Gospodarka remontowa w budownictwie.

UCHWAŁA NR 97
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 lutego 1954 r.
w sprawie gospodarki remontowej w budownictwie.

W celu stworzenia niezbędnych warunków dla uporządkowania gospodarki remontowej w budownictwie w oparciu o system planowo-zapobiegawczych remontów Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
Gospodarka remontowa w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych zostanie uporządkowana zgodnie z uchwałą nr 126 Prezydium Rządu z dnia 14 lutego 1953 r. w sprawie gospodarki remontowej w wielkim i średnim przemyśle (Monitor Polski Nr A-19, poz. 253), zwana dalej "uchwałą nr 126", ze zmianami wynikającymi z niniejszej uchwały.
§  2.
1.
Wydanie przez zainteresowanych ministrów zarządzeń, o których mowa w § 2 uchwały nr 126, nastąpi w terminie do dnia. 15 kwietnia 1954 r.
2.
Opracowanie instrukcji, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. b) uchwały nr 126, nastąpi w terminie do dnia 30 lipca 1954 r.
3.
Powołanie komisji technicznych, o których mowa w § 2 pkt 2 uchwały nr 126, nastąpi w terminie do dnia 15 maja 1954 r., zakończenie zaś prac tych komisji - w terminie do dnia 31 lipca 1954 r.
4.
Wydanie zarządzeń, o których mowa w § 6 ust. 1 uchwały nr 126, nastąpi w terminie do dnia 15 maja 1954 r.
§  3.
1.
W zakresie wykonawstwa remontowego nie stosuje się przepisów § 4 uchwały nr 126.
2.
Wykonawstwo remontów maszyn i urządzeń w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych realizowane będzie w oparciu o odpowiednio opracowany w resorcie system planowo-zapobiegawczych remontów zarówno w warsztatach remontowych przedsiębiorstw budowlano-montażowych, jak i w innych zakładach remontowych wyspecjalizowanych w wykonawstwie określonego typu remontu.
3.
Podziału zadań wykonawstwa remontowego między poszczególne jednostki podległe resortowi dokonuje się w oparciu o zasadę zapewnienia pełnego i ekonomicznego wykorzystania mocy zakładów i warsztatów remontowych oraz zapewnienia właściwej jakości wykonywanych remontów.
4.
W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych prowadzona będzie wszechstronna działalność profilaktyczna w zakresie konserwacji bieżących przeglądów i bieżących remontów maszyn i urządzeń.
5.
Zainteresowani ministrowie wydadzą w terminie do dnia 15 maja 1954 r. zarządzenia dotyczące prowadzenia działalności, o której mowa w ust. 4. W zarządzeniach tych należy uwzględnić w szczególności organizację brygad wyspecjalizowanych i ruchomych brygad remontowych.
§  4.
1.
W zakresie części zamiennych i materiałów dla remontów nie stosuje się przepisu § 8 uchwały nr 126.
2.
Dla usprawnienia gospodarki remontowej maszyn i sprzętu budowlanego w zakresie części zamiennych zostanie scentralizowane w resortach opracowanie dokumentacji dla części zamiennych do maszyn i sprzętu budowlanego typowego. Zainteresowane resorty obowiązane są uzgodnić projekty planów opracowania dokumentacji dla części zamiennych z Centralnym Zarządem Gospodarki Maszynami.
3.
Minister Budownictwa Przemysłowego oraz Minister Budownictwa Miast i Osiedli zapewnią w podległych im biurach konstrukcyjnych wzmocnienie składu komórek opracowujących dokumentację techniczną dla części zamiennych do maszyn budowlanych.
4.
Nakłada się na Centralny Zarząd Gospodarki Maszynami obowiązek koordynowania opracowania dokumentacji technicznej dla części zamiennych do maszyn budowlanych wykonywanych przez resorty.
5.
W celu podniesienia w poszczególnych resortach niezbędnego poziomu produkcji części zamiennych do maszyn budowlanych, jak również dla zapewnienia właściwego ustawienia tej produkcji według asortymentu i zagwarantowania właściwej jakości produkcji:
a)
należy wyodrębnić w resortach planowanie produkcji części zamiennych do typowych maszyn budowlanych z uwzględnieniem kooperacji międzyresortowej w zakresie poszczególnych asortymentów części zamiennych,
b)
Centralny Zarząd Gospodarki Maszynami powinien koordynować produkcję części zamiennych w zakresie ilości i asortymentu.
6.
