Wytyczne do ustalania cen detalicznych artykułów produkcji spółdzielczej, przeznaczonych na potrzeby ludności.

UCHWAŁA NR 131
RADY MINISTRÓW
z dnia 27 marca 1954 r.
w sprawie wytycznych do ustalania cen detalicznych artykułów produkcji spółdzielczej, przeznaczonych na potrzeby ludności.

Na podstawie art. 2 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje.
§  1.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczą zasad ustalania cen detalicznych wszystkich nowowytwarzanych przez przedsiębiorstwa spółdzielcze artykułów przeznaczonych do sprzedaży na rzecz ludności, z wyjątkiem:
1)
odzieży;
2)
tkanin;
3)
obuwia skórzanego masowo produkowanego;
4)
artykułów dziewiarskich.
§  2.
1.
Ceny detaliczne artykułów, o których mowa w § 1, ustalone będą przez Państwową Komisję Cen oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych i Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi (wydziały handlu) w zleconym zakresie w wysokości planowych kosztów własnych danej spółdzielni powiększonych o planowy zysk, podatek obrotowy w obowiązującej wysokości dla danego rodzaju towarów oraz marżę handlową (marżę detaliczną i marżę hurtową).
2.
Planowy koszt własny obejmuje:
1)
wartość materiałów i dodatków według cen hurtowych;
2)
planowy koszt robocizny oraz planowy narzut kosztów ogólnych;
3)
narzut na rzecz centrali spółdzielni w wysokości ustalonej w obowiązującym trybie.
§  3.
1.
Ceny detaliczne artykułów wytwarzanych z odpadów ustalane będą w wysokości równej cenom detalicznym identycznych co do rodzaju i gatunku artykułów wytwarzanych z surowców i materiałów pełnowartościowych.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie tylko w tych przypadkach, gdy artykuły wytwarzane z odpadów nie różnią się pod względem wartości użytkowej jakością i wyglądem zewnętrznym od identycznych co do rodzaju i gatunku artykułów wytwarzanych z pełnowartościowych surowców i materiałów.
§  4.
1.
W przypadku gdy ceny poszczególnych artykułów obliczone zgodnie z przepisami §§ 2 i 3 odbiegają znacznie od obowiązujących już cen na podobne artykuły produkcji spółdzielczej, ceny tych artykułów ustalane będą w relacji z punktu wartości użytkowej do poziomu cen już ustalonych na artykuły podobne.
2.
Ceny, o których mowa w ust. 1, ustala Prezes Państwowej Komisji Cen, a w zakresie zleconym prezydiom wojewódzkich rad narodowych - prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały handlu). Ceny ustalone przez wydziały handlu wymagają zatwierdzenia przez przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  5.
1.
Artykuły spółdzielcze identyczne co do rodzaju i gatunku z artykułami produkowanymi przez przemysł kluczowy powinny mieć ustalone ceny detaliczne w wysokości obowiązującej dla wyrobów przemysłu kluczowego.
2.
W przypadku gdy artykułów, o których mowa w ust. 1, jest brak na rynku, ceny na te artykuły mogą być ustalone na poziomie wyższym od cen takich samych artykułów produkowanych przez przemysł kluczowy, lecz nie wyżej niż to wynika z zasad określonych w §§ 2 i 3.
3.
Ceny wyższe, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala Prezes Państwowej Komisji Cen, a w zakresie zleconym prezydiom wojewódzkich rad narodowych - prezydia wojewódzkich rad narodowych (wydziały handlu w porozumieniu z wydziałami przemysłu prezydiów wojewódzkich rad narodowych). Ceny ustalone przez wydziały handlu wymagają zatwierdzenia przez przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
§  6.
Prezes Państwowej Komisji Cen w porozumieniu z Ministrem Przemysłu Drobnego i Rzemiosła określi w drodze zarządzenia szczegółowy tryb postępowania przy ustalaniu cen, o których mowa w § 1, oraz wzory karty kalkulacyjnej.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024