Zasady ustalania cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej.

UCHWAŁA NR 279
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 maja 1954 r.
w sprawie zasad ustalania cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczą cen zbytu artykułów przeznaczonych wyłącznie lub w przeważającej większości na cele zaopatrzeniowe i inwestycyjne, wytwarzanych przez:
1)
przedsiębiorstwa państwowe podległe:
a)
Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła,
b)
" Handlu Wewnętrznego,
c)
" Państwowych Gospodarstw Rolnych,
d)
" Pracy i Opieki Społecznej,
e)
" Finansów,
f)
" Oświaty,
g)
Prezesowi Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego,
h)
Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej,
i)
prezydiom rad narodowych jeżeli nad działalnością gospodarczą tych przedsiębiorstw zwierzchni nadzór wykonują ministrowie wymienieni pod literami a)-f);
2)
przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego, nad którymi zwierzchni nadzór sprawują ministrowie wymienieni w pkt 1 oraz Minister Transportu Drogowego i Lotniczego;
3)
przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Przedsiębiorstwa państwowe, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określone będą dalej zgodnie z instrukcją Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 78a w sprawie ogólnych zasad opracowania narodowego planu gospodarczego - jako przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego.
3.
Wykaz grup artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, o których mowa w ust. 1, ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
4.
Ceny zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, o których mowa w ust. 1, zwane będą dalej "cenami".
5.
Upoważnia się Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego do wyłączenia spod przepisów tej uchwały przedsiębiorstw podległych niektórym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) wymienionym w ust. 1 lub przez nich nadzorowanych, a także do rozciągnięcia przepisów uchwały na przedsiębiorstwa podległe innym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) lub przez nich nadzorowanych.
§  2.
1.
Ceny artykułów ustalone dla przedsiębiorstw przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego) obowiązują również dla takich samych artykułów, objętych dystrybucją centralną, produkowanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego z wyłączeniem przedsiębiorstw podległych prezydiom rad narodowych. Przez dystrybucję centralną rozumie się sprzedaż dokonywaną bezpośrednio przez państwowe centrale handlowe i centralne zarządy zbytu lub na ich zlecenie.
2.
W przypadkach gdy koszt własny artykułu produkowanego przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego odbiega znacznie od kosztu własnego przedsiębiorstw przemysłu kluczowego, ceny, o których mowa w ust. 1, ustalane będą na poziomie przeciętnych planowanych kosztów własnych:
1)
przedsiębiorstw przemysłu kluczowego i państwowego przemysłu drobnego - jeżeli udział przedsiębiorstw państwowego przemysłu drobnego w ogólnej produkcji danego artykułu wynosi powyżej 30%, a nie przekracza 50%,
2)
przedsiębiorstw państwowego przemysłu drobnego - jeżeli udział w ogólnej produkcji danego artykułu przekracza 50%, z dodaniem planowego zysku.

Za zysk planowy uważa się, zysk w wysokości nie przekraczającej 5% kosztów własnych.