W związku z ust. 5 właściwi ministrowie wydadzą zarządzenia zobowiązujące podległe im jednostki do uzgodnienia projektu planu produkcji części zamiennych do maszyn budowlanych w zakresie ilości i asortymentu z Centralnym Zarządem Gospodarki Maszynami. Zarządzenia te powinny również przewidywać środki zapewniające realizację planów produkcji części zamiennych z punktu widzenia zaopatrzenia w materiały, zapewnienia niezbędnej mocy produkcyjnej oraz wzmożenia dyscypliny w zakresie realizacji zadań produkcyjnych i właściwego wykorzystania według przeznaczenia środków przydzielonych dla produkcji części zamiennych.
§  5.
Minister Hutnictwa i Minister Przemysłu Maszynowego począwszy od 1954 r. przystąpią do produkcji półfabrykatów (odlewy, odkuwki, wyroby walcowane) dla produkcji części zamiennych do maszyn budowlanych zgodnie z bilansem zatwierdzonym przez Państwową Komisję Planowania Gospodarczego.
§  6.
1.
W zakresie dyscypliny remontowej nie stosuje się przepisów § 9 ust. 3 uchwały nr 126.
2.
Zmiany w zatwierdzonych planach remontów podstawowych maszyn mogą być dokonywane tylko w wyjątkowych przypadkach na wniosek centralnego zarządu za zgodą głównego mechanika ministerstwa.
§  7.
1.
Instrukcje resortowe w zakresie ruchu, obsługi, bezpieczeństwa pracy oraz konserwacji maszyn i urządzeń budowlanych powinny być ujednolicone.
2.
Centralny Zarząd Gospodarki Maszynami ustali w terminie do dnia 15 maja 1954 r. przy współudziale Instytutu Organizacji i Mechanizacji Budownictwa oraz Instytutu Drogownictwa, w oparciu o zebrane i przeanalizowane materiały dotyczące posiadanych przez resorty maszyn budowlanych według rodzajów, typów i ilości jednostek, jakie niezbędne instrukcje, w jakim terminie i przez jaką instytucję powinny być opracowane i wydane.
3.
Instrukcje techniczno-ruchowe (ust. 1) w zakresie maszyn typowych specjalnych i wszystkich nowowprowadzonych będą opracowywane przez Centralny Zarząd Gospodarki Maszynami, o ile obowiązujące przepisy w odniesieniu do maszyn wprowadzonych indywidualnie nie stanowią inaczej.
4.
W zakresie maszyn budowlanych według stanu na dzień 31 grudnia 1953 r., w odniesieniu do których instrukcje nie były wydane lub wydane instrukcje wymagają zmian bądź uzupełnień:
a)
Centralny Zarząd Gospodarki Maszynami wyda w terminie do dnia 1 września 1954 r. wszystkie niezbędne instrukcje techniczno-ruchowe w odniesieniu do maszyn importowanych, wchodzących w zakres gospodarki Centralnego Zarządu Gospodarki Maszynami,
b)
Ministerstwo Budownictwa Przemysłowego (Instytut Organizacji i Mechanizacji Budownictwa) wyda w terminie do dnia 1 września 1954 r. wszystkie niezbędne instrukcje techniczno-ruchowe w odniesieniu do maszyn budowlanych importowanych, nie wchodzących w zakres gospodarki Centralnego Zarządu Gospodarki Maszynami, oraz w odniesieniu do wszystkich maszyn budowlanych produkcji krajowej.
5.
Producenci krajowi maszyn i sprzętu budowlanego począwszy od dnia 1 maja 1954 r. obowiązani są dołączać do wytwarzanych w kraju maszyn i sprzętu budowlanego niezbędne instrukcje w sprawie eksploatacji i obsługi.
6.
Centralny Zarząd Gospodarki Maszynami upoważniony jest do opracowywania i przekazywania właściwym organom wniosków w sprawie opracowania instrukcji w zakresie maszyn i urządzeń budowlanych wykonywanych w kraju przez producentów tych maszyn.
§  8.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do zwolnienia na wniosek resortowego ministra niektórych przedsiębiorstw remontowo-montażowych, podległych resortom przemysłowym, od stosowania przepisów tej uchwały całkowicie lub częściowo.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Budownictwa Przemysłowego i Ministrowi Budownictwa Miast i Osiedli oraz innym zainteresowanym ministrom.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem powzięcia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-44.631

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Gospodarka remontowa w budownictwie.
Data aktu: 23/02/1954
Data ogłoszenia: 14/05/1954
Data wejścia w życie: 23/02/1954