Zasady obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: HANDLU WEWNĘTRZNEGO, GÓRNICTWA, LEŚNICTWA, PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA, PRZEMYSŁU LEKKIEGO, PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO, SKUPU ORAZ ZDROWIA
z dnia 8 marca 1954 r.
w sprawie zasad obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

W związku z § 7 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) zarządca się co następuje:
§  1.
Obroty magazynowe organizacji handlowych działających w dziedzinie handlu wewnętrznego powinny być w miarę możności zastąpione obrotami przez tranzyt organizowany. Przy dokonywaniu tego rodzaju obrotu należy stosować zasady zawarte w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) oraz w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
W szczególności tranzyt organizowany, powinien być stosowany w następujących przypadkach:
1)
gdy przedsiębiorstwo handlu detalicznego może odbierać towar w ładunkach pełnowagonowych lub w ładunkach odpowiadających przeciętnym normom jednorazowej wysyłki danego towaru, stosowanym dotychczas dla hurtu;
2)
gdy dostawy na rzecz kilku przedsiębiorstw handlu detalicznego położonych w jednej miejscowości mogą być objęte wspólną przesyłką o rozmiarze określonym w pkt 1;
3)
gdy warunki komunikacyjne i inne są dla dostaw tranzytowych korzystniejsze niż przy odbiorze z hurtowni, w szczególności gdy zakład wytwórczy położony jest w tej samej miejscowości bądź bliżej niż hurtownia, oraz
4)
przy dostawach, towarów:
a)
o niezłożonym asortymencie (jednorodzajowych) i stosunkowo ciężkich (np. cukier, sól itp.),
b)
łatwo psujących się i wymagających szybkiej realizacji dostaw,
c)
sezonowych, gdy zachodzi konieczność szybkiej realizacji dostaw,
d)
złożonych, wysyłanych w pełnym asortymencie.
2.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o zakładzie wytwórczym lub dostawcach, rozumie się przez to również punkt skupu.
§  3.
Przy stosowaniu tranzytu organizowanego należy przestrzegać następujących zasad:
1)
oszczędność na transporcie nie może być pochłonięta przez zwiększenie kosztów magazynowania i zamrożenia środków obrotowych u odbiorców towarów;
2)
przebieg towarów powinien odbywać się najkrótsza, drogą;
3)
rodzaje i środki transportu powinny być racjonalnie wykorzystane.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego powinny w zapotrzebowaniach, składanych do hurtowni, wyodrębnić rodzaje i ilości artykułów, których dostawy będą realizowane tranzytem organizowanym, oraz podać szczegółowy harmonogram tych dostaw z wymienieniem poszczególnych punktów odbioru, stacji kolejowych i bocznic, a także pełne brzmienie rachunku bankowego.
2.
Hurtownie powinny uzgodnić z dostawcami listy towarów, które mają być przesłane tranzytem organizowanym, oraz minimalny stosunek procentowy obrotów tranzytem organizowanym do ogólnych obrotów danym towarem.
§  5.
Harmonogramy, o których mowa w § 4, hurtownie uzgodnią z dostawcami wysyłającymi towary tranzytem organizowanym. Uzgodnione harmonogramy hurtownie podadzą do wiadomości właściwemu przedsiębiorstwu handlu detalicznego najpóźniej ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym mają nastąpić dostawy tranzytem organizowanym.
§  6.
Zakład wytwórczy obowiązany jest ściśle przestrzegać terminów ustalonych w harmonogramie dostaw. W przypadku niemożności dotrzymania terminu zakład wytwórczy obowiązany jest zawiadomić o tym przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz uzgodnić z nim i z właściwą hurtownią nowy termin dostawy. Przez termin dostawy, podany w harmonogramie, rozumie się datę nadania przesyłki.
§  7.
Przy przesyłkach dokonywanych koleją zakład wytwórczy powinien niezwłocznie awizować przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz hurtownię organizującą tranzyt o dokonanej wysyłce towaru.
§  8.
W przypadku nieotrzymania awiza (§ 7) lub nienadejścia w terminie towaru przedsiębiorstwo handlu detalicznego obowiązane jest niezwłocznie reklamować w zakładzie wytwórczym i zawiadomić o tym hurtownię.
§  9.
1.
Do obowiązków hurtowni należy czuwanie nad prawidłowym przebiegiem dostaw tranzytem organizowanym, w szczególności interweniowanie w sprawie nieterminowych wysyłek, niewłaściwego fakturowania i nieawizowania dostaw.
2.
Nieterminowa wysyłka artykułów przez zakład wytwórczy nie może spowodować przerwy w zaopatrzeniu przedsiębiorstwa handlu detalicznego. W przypadku nienadesłania artykułów tranzytem organizowanym w terminie ustalonym w harmonogramie dostaw hurtownia umożliwi zaopatrzenie przedsiębiorstwa handlu detalicznego w towar z posiadanych zapasów magazynowych.
§  10.
Zakłady wytwórcze, hurtownie organizujące tranzyt oraz przedsiębiorstwa handlu detalicznego obowiązane są do prowadzenia ewidencji obrotów tranzytowych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024