Tryb przyznawania i wypłacania stypendiów dla lekarzy.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 31 marca 1954 r.
w sprawie trybu przyznawania i wypłacania stypendiów dla lekarzy.

Na podstawie § 7 uchwały nr 993 Prezydium Rządu z dnia 15 listopada 1952 r. w sprawie stypendiów dla lekarzy odbywających specjalizację (Monitor Polski Nr A-99, poz. 1517) zarządza się, co następuje:
§  1.
Stypendium może być przyznane lekarzowi, który:
1)
zamierza odbyć specjalizację w dziedzinie medycyny objętej planem stypendialnym,
2)
wykazuje uzdolnienie i zamiłowanie w zakresie obranej dziedziny medycyny oraz należytą postawę społeczno-polityczną,
3)
wniósł podanie i został zakwalifikowany do otrzymania stypendium przez wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub rektora akademii medycznej.
§  2.
Informacji o dziedzinach medycyny objętych planem stypendialnym (§ 1 pkt 1) udzielają osobom zainteresowanym wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rektorzy akademii medycznych - na podstawie danych uzyskanych z Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
§  3.
1.
Lekarz wykonujący zawód, który ubiega się o stypendium, powinien wnieść podanie do wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej, w którym jest zarejestrowany.
2.
Student V roku studiów na wydziale lekarskim akademii medycznej, który bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu pragnie rozpocząć odbywanie specjalizacji, powinien w terminie między 1 a 30 czerwca wnieść podanie o przyznanie stypendium do rektora akademii medycznej.
§  4.
1.
W podaniu o przyznanie stypendium należy wskazać dziedzinę zamierzonej specjalizacji oraz miejscowość, w której ubiegający się pragnie odbywać specjalizację.
2.
Do podania należy załączyć życiorys w dwóch egzemplarzach oraz dwa wypełnione egzemplarze ankiety personalnej.
§  5.
1.
Z zastrzeżeniem przypadków określonych w ust. 3 wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej - po zasięgnięciu opinii przewodniczącego zespołu specjalistów wojewódzkich oraz rady zakładowej (miejscowej) właściwej ze względu na miejsce zatrudnienia lekarza, a rektor akademii medycznej - po zasięgnięciu opinii profesora właściwego ze względu na zamierzoną dziedzinę specjalizacji i komisji kwalifikacyjnej dla pomocniczych pracowników nauki, wydaje decyzję o zakwalifikowaniu osoby zainteresowanej do otrzymania stypendium lub o odmowie zakwalifikowania.
2.
Osoba ubiegająca się o stypendium powinna być zawiadomiona o decyzji (ust. 1) w ciągu miesiąca od dnia wniesienia podania.
3.
W przypadku gdy podanie zawiera braki formalne, a w szczególności zostało wniesione niezgodnie z przepisami § 1 pkt 1 lub § 3, wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub rektor akademii medycznej zwraca podanie wraz z odpowiednim wyjaśnieniem.
§  6.
1.
Wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej w przypadku zakwalifikowania lekarza do otrzymania stypendium przedstawia akta sprawy Ministrowi Zdrowia za pośrednictwem Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
2.
Rektor akademii medycznej przedstawia Ministrowi Zdrowia za pośrednictwem Instytutu Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich akta dotyczące studenta zakwalifikowanego do otrzymania stypendium - niezwłocznie po dopełnieniu przez niego wszystkich warunków wymaganych do otrzymania dyplomu.
§  7.
1.
Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich zawiadamia zainteresowanych lekarzy za pośrednictwem wydziału zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub akademii medycznej o decyzji Ministra Zdrowia w sprawie przyznania stypendium.
2.
Zawiadomienie o decyzji przyznającej stypendium powinno określać termin i zakład, w którym lekarz ma przystąpić do odbywania specjalizacji, oraz powinno być doręczone lekarzowi nie później niż na dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia specjalizacji. Odpis takiego zawiadomienia powinien być doręczony zakładowi, w którym lekarz ma odbywać specjalizację.
3.
W przypadku nieprzystąpienia przez lekarza bez uzasadnionych przyczyn do odbywania specjalizacji w wyznaczonym terminie decyzja o przyznaniu stypendium traci ważność.
§  8.
1.
Zakład, w którym lekarz pobierający stypendium odbywa specjalizację, jest obowiązany:
1)
wypłacać lekarzowi stypendium miesięcznie z góry,
2)
zwracać mu koszty przejazdów związanych z odbywaniem specjalizacji - według zasad obowiązujących pracowników państwowych pobierających uposażenie grupy I do VIII,
3)
przekazywać właściwemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki na ubezpieczenie społeczne lekarza, o ile nie jest on objęty tym ubezpieczeniem z innego tytułu.
2.
Fundusze na cele określone w ust. 1 przekazuje zakładowi Instytut Doskonalenia i Specjalizacji Kadr Lekarskich.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-32.474

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tryb przyznawania i wypłacania stypendiów dla lekarzy.
Data aktu: 31/03/1954
Data ogłoszenia: 14/04/1954
Data wejścia w życie: 14/04/1954