przekroczenia:
1)
planu produkcji, usług lub obrotu,
2)
planu inwestycyjnego - w odniesieniu do pracowników służb inwestycyjnych,
3)
planu wydajności

może być dokonywana na podstawie obowiązujących regulaminów premiowania, w ramach zatwierdzonego na dany miesiąc planu funduszu płac, skorygowanego stosownie do obowiązujących przepisów o bankowej kontroli funduszu płac (uchwała nr 53 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie wzmocnienia kontroli funduszu piać w gospodarce socjalistycznej - Monitor Polski Nr A-15, poz. 210 - i uchwała nr 54 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. w sprawie zasad bankowej kontroli płac w państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstwach przemysłowych, handlowych i usługowych na rozrachunku gospodarczym - Monitor Polski z 1953 r. Nr A-15, poz. 211, Nr A-33, poz. 431, Nr A-72, poz. 867 i Nr A-110, poz. 1492 oraz z 1954 r. Nr A-36, poz. 499). Zasady ustalone dla przedsiębiorstw należy stosować również w odniesieniu do zakładów pracy, które zgodnie z obowiązującymi przepisami o bankowej kontroli funduszu płac przedkładają bezpośrednio w banku finansującym zapotrzebowanie na środki płatnicze, przeznaczone na wypłatę wynagrodzeń pracownikom.

2.
Wypłata premii kwartalnej nie może spowodować przekroczenia skorygowanego funduszu płac za cały kwartał, za który premia przysługuje.
3.
Wypłata premii, określonej w ust. 1, może nastąpić po zarezerwowaniu środków na wypłatę należności z tytułu:
1)
płac robotników,
2)
stałych elementów wynagrodzenia pracowników inżynieryjno technicznych, administracyjnych, finansowo księgowych i inwestycyjnych.
4.
W przedsiębiorstwach, w których plany funduszu płac nie uwzględniają podziału na fundusz płac dla poszczególnych grup pracowników, właściwi ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) wydadzą zarządzenia ustalające sposób zarezerwowania środków na wypłatę należności, o których mowa w ust. 3.
5.
Należności z tytułu premii określonych w ust. 1, wstrzymane na skutek przekroczenia skorygowanego funduszu płac, nie mogą być wypłacane z oszczędności funduszu płac, osiągniętych w następnych mięsiwach.
§  2.
W przypadkach gdy kwota przeznaczona do wypłaty premii, ustalona zgodnie z § 1, nie wystarcza na wypłatę premii w pełnej wysokości, przewidzianej w danych warunkach regulaminem premiowania, wówczas dyrektor przedsiębiorstwa zawiadamia o tym dyrektora jednostki bezpośrednio nadrzędnej. Dyrektor jednostki bezpośrednio nadrzędnej określa wysokość premii dla dyrektora i jego zastępców, a dyrektor przedsiębiorstwa dla pracowników przedsiębiorstwa (zakładu pracy). Łączna wysokość wyznaczonej premii nie może przekraczać kwoty obliczonej zgodnie z § 1.
§  3.
Wypłaty premii przysługującej pracownikom na podstawie obowiązujących regulaminów premiowania z tytułu:
1)
oszczędności w zużyciu materiałów i paliwa,
2)
przekroczenia zaplanowanych wskaźników jakości i obniżki kosztów własnych

usprawiedliwiają wypłaty ponad zatwierdzony i skorygowany fundusz płac na dany miesiąc i nie mogą spowodować wstrzymania przez banki wypłaty środków na płace.

§  4.
W wyjątkowych przypadkach, kiedy względne przekroczenie funduszu płac przy wykonaniu lub przekroczeniu planu produkcji (obrotu, usług) nastąpiło z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa, które nie miało wpływu na usunięcie tych przyczyn, lub jeśli to przekroczenie funduszu płac zapobiegło powstaniu znaczniejszych strat dla gospodarki narodowej, minister (kierownik centralnego urzędu) może zezwolić na wypłatę premii określonej w § 1 ust. 1, jednak w wysokości niewyższej od premii, jaka by przysługiwała zgodnie z obowiązującymi regulaminami premiowania za wykonanie planu produkcji (obrotu, usług) w wysokości skutkującej wypłatę premii. Przekroczenia te uznaje się za usprawiedliwione.
§  5.
1.
Minister Energetyki może zezwolić na wypłatę premii przewidzianej w obowiązujących regulaminach premiowania za wykonanie planu produkcji pracownikom zakładów wytwarzających energię elektryczną, jeżeli niewykonanie planu produkcji mierzonej w kWh było wynikiem decyzji organów Państwowej Dyspozycji Mocy, ograniczającej pobór mocy elektrycznej z danego zakładu. Wypłata premii w takich przypadkach nie może spowodować przekroczenia zatwierdzonego na dany miesiąc planu funduszu płac.
2.
Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, przysługują również ministrom sprawującym nadzór nad zakładami przemysłowymi wytwarzającymi energię elektryczną.
§  6.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów może na wniosek właściwego ministra zezwolić - jeżeli to jest uzasadnione wyjątkowymi okolicznościami, a w szczególności progresywnym systemem płac, obowiązującym w przeważającej części w danej gałęzi gospodarki - na inny od określonego uchwałami nr 53 i 54 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1953 r. sposób korygowania funduszu płac w zależności od wykonania planów produkcji (obrotu, usług).
§  7.
Przepisy uchwały obowiązują poczynając od wypłaty premii za miesiąc wrzesień 1954 r., o czym należy zawiadomić pracowników przedsiębiorstw w terminie do dnia 1 sierpnia 1954 r.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Ministrowi Finansów oraz właściwym ministrom (kierownikom urzędów centralnych).
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024