Opłaty za przemiał gospodarczy zbóż oraz ceny za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy i wpłat na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.

UCHWAŁA NR 283
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1954 r.
w sprawie opłat za przemiał gospodarczy zbóż oraz cen za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy i wpłat na rzecz funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.

Na podstawie art. 1 pkt 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz w związku z § 2 pkt 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie artykułów i usług, których ceny, opłaty lub stawki taryfowe albo wytyczne dla ich ustalenia określa Rada Ministrów (Dz. U. Nr 31, poz. 125), Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Opłaty za przemiał gospodarczy zbóż pobiera się w gotówce lub w naturze.
§  2.
1.
Do uiszczania opłat za przemiał gospodarczy w gotówce uprawnieni są:
a)
gospodarstwa otrzymujące zboże w ramach planów gospodarczych na zlecenie "Polskich Zakładów Zbożowych" (PZZ),
b)
gospodarstwa pomocnicze szpitali, sanatoriów, prewentoriów, uzdrowisk, szkół państwowych, instytucji naukowych, oddziałów zaopatrzenia robotniczego oraz zakładów opiekuńczych i wychowawczych,
c)
państwowe gospodarstwa rolne, przerabiające zboże na paszę dla własnego pogłowia zwierzęcego,
d)
pracownicy państwowych gospodarstw rolnych, którzy zgodnie z obowiązującymi przepisami nabyli zboże w miejscu pracy,
e)
w powiatach, w których zniesiono miarki i odsypy:

– gospodarstwa rolne, które obowiązek dostaw zbóż wykonały w całości,

– gospodarstwa rolne zwolnione od obowiązkowych dostaw zbóż,

– gospodarstwa rolne nie podlegające obowiązkowi dostaw zbóż.

2.
Gospodarstwa i osoby, wymienione w ust. 1, mogą uiścić opłaty za przemiał zbóż także w naturze.
3.
Tryb i warunki uiszczania opłat w gotówce określi Minister Skupu.
§  3.
Opłaty za przemiał zboża zlecony przez jednostki kierowane i nadzorowane przez Centralny Zarząd Przemysłu Młynarskiego wolno pobierać tylko w gotówce.
§  4.
1.
Opłaty w gotówce za 100 kg zboża dostarczonego do przemiału gospodarczego wynoszą:
a)
przy przemiale żyta na mąkę 60% 16,50 zł
b)
przy przemiale żyta na mąkę 82% 15,- zł
c)
przy przemiale żyta na mąkę 97,5% 12,75 zł
d)
przy przemiale pszenicy na mąkę 50% 22,- zł
e)
przy przemiale pszenicy na mąkę 72% 18,- zł
f)
przy przemiale pszenicy na mąkę 97,5% 15,75 zł
g)
przy przemiale jęczmienia lub innych zbóż na mąkę 67% 15,- zł
h)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 46% 21,- zł
i)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 63% 16,50 zł
j)
przy przerobie gryki na kaszę nie prażoną 15,- zł
k)
przy przerobie gryki na kaszę prażoną 16,50 zł
l)
przy przerobie prosa na kaszę 15,- zł
ł)
przy śrutowaniu żyta, jęczmienia lub innych ziarn 6,75 zł
2.
Za zboże dostarczone do przemiału w rozumieniu ust. 1 uważa się ilość zboża, która pozostaje po odliczeniu ilości zboża odstąpionej na rzecz Państwa (odsypów).
§  5.
1.
Opłaty za przemiał zboża zlecony przez jednostki kierowane i nadzorowane przez Centralny Zarząd Przemysłu Młynarskiego (§ 3) wynoszą różnicę pomiędzy opłatami, o których mowa w § 4, a częścią tych opłat, przypadającą na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.
2.
Koszty dostawy zboża i odbioru produktów przemiału, o których mowa w ust. 1, określa w ramach obowiązujących przepisów umowa stron.
§  6.
Gospodarstwa i osoby nie wymienione w § 2 uiszczają opłaty za przemiał gospodarczy wyłącznie w naturze.
§  7.
1.
Opłaty w naturze za przemiał gospodarczy zbóż wynoszą:
a)
przy przemiale żyta na mąkę 60% - 14% żyta,
b)
przy przemiale żyta na mąkę 82% - 12,5% żyta,
c)
przy przemiale żyta na mąkę 97,5% - 10,5% żyta,
d)
przy przemiale pszenicy na mąkę 50% - 11% pszenicy,
e)
przy przemiale pszenicy na mąkę 72% - 9% pszenicy,
f)
przy przemiale pszenicy na mąkę 97,5% - 8% pszenicy,
g)
przy przemiale jęczmienia lub innych zbóż na mąkę 6-7% - 12% odpowiedniego zboża,
h)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 46% - 16% jęczmienia,
i)
przy przerobie jęczmienia na kaszę 63% - 12,5% jęczmienia,
j)
przy przerobie gryki na kaszę nie prażoną - 7% gryki,
k)
przy przerobie gryki na kaszę prażoną - 7,5% gryki,
l)
przy przerobie prosa na kaszę - 0,5% prosa,
ł)
przy śrutowaniu żyta, jęczmienia lub innych zbóż - 7% odpowiedniego zboża,

