Zastępstwo sądowe i obsługa prawna terenowych organów władzy państwowej.

UCHWAŁA NR 294
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1954 r.
w sprawie zastępstwa sądowego i obsługi prawnej terenowych organów władzy państwowej.

Na podstawie art. 20 i art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. Nr 14, poz. 130) w związku z dekretem z dnia 2 czerwca 1954 r. o zastępstwie sądowym władz, urzędów, instytucji i przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. Nr 25, poz. 93) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Znosi się wydziały prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  2.
1.
Sprawy zastępstwa terenowych organów władcy państwowej przed sądami w sporach cywilnych przechodzą do zakresu działania właściwych ze względu na przedmiot sporu wydziałów (oddziałów, referatów, biur, zarządów) prezydiów rad narodowych.
2.
Prezydium rady narodowej może za zgodą Szefa Urzędu Rady Ministrów zatrudnić w niektórych wydziałach (zarządach) radcę do spraw zastępstwa sądowego. Do czasu ustalenia zasad ryczałtowych wynagrodzeń radców do spraw zastępstwa sądowego w trybie odrębnych przepisów wysokość tych wynagrodzeń określi Prezes Państwowej Komisji Etatów.
3.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może zarządzić objęcie sprawy zastępstwa sądowego prezydiów rad narodowych niższego stopnia przez właściwe wydziały prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  3.
Sprawy administracji dziennika urzędowego wojewódzkiej rady narodowej przechodzą do zakresu działania wydziałów ogólno-gospodarczych prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  4.
Tworzy się stanowiska radcy prawnego i zastępcy radcy prawnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
W sprawach obsadzania oraz zmiany na stanowisku radcy prawnego i zastępcy radcy prawnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej, jak również w sprawach awansowania, rozwiązywania stosunku służbowego oraz przenoszenia mają zastosowanie odpowiednie przepisy dotyczące kierowników wydziałów organizacyjnych prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  6.
Do zakresu działania radcy prawnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej należy:
1)
obsługa prawna wojewódzkiej rady narodowej i jej prezydium,
2)
redagowanie dziennika urzędowego wojewódzkiej rady narodowej.
§  7.
W § 22 ust. 1 lit. a) uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 2 w sprawie składu, podziału pracy i trybu działania prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 654 z późniejszymi zmianami) skreśla się wyrazy "i prawnego".
§  8.
W § 1 ust. 1 uchwały Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 3 w sprawie tworzenia wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-57, poz. 655 z późniejszymi zmianami) po wyrazach "referat turystyki" dodaje się wyrazy "stanowisko pracy radcy prawnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej".
§  9.
W § 1 w rubrykach "Wydział" i "Zakres praw" uchwały Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 1950 r. - Instrukcja nr 8 w sprawie organizacji wewnętrznej i etatów wydziałów prezydiów rad narodowych (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-8, poz. 76 z późniejszymi zmianami) skreśla się pkt 20.
§  10.
Traci moc uchwała nr 421 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1951 r. - Instrukcja nr 16 w sprawie utworzenia, organizacji wewnętrznej oraz trybu funkcjonowania wydziałów i referatów prawnych prezydiów rad narodowych (Monitor Polski Nr A-56, poz. 736).
§  11.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Etatów do wydania w terminie do dnia 1 sierpnia 1954 r. zarządzenia w sprawie tymczasowej tabeli stanowisk oraz dodatków funkcyjnych dla radcy prawnego i zastępcy radcy prawnego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  12. 1
Przepisy niniejszej uchwały dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 30 września 1954 r., w zakresie zaś §§ 2 i 11 - od dnia 15 czerwca 1954 r.
1 § 12 zmieniony przez § 6 uchwały nr 423 z dnia 9 listopada 1957 r.w sprawie obsługi prawnej powiatowych rad narodowych oraz niektórych miejskich i dzielnicowych rad narodowych (M.P.57.88.522) z dniem 20 listopada 1957 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024