3.
Ceny ustalone zgodnie z przepisem ust. 2 stają się obowiązujące dla przedsiębiorstw przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego).
§  3.
1.
Ceny zbytu artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, podległe ministrom i kierownikom urzędów centralnych, wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a)-h), które nie są produkowane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego:
1)
w przypadkach gdy artykuły te objęte są dystrybucją centralną dokonywaną przez państwowe centrale handlowe lub centralne zarządy zbytu - ustalane będą na poziomie przeciętnych planowanych kosztów własnych przedsiębiorstw podległych danemu ministerstwu z dodaniem planowego zysku w wysokości nie przekraczającej 5% kosztów własnych z uwzględnieniem relacji do cen artykułów podobnych lub zbliżonych,
2)
w przypadku gdy artykuły te nie są objęte dystrybucją centralną dokonywaną przez centrale handlowe lub centralne zarządy zbytu - ustalane będą na poziomie wynikającym z planowanego kosztu własnego danego przedsiębiorstwa z uwzględnieniem planowego zysku w wysokości nie przekraczającej 5% kosztów własnych.
2.
Na poszczególne artykuły lub grupy artykułów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, o zbliżonych kosztach własnych, wytwarzane przez dwa lub więcej przedsiębiorstw, mogą być wprowadzone ceny jednolite, obowiązujące przedsiębiorstwa podległe danemu ministrowi lub kierownikowi urzędu centralnego.
3.
W razie rozpoczęcia przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego produkcji artykułów, na które ustalone zostały już ceny zgodnie z przepisami ust. 1 pkt 1 i ust. 2, ceny te obowiązywać będą przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego, o ile koszt własny tych artykułów w przedsiębiorstwach przemysłu kluczowego nie odbiega od kosztu własnego w przedsiębiorstwach państwowego przemysłu drobnego. W przypadku różnicy kosztu własnego w przedsiębiorstwach państwowego przemysłu drobnego przepisy § 2 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
§  4.
1.
Ceny zbytu artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa podległe prezydiom rad narodowych i nadzorowane przez wojewódzkie zarządy przemysłu terenowego ustalone będą na poziomie wynikającym z przeciętnego planowanego kosztu własnego przedsiębiorstw podległych danemu wojewódzkiemu zarządowi przemysłu terenowego z dodaniem planowego zysku w wysokości nie przekraczającej 5% kosztów własnych.
2.
Ceny zbytu artykułów produkowanych przez inne przedsiębiorstwa przemysłu terenowego podległe prezydiom rad narodowych ustalane będą na poziomie wynikającym z planowanego kosztu własnego danego przedsiębiorstwa z dodaniem planowego zysku w wysokości nie przekraczającej 5% kosztów własnych.
3.
Na artykuły o zasadniczym znaczeniu dla gospodarki narodowej, produkowane wyłącznie przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego lub których produkcja przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego podległe prezydiom rad narodowych jest niezbędnym uzupełnieniem produkcji przemysłu kluczowego, mogą być wprowadzone ceny jednolite lub ceny równe cenom przemysłu kluczowego.
4.
Listę artykułów, o których mowa w ust. 3, ustala Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego na wniosek zainteresowanych ministrów. Ceny artykułów zamieszczonych na liście, produkowanych wyłącznie przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego, ustalane będą na zasadach określonych w § 3 ust. 1 pkt 1, a ceny artykułów produkowanych w uzupełnieniu, produkcji przemysłu kluczowego - w wysokości równej cenom przemysłu kluczowego.
§  5. 1
(uchylony).
§  6.
1.
Ceny artykułów wytwarzanych przez przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego ustalane będą w wysokości planowanego kosztu własnego spółdzielni produkującej dany artykuł z dodaniem planowego zysku w wysokości nie przekraczającej 5% kosztów własnych.
2.
Na poszczególne artykuły lub grupy artykułów produkowane przez dwie lub więcej spółdzielni o zbliżonych kosztach wytwarzania mogą być wprowadzone ceny jednolite dla wszystkich spółdzielni.
§  7.
1.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania w terminie do dnia 30 września 1954 r. cenników artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, wytwarzanych przez podległe przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, jak i do wydawania uzupełnień do tych cenników. Cenniki artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa przemysłu drobnego powinny obejmować ceny wszystkich wytwarzanych przez te przedsiębiorstwa artykułów, na które ustalone zostały ceny jednolite, nie wyłączając cen artykułów, na które obowiązują ceny przemysłu kluczowego.
2.
Właściwi ministrowie wydadzą również cenniki artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych produkowanych przez przemysł spółdzielczy w przypadkach stosowania lub ustalania cen, o których mowa w § 6.
3.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do ustalenia w terminie do dnia 31 grudnia 1954 r. cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez podległe przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego (§ 4 ust. 1), jak i do wydawania cenników obejmujących ceny tych artykułów i uzupełnień do tych cenników.
4.
Cenniki, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być przed ich wydaniem uzgodnione z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
§  8.
Ceny artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych produkowanych przez przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej ustala się na podstawie kosztów własnych z uwzględnieniem dopuszczalnego zysku. Wysokość dopuszczalnego zysku określi Minister Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  9.
1.
Obowiązujące w chwili wejścia w życie niniejszej uchwały ceny jednolite na artykuły, o których mowa w § 4 ust. 3 i 4, utrzymuje się w mocy do dnia 31 grudnia 1954 r.
2.
Zmiany cen artykułów produkcji przemysłu kluczowego stosowane być powinny również do artykułów produkowanych przez przedsiębiorstwa przemysłu terenowego, na które obowiązują w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały ceny przemysłu kluczowego.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz zainteresowanym ministrom i kierownikom urzędów centralnych.
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1954 r.
1 § 5 uchylony przez § 19 pkt 2 uchwały nr 72 z dnia 5 lutego 1963 r. (M.P.63.17.96) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 4 marca 1963 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-52.695

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady ustalania cen artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa przemysłu spółdzielczego oraz przedsiębiorstwa gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 18/05/1954
Data ogłoszenia: 03/06/1954
Data wejścia w życie: 03/06/1954, 01/01/1954