dostarczonych do przemiału.

2.
Za zboże dostarczone do przemiału w rozumieniu ust. 1 uważa się ilość zboża, która pozostaje po odliczeniu ilości zboża odstąpionej na rzecz Państwa (odsypów).
3.
Opłaty w naturze za przemiał zboża należy pobierać w tym zbożu, które zostało dostarczone do przemiału, z wyjątkiem przypadków określonych w ust. 4.
4.
W razie dostarczenia do przemiału gospodarczego zboża pośledniego lub stęchłego opłatę za przemiał pobiera się w zbożu normalnej jakości.
§  8.
Zezwala się punktom wymiany zboża na produkty przemiału, położonym w promieniu powyżej 7 km od młyna, na pobieranie oprócz opłat ustalonych za przemiał - dodatkowych opłat w wysokości 6 zł przy wymianie 100 kg zbóż.
§  9.
Jednostki dokonujące gospodarczego przemiału zbóż obowiązane są przekazywać zboże pobrane tytułem opłat w naturze oraz wygospodarowane do punktów odbioru zboża.
§  10.
Punkty odbioru zboża obowiązane są wypłacić dostawcy należność za zboże, o którym mowa w § 9, według następujących cen za 100 kg:
a)
żyta 120 zł
b)
pszenicy standardu I 200 zł
c)
pszenicy standardu II 175 zł
d)
pszenicy standardu III 150 zł
e)
pszenicy czerwono-szklistej 215 zł
f)
jęczmienia standardu I 130 zł
g)
jęczmienia standardu II 105 zł
h)
owsa standardu I 110 zł
i)
owsa standardu II 95 zł
j)
mieszanki kłosowej lub kłosowo-strączkowej 96 zł
k)
gryki 220 zł
l)
prosa 180 zł
§  11.
Jednostki przyjmujące zboże odstąpione na rzecz Państwa (odsypy) wypłacają należność za to zboże obliczoną według cen ustalonych dla obowiązkowych dostaw zbóż.
§  12.
Punkty odbioru zboża obowiązane są wypłacić dostawcy należność za zboże, pochodzące z odsypów (§ 11), obliczoną według cen ustalonych dla obowiązkowych dostaw zbóż.
§  13.
Tracą moc:
1)
uchwała nr 596 Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 1953 r. w sprawie skupu zbóż z dostaw ponadobowiązkowych i cen za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy (miarki) i wpłat na Fundusz Remontów Młynów Gospodarczych,
2)
przepisy rozporządzenia Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 30 listopada 1950 r. w sprawie przemiału zbóż (Dz. U. z 1951 r. Nr 2, poz. 16 i z 1952 r. Nr 23, poz. 153) w części dotyczącej opłat za przemiał zlecony,
3)
zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 19 września 1951 r. w sprawie wysokości opłat za przemiał gospodarczy oraz w sprawie wpłat na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-89, poz. 1228, Nr A-98, poz. 1341, z 1952 r. Nr A-38, poz. 560 i Nr A-85, poz. 1347),
4)
zarządzenie nr XXIII Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 3 stycznia 1953 r. w sprawie wysokości opłat za przemiał gospodarczy.
§  14.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Skupu.
§  15.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1954 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-56.761

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Opłaty za przemiał gospodarczy zbóż oraz ceny za zboże, pochodzące z tytułu opłat za przemiał gospodarczy i wpłat na rzecz Funduszu Remontów Młynów Gospodarczych.
Data aktu: 18/05/1954
Data ogłoszenia: 12/06/1954
Data wejścia w życie: 01/07/1954